Sari la conținut
Forum Roportal
Dragos121

Majoritatea romanilor vor ca romii sa fie numiti tigani

Postări Recomandate

Uite eu propun sa li se zica "romani" de la Roma :tease: Oare ce or zice italienii? :crazy:

 

Italienii sunt cunoscuti in toata lumea ca italieni si nu ca romani. Pe net datorita lipsei diacriticilor, cuvantul roma^ni se scrie ca romani. Oricum si italienii ca si roma^nii dorm pe ei.

Editat de Dragos121

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inevitabil ajungi la topicul asta http://www.roportal.ro/discutii/ftopic39630.html ....care din pacate a fost inchis.

 

Din pacate "doar" topicul asta a fost inchis, ci nu toate topicurile care mustesc de rasim. Mi se pare incredibil ca un forum atat de mare cum e roportalul, inchide topicuri inofensive pe motive de offtopic si permite astfel de discutii, pe alte forumuri (ex Softpedia) ele sunt inchise.

N-ar trebui uitat ca acest forum este accesat din intreaga lume si ca in tarile civilizate nu exista conceptul de tiganii din romania, , ungurii din romania, bulgarii din Ro etc. Esti nascut in Romania, esti roman, indiferent de faptul ca parintii, bunicii sau strabunici tai s-au nascut in India, Ungaria sau Bulgaria. Faptul ca tiganii spun in strainatate ca sunt romani e dealtfel foarte adevarat, nu exista nicio tara numita Tigania, iar sa spuna ca sunt Indieni ar fi o minciuna.

Iar in ceea ce priveste faptul ca tiganii exista in toate tarile, dar doar cei din Ro au un prost renume in lume, intrebarea care ar trebui sa framante mintile atat de inalte ce conduc discutiile rasiste de aici ar fi, DE CE? Ca sa-i citez, ar trebui sa fii prost sa nu iti dai seama ca problema e Romania, ci nu doar tiganii. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti pe dinafara subiectului, sau probabil faci parte din etnie.... tiganii in intreaga lume au reputatia asta nu numai cei din ro, hai lasa vrajelile astea ca nu tine

 

Tiganii ar trebui sa-si spuna TIGANI, cum ii cunoaste toata lumea ! Nemtii le zic zingeneurs, italienii zingari, spaniolii gitani, englezii gypsies etc.

 

DE CE MAI EXISTA NOTIUNEA DE MINORITATI NATIONALE, DE CE LA RECENSAMANT UNGURII NU S-AU DECLARAT ROMANI SI S-AU DECLARAT UNGURI?

 

SI DE CE TIGANII DIN UNGARIA, SI BULGARIA etc SE DECLARA rom

Editat de Zax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu acest nume, de secole sunt cunoscuti ca "tigani", iar in toata europa li se spune astfel, nu inteleg si nici nu pot sa-mi dau seama de ce au recurs la acest nume - le este rusine de apelativul tigan. Intr-un interviu Madalin Voicu afirma ca el este impotriva numelui de rrom, el a sustinut sus si tare ca este tigan, deci... Chiar a facut o gluma in aceasta privinta, atunci cand un coleg de partid i s-a adreat cu apelativul de rrom, el i-a raspuns contrariat ca el este tigan nu bautura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti pe dinafara subiectului, sau probabil faci parte din etnie.... tiganii in intreaga lume au reputatia asta nu numai cei din ro, hai lasa vrajelile astea ca nu tine

 

Tiganii ar trebui sa-si spuna TIGANI, cum ii cunoaste toata lumea ! Nemtii le zic zingeneurs, italienii zingari, spaniolii gitani, englezii gypsies etc.

 

DE CE MAI EXISTA NOTIUNEA DE MINORITATI NATIONALE, DE CE LA RECENSAMANT UNGURII NU S-AU DECLARAT ROMANI SI S-AU DECLARAT UNGURI?

 

Subiectul in sine e pe dinafara logicii si bunului simt.

Esti comic, minoritati nationale intr-un stat unitar? Intr-adevar, de ce mai exista? Si intr-adevar, de ce s-au declarat unguri, ci nu romani? Crezi ca esti in stare sa-ti dai singur un raspuns de bun simt? Ma indoiesc, dar incearca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti pe dinafara subiectului, sau probabil faci parte din etnie.... tiganii in intreaga lume au reputatia asta nu numai cei din ro, hai lasa vrajelile astea ca nu tine

 

Tiganii ar trebui sa-si spuna TIGANI, cum ii cunoaste toata lumea ! Nemtii le zic zingeneurs, italienii zingari, spaniolii gitani, englezii gypsies etc.

 

DE CE MAI EXISTA NOTIUNEA DE MINORITATI NATIONALE, DE CE LA RECENSAMANT UNGURII NU S-AU DECLARAT ROMANI SI S-AU DECLARAT UNGURI?

Nu, Bax, nu e pe dinafara subiectului. Si daca ar face parte din etnie, ce? Vreo problema, Adolf?

 

Pentru ca tot ai adus vorba de recensamant, la ala de prin '92 parca, intamplator ma aflam pe la tara - sat tiganesc. Desi era arhi-mega-ultra evident faptul ca toti din familie sunt tigani, la intrebarea referitor la etnie, domnu' recenzor a trecut by default, fara sa intrebe - ROMAN. De ce?

 

Pentru ca ma distrezi teribil cand scrii posturile astea de aurolaco-dependent, astept explicatia ta de xenofob-obsedat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

raspunde-mi la intrebarea asta...

 

de ce tiganii din bulgaria, ungaria si din alte tari mai nou se declara rom

Editat de Zax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt de acord cu acest nume, de secole sunt cunoscuti ca "tigani", iar in toata europa li se spune astfel, nu inteleg si nici nu pot sa-mi dau seama de ce au recurs la acest nume - le este rusine de apelativul tigan. Intr-un interviu Madalin Voicu afirma ca el este impotriva numelui de rrom, el a sustinut sus si tare ca este tigan, deci... Chiar a facut o gluma in aceasta privinta, atunci cand un coleg de partid i s-a adreat cu apelativul de rrom, el i-a raspuns contrariat ca el este tigan nu bautura.

Wolf, denumirea corecta este de tigan, iar eu sunt unul.

Aia care au pretentia de a fi apelati romi sau rromi, nu realizeaza ca e o greseala si da, incearca sa fuga de peiorativitatea termenului tigan - peiorativitate care e rezultatul intolerantei si urii rasiale.

Ce sustine Lax e o aberatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Wolf, denumirea corecta este de tigan, iar eu sunt unul.

Aia care au pretentia de a fi apelati romi sau rromi, nu realizeaza ca e o greseala si da, incearca sa fuga de peiorativitatea termenului tigan - peiorativitate care e rezultatul intolerantei si urii rasiale.

Ce sustine Lax e o aberatie.

 

pai tocmai asta sustin si eu sau esti groggy ?

 

termenul tigan e peiorativ decat da vrei sa sune peiorativ.... cand Madalin Voicu spune ca e tigan cu atata mandrie ma face chiar sa-l admir si nici un moment nu ma gandesc ca termenul ar fi peiorativ

Editat de Zax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×