Sari la conținut
Forum Roportal
Dragos121

Majoritatea romanilor vor ca romii sa fie numiti tigani

Postări Recomandate

bax....aport

 

cand o fi romanu civilizat si tiganu o sa fie la fel!

e normal ca tiganii sa doreasca sa fie numiti asa

majoritatea dintre ei recunosc si au recunoscut ca-s tigani...nu le rusine

aia care nu ziceau ca-s tigani ,vor sa fie numiti romi..si din pacate(sau fericire) sunt si cei de mai jos....fara meserii(bresle) fara apartenenta la ele...asa numitii "cocalari"-cel putin asa-i stiu eu

 

hai ma ce naiba! nu vezi ca tiganilor le e rusine de ceea ce sunt? de aceea isi schimba numele! se ascund in spatele numelui de "romani". In strainatate sunt conoscuti ca "roma people" care vorbesc limba "romani". ce naiba tre' sa fii tampit ca sa nu vezi un lucru evident!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hai ma ce naiba! nu vezi ca tiganilor le e rusine de ceea ce sunt? de aceea isi schimba numele! se ascund in spatele numelui de "romani". In strainatate sunt conoscuti ca "roma people" care vorbesc limba "romani". ce naiba tre' sa fii tampit ca sa nu vezi un lucru evident!

 

 

nu toti ...o parte dintre calicii si boschetarii lor!...intreaba tu "tigan serios"(nu-i un pleonasm)...ce-i el;tigan sau rom??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu toti ...o parte dintre calicii si boschetarii lor!...intreaba tu "tigan serios"(nu-i un pleonasm)...ce-i el;tigan sau rom??

 

Deja am spus aici pe forum, chiar la acest subiect ca Madalin Voicu si Johnny Raducanu au spus ca ei sunt tigani. Insa si pe plan internatioanal si organizatiile tiganesti vor sa se ascunda in spatele numelui de "romani" si sa considere ca Romania e tara tiganilor. Si asa era perceputa si pina acum ca e tara tiganilor, dar acum chiar ca e si "oficializata" treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deja am spus aici pe forum, chiar la acest subiect ca Madalin Voicu si Johnny Raducanu au spus ca ei sunt tigani. Insa si pe plan internatioanal si organizatiile tiganesti vor sa se ascunda in spatele numelui de "romani" si sa considere ca Romania e tara tiganilor. Si asa era perceputa si pina acum ca e tara tiganilor, dar acum chiar ca e si "oficializata" treaba.

 

 

madalin voicu...n-am prea multe sa zic de el-nu-mi place;insa gioni raducanu e adevarat!

intr-un fel tu ai drepatate ...romania e perceputa ca tara tiganilor (inclusiv la moscova)...insa nu-i vina tiganilor!...ei numai se incadreaza in moda....ce draci sa faci daca mai bine de jumate dintre romani sunt "tigani"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
madalin voicu...n-am prea multe sa zic de el-nu-mi place;insa gioni raducanu e adevarat!

intr-un fel tu ai drepatate ...romania e perceputa ca tara tiganilor (inclusiv la moscova)...insa nu-i vina tiganilor!...ei numai se incadreaza in moda....ce draci sa faci daca mai bine de jumate dintre romani sunt "tigani"

 

ar putea si ei sa se imbrace ca toata lumea de pe glob si sa nu mai umble cu fustele si cu hainele alea care iti sar in ochi. oricum nu au venit cu ele din india. vadim zicea ca sunt o imitatie a hainelor imparatilor bizantini. dar ce sa te faci si cu organizatiile astea ale lor ca daca le zici asa ceva sar de cur in sus si nu accepta, zic ca vrem sa-i asimilam. parca noi nu am fi renuntat la portul popular. ce sa-i faci daca au mentalitati invechite....

Editat de Dragos121

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
madalin voicu...n-am prea multe sa zic de el-nu-mi place;insa gioni raducanu e adevarat!

intr-un fel tu ai drepatate ...romania e perceputa ca tara tiganilor (inclusiv la moscova)...insa nu-i vina tiganilor!...ei numai se incadreaza in moda....ce draci sa faci daca mai bine de jumate dintre romani sunt "tigani"

 

exagerezi un pic cu asta cu jumatate din romani sunt tigani, dar vre-o 4 milioane de tigani tot sunt....

 

...si nu-ti vine sa-ti pui intrebarea cum a fost posibil o cresterea asa de mare a numarului tiganilor in Romania luand in consideratie faptul ca la sfarsitul secolului 19 in Ungaria erau cei mai multi tigani?

 

inevitabil ajungi la topicul asta http://www.roportal.ro/discutii/ftopic39630.html ....care din pacate a fost inchis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum nu e si vina lor? de ce isi spun "romani"?

 

http://peshasgypsyblog.blogspot.com/2007/1...-anglaises.html

 

hehe.....interesanta evolutie are etnonimul asta ..... din rrom s-a transformat in rom , pe urma in roma si acum romani... :tease:

 

 

Numai mintile bolnave n-ar putea suspecta ca se intampla ceva putred aici.

Editat de Zax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite eu propun sa li se zica "romani" de la Roma :tease: Oare ce or zice italienii? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×