Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

sunt prea neimportante :airkiss: preferam alte entitati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se zice ca daca e noapte si te trezesti din somn auzind pe cineva ca te striga pe nume sa nu raspunzi ca cica sunt ielele daca vei raspunde vei putea ramane mut:)

 

:friends: cunosc un singur caz..

la mine la tara era o familie de batrani si bunicul s`a dus intro seara sa`si ia un pahar cu apa si auzise un cantec foarte frumos venit de afara..a iesit afara si sa indreptat spre locul de unde se auzea cantecul si a spus ca a vazut niste femei foarte frumoase care dansau si cantau super.s`a dus in casa si ia strigat numele a iesit din nou afara si cica a ramas paralizat...nimeni nu stie ce s`a intamplat atunci cand a iesit a doua oara:D

 

(w00t) cunosc un singur caz..

la mine la tara era o familie de batrani si bunicul s`a dus intro seara sa`si ia un pahar cu apa si auzise un cantec foarte frumos venit de afara..a iesit afara si sa indreptat spre locul de unde se auzea cantecul si a spus ca a vazut niste femei foarte frumoase care dansau si cantau super.s`a dus in casa si ia strigat numele a iesit din nou afara si cica a ramas paralizat...nimeni nu stie ce s`a intamplat atunci cand a iesit a doua oara:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ummm .. interesante experiente :blink: .. Mi s'a intamplat si mie ceva .. eram pe hol la scoala .. langa cabinetul de la biologie .. vizavi de el era un geam .. si eu cu Iry [o colega] stateam si ne uitam pe geam .. sa mentionez: era ora 7 .. si logic era intuneric .. si ne uitam noi .. si vedem in colt undeva .. un cerc format de 4 fete imbracate in alb care se invarteau si se auzea muzica de la ele ... apoi ne intoarcem noi cu fatza la colegi .. parca erau fantome O_O .. apoi ne uitam din nou pe geam .. au disparut .. si ne uitam la colegi .. si ei se uita la noi .. apoi ma uit eu ochi in ochi cu Iry .. apoi vine profa .. ne descuie .. si ne asezam impreuna .. ne uitam noi prin aer .. tot era un fel de fum alb ce plutea .. si de afara inca se auzeau cantecele ielelor .. dar nu mai puteam sa vorbim .. decat a 2 a zi O_o .. ciudat nu ? mai ales ca eu nu mint >.< .. sa ma creada cine vrea >.<

Editat de Kamizuro Loashi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In jud. Teleorman, chiar langa orasul in care locuiesc, este drumul national ce leaga Rosiorii de Vede de Pitesti. Pe acest drum sunt multe portiuni pustii, unde este doar camp. La vreo 20 km distanta de aici, multe persoane vorbeau de prezenta ielelor. Se arata noaptea pe camp, atragandu`te cu muzica si dansul lor. Eu personal sunt fascinat de paranormal si as denumi ielele ca un "Mit Plauzibil" ca cei de pe Discovery. Mai ales ca sunt multe relatari de la oameni perfect sanatosi. Numai bine, si uitati`va doar in fata :doh:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citi de pe internet despre aceste fascinante zane am inteles ca aceste pot fi vazute in "noapte ielelor" adica in seara de 24 iunie cred numai daca esti singur sau impreuna cu inca vreo 2 persoane (nu mai mult adica sa nu fiti vreun grup foarte mare) la rascrucii de drum, pe campuri, in paduri sau in apropierea unor ape.

Adevarul este ca am vazut mai de mult un reportaj in care 2 reporte au plecat in acea noate mai exact in amurg intro padure din apropierea Bucurestiului avand la ei un telfon nou care cu o zi inainte mai a fost cu el in padure si avea semnal dar in schimb in acea seara nici macar nu mai raspundea la comenzi, si un alte experiment care il ma facusera era cu o busola care nu mai indica nimik, se rotea intruna.

Atata stiu despre iele, incerc sa aflu si eu mai mult.

 

Am mai aflat o poveste despre o mireasa a mortii.

La mine la tara in apropiere de raul Prahova canva de mult la o nunta invitatii au hotarat sa faca poze pe malurile apei impreuna cu mireasa. Canda au ajuns mireasa sa apropiat foarte mult de apa iar aceasta a alunecat si a cazut cu capul intr-un piron. Locul accidentului find langa un drum care leaga 2 sate.

Se spune ca daca esti singur pe langa locul accidentului in intervalu 0-2 noaptea sar putea sa te intalnesti cu mireasa si nu trebuie sa o bagi deloc in seama ca altfel vei avea un handicap.

Chiar am auzit de un om care a trecut pe la ora 1:45 seara si cica nul lasa sa treaca. Dar cica mai multi baieti ar fi vrut sa o intalneasca asa ca au stat acolo 2 ore si nu lea iesit nimik in cale.

Atata stiu.

 

 

 

Mai vreau sa aud povesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunicamiu o vazut un cerc de iaraba arsa,care se presupune ca ar fii fost un ring de hora al Ielelor,dar nu o vazut nici una.Mi-o zis ca el o mers in padure la cules de ciuperci si o ajuns intr-o poienita iar acolo o vazut cercul de iarba arsa.El o povestit la sateni,dar nimeni nu o fost sigur ca e vorba de Iele.Cica Ielele sunt singurele creaturi din folclorul romanesc care nu au un profil exact,in fiecare regiune apar in diferite ipostaze,sau in diferit numar.Nu stiu ce sa cred desi ar cam trebui sa ma documentez mai bine despre Iele,poate o sa reusesc sa dau vrajeala la una:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu apar doar in paduri ci si pe campuri. In zona mea nu este nici o padure si uni batrani sustin ca le-au auzit.

 

ielele apar de obicei in paduri si numai noaptea. cineva mi-a povestit ca in copilarie cand a iesit la padure cu tatal sau (era noapte mai spre dimineata) a auzit cantece si voci de fete. Au mers mai departe pana au ajuns acasa si tatal sau i-a zis ca daca i se mai intampla vreodata nu trebuie sa se intoarca din drum, sa intoarca capul sa se uite ci sa mearga in continuare. ca alea era iele si daca le vezi ramai stramb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu stiu o poveste:D

mi-a spuso o batrana de la tara cand am fost la bunici

sotul ei era mut de la 20 de ani am intrebato ce sa intamplat mi-a spus ca venea de pe camp cand sa intamplat prin padure ...a vazut mai multe fete dezbracate s-a apropiat si una dintre ele s-a uitat la el si a incercat s-o atinga atunci ea s-a infuriat si a inceput sa planga si sa strige dupa ce ia dat drumul fata s-a sters de lacrimi si i lea dat pe buze de atunci nu a mai scos nici un cuvant si tot incearca sa o caute sal vindece

am stat si am ascultat cu inima la gura dar nu cred sa fie adevarat..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×