Sari la conținut
Forum Roportal
zexelica

Ioan 1:1,2

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asa cum te-ai facut si tu trup cand te-ai nascut... :)

Intrupat sau nu, Cuvantul era Dumnezeu si Cuvantul a LOCUIT printre noi.............. Nu mai este nevoie de altceva. Daca a locit printre noi, e clar.

 

Asa cum o parte crestinilor batjocoresc Numele Domnului Isus Hristos si l-au facut de rusine, tot asa dracii de "martori" s-au ocupat de Numele lui Dumnezeu Iehova sau IHWH.Martorii lui Iehova sunt printre cei mai buni batjocoritori a tot ce inseamna dumnezeu si buni slujitori ai satanei in acest sens.

Oricine are doctrina gresita si nu doreste corectie din Scriptura este un slujitor al satanei. Asta include toate denominatiile din lume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrupat sau nu, Cuvantul era Dumnezeu si Cuvantul a LOCUIT printre noi.............. Nu mai este nevoie de altceva. Daca a locit printre noi, e clar.

 

Ce e clar ? Cuvantul are multe sensuri in biblie tu ajungi la o concluzie pe baza unor premize pe care le accepti doar in acest caz...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bai, marinare.....las-o moarta, nene! Incerci prosteala pe fata! Nu e loc!

 

Cuvantul este Dumnezeu si Cuvantul a locuit printre noi. Punct.

 

Nu vrei tu sa accepti, treaba ta. Insa nu ne insulta inteligenta, te rog!! Destul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e clar ? Cuvantul are multe sensuri in biblie tu ajungi la o concluzie pe baza unor premize pe care le accepti doar in acest caz...

Pai hai lumineaza-ne: ce sens are cuvantul "Cuvantul" in propozitia: "Cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi." Hai, baga la inaintare explicatia iehovista! :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bai, marinare.....las-o moarta, nene! Incerci prosteala pe fata! Nu e loc!

 

Cuvantul este Dumnezeu si Cuvantul a locuit printre noi. Punct.

 

Nu vrei tu sa accepti, treaba ta. Insa nu ne insulta inteligenta, te rog!! Destul.

 

Cuvantul s-a facut trup si apoi a locuit printre noi. Eu nu vreau sa accept varianta voastra pentru ca 2 alti evanghelisti nu sunt de acord cu voi...deci singura explicatie este ca voi il intelegeti gresit pe Ioan si nu intelegeti semnificatia cuvantului "logos".

 

Pai hai lumineaza-ne: ce sens are cuvantul "Cuvantul" in propozitia: "Cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi." Hai, baga la inaintare explicatia iehovista! :D

 

Mai enki...iar vrei sa te faci de ras ? :D Ceea ce spun eu nu are legatura cu "explicatia iehovista"...nu o impartasesc...deci pentru ce imi ceri mie sa spun asta ? "Cuvantul(logos=plan, gand) s-a facut trup si a locuit printre noi...asa cum proiectul unui proiectant apare in existenta cand este pus in practica. Cuvantul este spiritul sfant sau planul, gandurile lui Dumnezeu. Planul era divin...se mai traduce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cuvantul s-a facut trup si apoi a locuit printre noi. Eu nu vreau sa accept varianta voastra pentru ca 2 alti evanghelisti nu sunt de acord cu voi...deci singura explicatie este ca voi il intelegeti gresit pe Ioan si nu intelegeti semnificatia cuvantului "logos".

:D si numai tu esti unicu' si singuru' care il intelege corect pe Ioan? De ce, pentru ca doctrina ta iehovista spune ca Isusnu este egal cu Dumnezeu?

Mai enki...iar vrei sa te faci de ras ? :P Ceea ce spun eu nu are legatura cu "explicatia iehovista"...nu o impartasesc...deci pentru ce imi ceri mie sa spun asta ? "Cuvantul(logos=plan, gand) s-a facut trup si a locuit printre noi...asa cum proiectul unui proiectant apare in existenta cand este pus in practica. Cuvantul este spiritul sfant sau planul, gandurile lui Dumnezeu. Planul era divin...se mai traduce.

Mai marinare, nu stiu in ce vise ale tale m-am facut eu de ras, dar explicatia asta a ta, cea cu rosu, este absolut ridicola... :o: :( Sa inteleg ca planul s-a facut "trup" in engleza si mai explicit, "flesh"?

1In the beginning was the Word, and the Word was with God, and the Word was God.

14The Word became flesh and made his dwelling among us. We have seen his glory, the glory of the One and Only,[a] who came from the Father, full of grace and truth.

Ia uite aici ce inseamna:

flesh: carne (vie) f; put on/lose flesh a se

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:D si numai tu esti unicu' si singuru' care il intelege corect pe Ioan? De ce, pentru ca doctrina ta iehovista spune ca Isusnu este egal cu Dumnezeu?

 

Nu doctrina mea spune asta ci scriptura... :P

 

Mai marinare, nu stiu in ce vise ale tale m-am facut eu de ras, dar explicatia asta a ta, cea cu rosu, este absolut ridicola... :o: :( Sa inteleg ca planul s-a facut "trup" in engleza si mai explicit, "flesh"?

1In the beginning was the Word, and the Word was with God, and the Word was God.

14The Word became flesh and made his dwelling among us. We have seen his glory, the glory of the One and Only,[a] who came from the Father, full of grace and truth.

Ia uite aici ce inseamna:

flesh: carne (vie) f; put on/lose flesh a se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu doctrina mea spune asta ci scriptura... :o:

 

 

 

Sa nu ne amintim cand te-ai facut tu de ras ca nu este folositor...:D. Cuvantul=logos=gand, vorba, plan. Asa se traduce...Ce a vrut sa spuna acolo Ioan nimeni nu stie cu exactitate...se poate doar specula. Ceea ce ai facut tu cu rosu este doar o comparatie. Sa iti dau alta mai pe intelesul tau...exista ocazii cand un cuplu planifica sa aibe un copil...la inceput ei doar au acest gand...sa aibe un copil...au un plan...sa faca ceva pentru a avea un copil...ulterior acest plan, proiect, gand...devine copilul pe care il au ei. Ceva similar spune si Ioan. :D

 

Esti sigur ca Logos inseamna doar,gand,vorba ,plan?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, explica-mi tu mie cum :D "planul" s-a facut trup (flesh in engleza) si a locuit printre noi. Sub ce forma a locuit? Sub forma de... trup? :o: Adica FLESH, in engleza? :D

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti sigur ca Logos inseamna doar,gand,vorba ,plan?

 

"doar" ? Nu am spus ca doar...daca iei "cuvantul" ai sa vezi ca are multe sensuri in scriptura...De exemplu:

 

 

vorba...

Romani 15:18 Căci n-aş

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×