Sari la conținut
Forum Roportal
Dragos121

Majoritatea romanilor vor ca romii sa fie numiti tigani

Postări Recomandate

cine era presedintele tarii atunci, nu cumva tiganul Iliescu? da-i pe topicul celalat si ai gasesti singur raspunsul :tease:

Pai sa spunem ca Iliescu e tigan...si? Sau care e subtilitatea? Daca presedintele e tigan, e interesat sa fie cat mai minoritar dpdv statistic, sau sa aibe si mai multa sustinere?

WTF, cat de naiv esti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai sa spunem ca Iliescu e tigan...si? Sau care e subtilitatea? Daca presedintele e tigan, e interesat sa fie cat mai minoritar dpdv statistic, sau sa aibe si mai multa sustinere?

WTF, cat de naiv esti?

 

ce sustinere cumetre, tu crezi ca stia cineva ce face iliescu, crezi ca aveau vre-un moment romanii habar de lucrurile astea ca sa-l sanctioneze in plan politic?

 

daca si acum cu toate argumentele si dovezile pe masa multi neaga , iti dai seama ca atunci habar n-aveau saracii fraieri ce le coace nasu Ilici :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai tocmai asta sustin si eu sau esti groggy ?

Deloc, d-abia am baut cafeaua.

 

Tu sustii ca termenul de rom este inventat ca sa submineze termenul de roman - similar cu puritatea intruchipata.

Daca eu aveam un interes subiectiv sa te combat, de ce au fost si altii (printre care si Harald) care sa iti spuna clar ca vorbesti prostii?

 

ce sustinere cumetre, tu crezi ca stia cineva ce face iliescu, crezi ca aveau vre-un moment romanii habar de lucrurile astea ca sa-l sanctioneze in plan politic?

 

daca si acum cu toate argumentele si dovezile pe masa multi neaga , iti dai seama ca atunci habar n-aveau saracii fraieri ce le coace nasu Ilici :tease:

'Cumetre', esti la fel de informat precum babele care cred ca pensia o mareste Iliescu spre deosebire de Tapu', care nu le-a dat nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deloc, d-abia am baut cafeaua.

 

Tu sustii ca termenul de rom este inventat ca sa submineze termenul de roman - similar cu puritatea intruchipata.

Daca eu aveam un interes subiectiv sa te combat, de ce au fost si altii (printre care si Harald) care sa iti spuna clar ca vorbesti prostii?

 

te contrazici singur, ai uitat ca mi-ai dat dreptate ca termenul de "rom" e doar o inventie?

 

nu pretinde nimeni ca romanii ar fi puri sau ingerasi dar macar lasati-ne sa fim cum suntem noi si sa suportam repercusiunile propriilor noastre fapte nu pe ale altora.... nu vrem sa fim confundati cu alte populatii distincte, nici cu italienii, nici cu brazilienii, nici cu chilienii, nici cu tiganii....ok?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
'Cumetre', esti la fel de informat precum babele care cred ca pensia o mareste Iliescu spre deosebire de Tapu', care nu le-a dat nimic.

 

In 1972 absolventul facultatii de sociologie Nicolae Gheorghe este repartizat de

Securitate ca secretar personal la un bulibasa analfabet din Sibiu Ion Cioaba,

care era varul primar al lui Ion Iliescu. In perioada '70-'85 securitatea lanseaza

un program (care mi-a fost confirmat de cativa lideri tigani) de colonizare a satelor

satesti si svabesti cu tigani adusi nu numai din toata Romania, dar adusi si din exteriorul

Romaniei.

 

Imediat dupa '90 Nicolae Gheorghe apare ca membru GDS, publica la Revista 22,

este trimis la tot felul de simpozioane internationale, devine membru Soros,

lanseaza tot felul de programe pentru tigani, precum si infiintarea de catedre

universitare tiganesti.

 

Pe plan politic Iliescu promoveaza masiv pe tigani, dupa 1996 se axeaza exclusiv

pe dezvoltarea organizatiilor politice tiganesti din Ardeal, a promovarii tiganilor

ardeleni in tot felul de organizatii politice, de a infiltra absolut totul.

 

Scopul nu a fost niciodata integrarea tiganilor. Integrare inseamna o populatie minoritara

tiganeasca intr-o populatie majoritara de alta etnie. O majoritate tiganeasca cu o minoritate

ignorabila de alta etnie nu duce la integrarea tiganilor, ci la asimilarea celorlalti.

 

Dau cazul unor moldoveni din Galati asimilati in tigania din Garcini (de langa Brasov).

 

Cum va explicati ca in satele din sasime in care nu vezi tipenie de alta etnie

decat de tigani se vorbeste limbi precum bulgara, rusa, slovaca etc?

La fel am intalnit in satele svabesti tigani cu porturi si grai complet straine de zona.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Wolf, denumirea corecta este de tigan, iar eu sunt unul.

Aia care au pretentia de a fi apelati romi sau rromi, nu realizeaza ca e o greseala si da, incearca sa fuga de peiorativitatea termenului tigan - peiorativitate care e rezultatul intolerantei si urii rasiale.

Ce sustine Lax e o aberatie.

Rasismul exista si nu avem cum sa-i impiedicam pe unii sa nu creada in el. Adevarul este ca toate natiunile au un sambure de nationalism, iar intoleranta etnica este rezultatul acestui nationalism fanatic. Eu unul cunosc si tigani de treaba dar si lichele asa cum toate popoarele le au dar le este rusine sa recunoasca si cauta parul din ochii vecinului. Ca sa luam un exemplu in Romania, facand o analiza a "Necrologului de la pro tv de la 17" este destul sa vedem o emisiune ca sa ne dam seama ca nu exista nici o diferenta intre romani, tigani, unguri, toti se comporta la fel, fara nici o diferenta. Cea mai mare problema a rasismului este lipsa unei politici energice a acestor guverne post '89 de a lua unele masuri in aceasta privinta. Toti l-au condamnat pe Ceausesc, pentru painea pe cartela, cozile la carne, etc, dar tipul a fost un bun politician si vizionar, el a fost care a acordat credit tiganilor, le-a oferit de lucru, case ... a incercat sa demonstreze ca si ei sunt parte integranta din aceasta societate si au aceleasi drepturi, astfel problema rasiala a cunoscut o perioada de regres, dar dupa '90 situatia a revenit. Adevarul este ca suntem condusi de inconpetenti, marionete politice care sa faca jocul unor persoane din umbra.

PS. Nu sunt tigan si nici nu le i-au apararea, eu tot timpul am acordat credit omului pana mi-a dovedit ca este "caine".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Goofy, plec.

 

Stapaneste-ti fibrilatiile pana ma intorc, mai pe seara.

 

T'aves bahtalo kana na janes so zborizez.

 

Rasismul exista si nu avem cum sa-i impiedicam pe unii sa nu creada in el. Adevarul este ca toate natiunile au un sambure de nationalism, iar intoleranta etnica este rezultatul acestui nationalism fanatic. Eu unul cunosc si tigani de treaba dar si lichele asa cum toate popoarele le au dar le este rusine sa recunoasca si cauta parul din ochii vecinului. Ca sa luam un exemplu in Romania, facand o analiza a "Necrologului de la pro tv de la 17" este destul sa vedem o emisiune ca sa ne dam seama ca nu exista nici o diferenta intre romani, tigani, unguri, toti se comporta la fel, fara nici o diferenta. Cea mai mare problema a rasismului este lipsa unei politici energice a acestor guverne post '89 de a lua unele masuri in aceasta privinta. Toti l-au condamnat pe Ceausesc, pentru painea pe cartela, cozile la carne, etc, dar tipul a fost un bun politician si vizionar, el a fost care a acordat credit tiganilor, le-a oferit de lucru, case ... a incercat sa demonstreze ca si ei sunt parte integranta din aceasta societate si au aceleasi drepturi, astfel problema rasiala a cunoscut o perioada de regres, dar dupa '90 situatia a revenit. Adevarul este ca suntem condusi de inconpetenti, marionete politice care sa faca jocul unor persoane din umbra.

PS. Nu sunt tigan si nici nu le i-au apararea, eu tot timpul am acordat credit omului pana mi-a dovedit ca este "caine".

Asta am spus si eu: degeaba se interzice exprimarea rasismului, atat timp cat el ramane in oasele omului. De acolo trebuie scos...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca am eu probleme cu auzul, dar pe inregistrarea aia Ilie Nastase spune ca " A AUZIT CA" , ci nu ca este un fapt. Diferenta este considerabila pentru oricine sta sa gandeasca 2 secunde.

 

:crazy:)))) oare crezi ca mai e nevoie sa te combat aici, daca si pe Ilie Nastase ai ajuns sa-l contesti ca minte, subiectivitivismul tau nu cunoaste limite :tease:

 

Generatiile de romani stabiliti in alte tari vor fi sau vor ramane (poate) romani, din punct de vedere al traditiei si culturii, dar din punct de vedere al cetateniei, ei vor fi italieni, englezi, francezi etc.

 

dar cel mai important din punct de vedere stiintific ei vor ramane intotdeauna romani indiferent de limba, traditia si cultura pe care o adopta.

 

la fel precum "goimii" nu vor putea fi niciodata evrei, daca nu te nasti evreu nu poti sa devii evreu :crazy:

Editat de Zax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×