Sari la conținut
Forum Roportal
Dragos121

Majoritatea romanilor vor ca romii sa fie numiti tigani

Postări Recomandate

abia in anul 1385 (6894) se pomeneste despre rromi, intr-un act de danie catre Manastirea Vodita (Tara Romaneasca), intarire si recunoastere, din partea domnitorului Dan-Voda, fratele mai mare al domnitorului Mircea cel Batran si fiul lui Radu Voda, a daniei "de 40 salase de atigani" facute manastirii mentionate de catre unchiul sau, Vladislav Voievod.

 

se pomeneste de atigani nu de "romi", termenul de rom nu apare niciodata in decursul istoriei in nici un document, dar sa-i mai desemneze si pe tigani !

 

nu mai induce lumea in eroare.

Editat de Zax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se pomeneste de atigani nu de "romi", termenul de rom nu apare niciodata in decursul istoriei in nici un document, dar sa-i mai desemneze si pe tigani !

 

nu mai induce lumea in eroare.

 

Ha ha citeste tot :D ai uitat sa pui si partea asta In Tarile Romane, inca de la prima atestare a rromilor, din 1385, semnalata tot in documentele unei manastiri, Vodita, termenul "atigan", care a devenit mai tarziu "tigan", desemna o stare sociala, aceea de rob, nicidecum etnia. In documentele de cancelarie domneasca autohtona....

 

Si da se pomeste de tigani nu de rromi dar nu despre asta e vorba acolo :offtopic:

Editat de Shaorma Ucigasa so Amazing

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
termenul "atigan", care a devenit mai tarziu "tigan", desemna o stare sociala, aceea de rob, nicidecum etnia.

Indiferent de statutul social pe care il are rromul ramane tot tigan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..................................

Se contureaza astfel doua sensuri ale cuvantului "tigan": mai intai erezie si apoi statut social aflat in afara sistemului ierarhic al societatii. Cuvintele "rob" si "sclav" apar mai tarziu in limba rom

Editat de Shaorma Ucigasa so Amazing

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Peiorativ doar daca ii este adresat unui roman pentru ca , daca'l fac p'asta de mai jos tigan nu cred ca se supara nimeni.

 

Ideea e alta nu numa ca faci pe cineva tigan ci ceea ce te gandesti tu ca ar trebui sa fie un tigan.Cand spui cuvantu asta deja tu te crezi mult peste respectiva persoana ceea ce ai dovedit scriind fraza de mai sus

 

Si ceea ce ar trebui sa te faca sa te gandesti putin la ce am scris mai sus de ce crezi asta?Poate pentru ca in trecut "atigani" erau sclavi? sau de ce ?

Editat de Shaorma Ucigasa so Amazing

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ha ha citeste tot :D ai uitat sa pui si partea asta In Tarile Romane, inca de la prima atestare a rromilor, din 1385, semnalata tot in documentele unei manastiri, Vodita, termenul "atigan", care a devenit mai tarziu "tigan", desemna o stare sociala, aceea de rob, nicidecum etnia. In documentele de cancelarie domneasca autohtona....

 

Si da se pomeste de tigani nu de rromi dar nu despre asta e vorba acolo :offtopic:

 

 

deci sa fiu clar, pe mine nu ma intereseaza cum isi spun ei atata timp cat nu vor sa para ceea ce nu sunt si atata timp cat scopul lor nu este sa fie confudati cu alt popor.

 

din partea mea pot sa-si spuna si Testosii Ninja sau Abramburici dar nu "ROMI, ROMA, ROMANI, ROMANIES" ETC cum isi spun acum si cu care nu au nici cea mai mica legatura si nici o dovada sa-si ateste aceasta denumire.

Editat de Zax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea e alta nu numa ca faci pe cineva tigan ci ceea ce te gandesti tu ca ar trebui sa fie un tigan.Cand spui cuvantu asta deja tu te crezi mult peste respectiva persoana ceea ce ai dovedit scriind fraza de mai sus
Just askin' .I'm curious.

Daca te fac tigan inseamna ca si eu sunt un soi de tigan?Intreb numa' - curios modul in care deraiezi - inca o confirmare a faptului ca doar romanii iubesc tiganii - un masochism pervers prin inconstienta cu care este dorit ,prin constientul cu care este negat de mai toti romanasii ce cred ca toleranta nu poate fii si pasiva.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tiganilor nu le place sa fie denumiti "tigani" :offtopic:

 

eu am vazut la tv chiar ca isi spun unul altuia tigan. Madalin Voicu si Johnny Raducanu au spus ca ei se considera tigani, asta ca sa dau numai 2 exemple.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×