Sari la conținut
Forum Roportal
Dragos121

Majoritatea romanilor vor ca romii sa fie numiti tigani

Postări Recomandate

Toti l-au condamnat pe Ceausesc, pentru painea pe cartela, cozile la carne, etc, dar tipul a fost un bun politician si vizionar, el a fost care a acordat credit tiganilor, le-a oferit de lucru, case ... a incercat sa demonstreze ca si ei sunt parte integranta din aceasta societate si au aceleasi drepturi, astfel problema rasiala a cunoscut o perioada de regres, dar dupa '90 situatia a revenit. Adevarul este ca suntem condusi de inconpetenti, marionete politice care sa faca jocul unor persoane din umbra.

PS. Nu sunt tigan si nici nu le i-au apararea, eu tot timpul am acordat credit omului pana mi-a dovedit ca este "caine".

 

ma tu nu stii ce spui. pai tiganii zic ca Ceausescu a dus o politica de discriminare impotriva lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma tu nu stii ce spui. pai tiganii zic ca Ceausescu a dus o politica de discriminare impotriva lor.

Cum adica Ceausescu i-a discriminat? Cu ce a gresit saracul om, ca le-a dat un serviciu, le-a dat casa, a incercat sa-i incadreze in societate. Poate unii din ei s-au considerat marginalizati cu aceasta politica "poate le era rusine sa munceasca". Daca Ceausescu i-a discriminat guvernele care au trecut "au fost buni" - nepasarea este mai buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omul a spus ca TIGANII zic asta, la fel cum fac si in ziua de azi cand se plang de discriminare, rasism si toate draciile cand de fapt ei de fapt sunt discriminati pozitiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
omul a spus ca TIGANII zic asta, la fel cum fac si in ziua de azi cand se plang de discriminare, rasism si toate draciile cand de fapt ei de fapt sunt discriminati pozitiv.

Pai in cazul asta nu mai am ce zice, "daca se considerau discriminati", ce sa zicem noi romania "si noi eram discriminati", in concluzie "IN TIMPUL LUI CEAUSESCU ERAM O TARA DE DISCRIMINaTi". In cazul acesta le sugerez si romanilor din Italia sa se considere discriminati, desi dupa ultimele eveniment chiar sunt discriminati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica Ceausescu i-a discriminat? Cu ce a gresit saracul om, ca le-a dat un serviciu, le-a dat casa, a incercat sa-i incadreze in societate. Poate unii din ei s-au considerat marginalizati cu aceasta politica "poate le era rusine sa munceasca". Daca Ceausescu i-a discriminat guvernele care au trecut "au fost buni" - nepasarea este mai buna.

 

pai zic ca Ceausescu recunostea numai romanii, ungurii, germanii si alte nationalitati, ca nu invatau in propria limba si chestii din astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In discursurile lui patetice Ceau spunea"roani,germani,maghiari si de alte nationalitati"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai zic ca Ceausescu recunostea numai romanii, ungurii, germanii si alte nationalitati, ca nu invatau in propria limba si chestii din astea.

Sai bai asa, e cu totul alta problema, tigani nu sunt uniti, ei nu au o constiinta nationala, nu putem vorbi de o unitate etnica, principala lor problema este ca nu au un lider care sa le apere interesele. Cat despre invatamantul in limba proprie, eu o consider o mare "PORCARIE", ce tara accepta asa ceva. Cati hispanici sunt in USA si le da cineva invatamant in limba proprie. E o mare porcarie ca intr-o tara democratica, unde chiar constitutia iti spune ca limba este romana, tu sa facii p..la mare si sa ceri astfel de aberatii. Nimeni nu sustine sa nu iti folosesti limba materna in public, sa nu iti recunosti originile si traditiile culturale dar nici asa tupeu. Ce s-a intamplat cu Ungurii si germanii este de neimaginat. "asa se intampla cand interesele politice sunt mai presus de lege si de interesul national". Orice minoritate are o organizatie care ii apara drepturile, dar in situatiile actuale mai avem inca un pic si se ajunge la Stat Federativ - Iar daca se ajunge asa ceva voi cere si eu autonomia transilvaniei, si cu asta fiecare cu treaba lui.

PS. Acum m-am inervat si eu, scuze pentru limbaj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In discursurile lui patetice Ceau spunea"roani,germani,maghiari si de alte nationalitati"

 

era doar o forma de exprimare, doar nu trebuia sa insire zece nume de minoritati la fiecare discurs, insa tiganii spun ca era discriminare.

 

voi cere si eu autonomia transilvaniei, si cu asta fiecare cu treaba lui.

 

asta e cea mai mare prostie pe care puteai sa o spui. pai asta urmaresc complotistii, sa se rupa Transilvania de restul roma^nilor, ca sa o ia ungaria.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
era doar o forma de exprimare, doar nu trebuia sa insire zece nume de minoritati la fiecare discurs, insa tiganii spun ca era discriminare.

 

 

 

asta e cea mai mare prostie pe care puteai sa o spui. pai asta urmaresc complotistii, sa se rupa Transilvania de restul roma^nilor, ca sa o ia ungaria.

Nu trebuia sa o iei "ad literam", eu aici sugeram ca o sa se ajunga daca se va continua aceasta politica de dezbinare etnica.

 

In discursurile lui patetice Ceau spunea"roani,germani,maghiari si de alte nationalitati"

Nu vreau sa-i i-au apararea, dar omul spunea ce altii scriau, el era un fel de robotel care repeta aberatile altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×