Sari la conținut
Forum Roportal
Dragos121

Majoritatea romanilor vor ca romii sa fie numiti tigani

Postări Recomandate

proprietarii de drept al acelui nume.... daca maine ne-am trezi ca vrem sa ne numin Italici sau IItalieni nu cred ca italienilor le-ar cadea tocmai bine .

 

Repet inca odata, fiecare popor are dreptul la propria identitate, nu e corect si cinstit ca romanii sa fie confundati cu tiganii, asta nu e rasism, nu e discriminare e doar un lucru firesc .

 

Termenul de "tigan" provine din limba greaca medie, din "athinganos/athinganoy", semnificatiile cuvantului fiind urmatoarele: "pagan", "eretic", "de neatins" sau "impur". Cuvantul este atestat pentru prima data in anul 1068, in scrierea unui calugar: acesta spunea ca athinganos sunt un grup de eretici, nomazi, cititori in stele si vrajitori si ii sfatuia pe crestini sa se fereasca de acestia. "Cea dintai referire privind prezenta rromilor in Constantinopol vine, cel mai probabil, din textul hagiografic georgian: Viata Sf

Editat de Shaorma Ucigasa so Amazing

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lax, pe langa alte probleme pe care le ai, ai fost si neatent - sunt convins: am spus ca s-a impus termenul de rom in sensul ca s-a preluat denumirea asta, 'oficializandu-se'.

Nu am spus ca atunci s-a INVENTAT, asa cum aberezi tu aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... daca maine ne-am trezi ca vrem sa ne numin Italici sau IItalieni nu cred ca italienilor le-ar cadea tocmai bine .

Nu contează cum le-ar cădea italienilor. Trebuie să ai o problemă serioasă, ca să te dezici de numele pe care-l porţi, at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lax, pe langa alte probleme pe care le ai, ai fost si neatent - sunt convins: am spus ca s-a impus termenul de rom in sensul ca s-a preluat denumirea asta, 'oficializandu-se'.

Nu am spus ca atunci s-a INVENTAT, asa cum aberezi tu aici.

 

ba ai recunoscut micutule, daca acum o dai la intors e treaba ta.

 

eu am spus ca termenul "ROM" e inventat, am spus etnonimul vostru original e "DOM" cu D :o:

 

bla bla bla

 

Deci cuvantul tigan nu exprima etnia mai pe scurt :D ci statutul social ;) dar desigur este posibil sa ma insel :offtopic:

 

nici cuvantul "rom" nu le desemneaza etnia....da-i pe celalat topic daca nu esti convinsa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am spus ca termenul "ROM" e inventat, am spus etnonimul vostru original e "DOM" cu D :D

Care, dacă ar fi adoptat, te-ar determina să deschizi topicuri referitoare la confuzia cu "domn". :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care, dacă ar fi adoptat, te-ar determina să deschizi topicuri referitoare la confuzia cu "domn". :offtopic:

 

a fost adaptat din motive politice, orice termen care o sa-l adopte e ok atata timp cat nu e asemanator cu cel al altui popor

Editat de Zax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
au destule nume alternative de unde pot alege.... Gitani, Gypsy, etc :o:

Tax tu ai fost in stare sa imi argumentezi prostiile tale cu trimiteri la Gypsy Kings, asa ca iti fac si eu o trimitere adjustabila la

Garbage - Stupid Girl

 

Termenul de "tigan" provine din limba greaca medie, din "athinganos/athinganoy", semnificatiile cuvantului fiind urmatoarele: "pagan", "eretic", "de neatins" sau "impur". Cuvantul este atestat pentru prima data in anul 1068, in scrierea unui calugar: acesta spunea ca athinganos sunt un grup de eretici, nomazi, cititori in stele si vrajitori si ii sfatuia pe crestini sa se fereasca de acestia. "Cea dintai referire privind prezenta rromilor in Constantinopol vine, cel mai probabil, din textul hagiografic georgian: Viata Sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

K0ntr0VerSy daca stau si ma gindesc bine....asta cu Kings s-ar putea sa le placa :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×