Sari la conținut
Forum Roportal
irimescu

Hepatita C + hepatita autoimuna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt membru nou pe acest forum, am descoperit acum doi ani ca am hepatita C, am inceput tratamentul cu pegasys + ribavirina. Dupa 12 saptamani de tratament viremia a fost nedetectabila, dar in schimb leucocitele erau 2100 iar neutrofilele au scazut si pana la 33(330), am micsorat doza de tratament cu intreruperi de 1,2 pana la 3 saptamani, in total am facut 17 saptamani de tratament cu intreruperi, dupa care au inceput reactiile negative. Am fost diagnosticata cu tiroidita autoimuna HASHOMOTO, tratand-o cu thyroxin. Dupa 3 luni de la intreruperea tratamentului antiviral transaminazele TGO erau 110, TGP 206, VIREMIA 1600000. Am continuat cu regim alimentar si hepatoprotectoare. Dupa alte 3 luni transaminaze normale, viremia 3830. Dupa alte 3 luni transaminaze 64 cu 110di, viremia este in lucru, proteinograma crescuta, in acest moment medicul mi-a sugerat sa fac markerii ai hepatitei autoimune care au iesit pozitivi. In aceasta situatie ma aflu in acest moment. De aceea va rog, daca mai este cineva in aceasta situatie, sa-mi dea informatii, tratament etc.

 

Mirela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mirela,

 

Si eu am descoperit ca am facut o reactie autoimuna, nu stiu inca daca din cauza virusului C sau a interferonului...

Este dificil, am facut tratament ptr HCV si rezultatul fost inca o belea pe cap - reactia autoimuna.

 

Spune-mi te rog mai multe, unde te tratezi, cum, cum te simti...

 

Sanatate si toate cele bune,

 

Adina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate mi-a spus profesorul la care ma tratez (ma tratez la medicala III Cluj), hepatita C se suprapune cu hepatita autoimuna, datorita imunitatii scazute in timpul tratamentului cu interferon.

Am descoperit acum 2 luni hepatita autoimuna, mi sa prescris tratament cu Predinson.

 

Schema: 2 saptamani - 6 pe zi 3 dimineata- 3 pranz

2 saptamani - 5 pe zi 3 dimineata- 2 pranz

4 saptamani - 4 pe zi 2 dimineata- 2 pranz

 

Am facut analizele astazi si rezultatele sunt imbucuratorae, pe 4..02.08 merg la control la 2 luni.

Alt tratament - ceai de armurariu, ceai de urzica, ceai de codita soricelului, lagosa, regim alimentar (fara grasimi, hepatotoxice).

Te tin la curent cu ce se mai intampla ( am intrerupt interferonul dupa 17 injectii, reactia adversa tiroidita autoimuna hashimoto pe care o tratez cu 0.75 mg tiroxin)

 

Mirela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt membru nou pe acest forum, am descoperit acum doi ani ca am hepatita C, am inceput tratamentul cu pegasys + ribavirina. Dupa 12 saptamani de tratament viremia a fost nedetectabila, dar in schimb leucocitele erau 2100 iar neutrofilele au scazut si pana la 33(330), am micsorat doza de tratament cu intreruperi de 1,2 pana la 3 saptamani, in total am facut 17 saptamani de tratament cu intreruperi, dupa care au inceput reactiile negative. Am fost diagnosticata cu tiroidita autoimuna HASHOMOTO, tratand-o cu thyroxin. Dupa 3 luni de la intreruperea tratamentului antiviral transaminazele TGO erau 110, TGP 206, VIREMIA 1600000. Am continuat cu regim alimentar si hepatoprotectoare. Dupa alte 3 luni transaminaze normale, viremia 3830. Dupa alte 3 luni transaminaze 64 cu 110di, viremia este in lucru, proteinograma crescuta, in acest moment medicul mi-a sugerat sa fac markerii ai hepatitei autoimune care au iesit pozitivi. In aceasta situatie ma aflu in acest moment. De aceea va rog, daca mai este cineva in aceasta situatie, sa-mi dea informatii, tratament etc.

 

Mirela

 

 

buna

si eu sunt tot in situatia unei hepaite auoimune, am facut tratament cu prednison ,medrol,aerius si nu au dat nici un rezultat ,acum fac tratament cu xyzal si plaquenil + controloc, acesta din urma fiind pt stomac (de la atatea pastile am facut gastrita) si sa sti ca deocamdata nu am vazut nici un rezultata ,petele le am inca si mancarimea la fel, am tinut si regim si nimic, curios este ca nu stiu nici medicii la care am fost de la ce apare , sincer m-am saturat, am fost sfatuita sa-mi fac o biopsie la ficat sa fie siguri ca este hepatita autoimuna.

 

Cam asta este tot ce stiu despre aceasta boala.

Daca aflu maimulte te in la curent.

 

Sanatate multe si rabdare. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×