Sari la conținut
Forum Roportal
zexelica

Ioan 1:1,2

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai exemplele tale nu clarifica deloc la care din sensuri se referea fraza "cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi". De ce nu raspunzi in mod direct, si te ascunzi in spatele unor raspunsuri ambigue? Iti reamintesc intrebarea:

Pai hai lumineaza-ne: ce sens are cuvantul "Cuvantul" in propozitia: "Cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi."Deci, explica-mi tu mie cum "planul" s-a facut trup (flesh in engleza) si a locuit printre noi. Sub ce forma a locuit? Sub forma de... trup? Adica FLESH, in engleza?
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi mesajele de mai sus...ti-am facut si comparatii. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:D ok.... deci care din:

vorba...

o afirmatie...

o intrebare...

propovaduire...

porunca...

proverb...

invatatura...

revelatie de la Dumnezeu...

socoteala...

motiv, gand...

S-a facut trup si a locuit printre noi? Cum arata?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e vorba ca a avut o constiinta proprie inainte de a se intrupa, pentru ca cuvantul era Dumnezeu. Avea aceeasi constiinta cu Dumnezeu.

Asa... deci cuvantul intrupat era Isus Cristos. Cuvantul era Dumnezeu. Deci cu schema: Cuvantul=Dumnezeu, Cuvantul=Isus, de aici => Isus=Dumnezeu intrupat.

 

Nu..."logosul(planul, gandul) era divin". Este acelasi cuvant si pentru Dumnezeu si pentru divinitate. Logosul dupa ce s-a facut trup a fost numit Isus Cristos. Termenele de intrupare, incarnare presupune o constiinta inainte. Ti-am dat 2 exemple similare pentru o intelegere mai usoara...intelegere care este in armonie si cu ce spune Matei si Luca. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu..."logosul(planul, gandul) era divin". Este acelasi cuvant si pentru Dumnezeu si pentru divinitate. Logosul dupa ce s-a facut trup a fost numit Isus Cristos. Termenele de intrupare, incarnare presupune o constiinta inainte. Ti-am dat 2 exemple similare pentru o intelegere mai usoara...intelegere care este in armonie si cu ce spune Matei si Luca. :D

Ce nu? Constiinta de dinainte era aceea a lui Dumnezeu, din moment ce spune clar: si cuvantul era Dumnezeu, nu spune "cuvantul era divin".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce nu? Constiinta de dinainte era aceea a lui Dumnezeu, din moment ce spune clar: si cuvantul era Dumnezeu, nu spune "cuvantul era divin".

 

theos=zeu, divinitate. Tocmai ti-am spus ca si aceasta varianta de traducere este posibila si corecta...

 

Pe scurt...Dumnezeu a avut un gand/plan iar acest plan din moment ce a fost al lui este considerat divin. Planul a fost ca omul urma sa fie salvat prin Mesia. Atunci cand Isus Cristos s-a nascut acest plan "s-a facut trup". Cam SF pentru tine care esti atee, nu ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×