Sari la conținut
Forum Roportal
hoya

Encefalopatie - insuficienta hepatica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!nu am mai intrat demult pe forum pentru ca nu am avut timp.despre encefalopatie ca complicatie a cirozei hepatice stie cineva ceva?m-ar interesa daca sunt sanse de vindecare si cu ce urmari.sunt tare necajita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Encefalopatia reprezinta o complicatie ce apare la cirotici, ca urmare a deteriorarii accentuate a celulei hepatice, si se manifesta prin cresterea exagerata a cantitatii de amoniac din organism care incepe incet/incet sa urce catre creier; de aceea, cei care sunt in encefalopatie trec intr-o regresie mentala foarte puternica, sunt foarte confuzi, uneori foarte agresivi, depresivi, sunt dezorientati spatial, nu mai recunosc persoanele din jur, sunt anxiosi. Este foarte delicata aceasta problema intrucat, in aceste cazuri, trebuie actionat cu mare tact si mare blandete pentru a nu le crea alte traume; in general, "formula magica" care se aplica pentru a trece de aceasta faza este: se administreaza Normix(cam 3 tablete/zi); intrucat in acest caz are loc un blocaj intestinal ce produce constipatie, "regula de aur" pentru a trece de aceasta encefalopatie este aplicarea unor clisme in vederea redarii circuitului normal intestinal si eliminarii substantelor daunatoare-amoniacul-din organism. Se perfuzeaza bolnavul pentru a-i asigura hidratare organismului si de aceea se recomanda ca, in aceste cazuri, sa se interneze in spital de urgenta, asigurandu-se astfel asistenta medicala necesara, pentru ca, uneori, formele de manifestare ale encefalopatiei sunt foarte grave.

Trebuie evitata mancarea care contine proteine, pentru ca aceasta poate ajuta la cresterea cantitatii de amoniac.

TOTUL SE FACE SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA si de aceea te rog sa consulti medicul curant.

...sa-ti dea Dzeu multa putere!

Clara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multimesc mult pentru raspuns

Suntem deja la al treilea episod si toate la interval de 4 - 5 zile.nu stiu ce sa mai fac.am scos din alimentatie carnea,ia lactuloza pentru a avea mai multe scaune ,nu mananca mancaruri care ar putea constipa si totusi face crize.nu poate dormi din cauza pruritului si cred ca si asta conduce la dereglarile digestiei.am sa incerc si cu clisme.multumesc mult pentru sfaturi si daca mai stiti ceva si pentru prurit in afara de medicamente ,ceva unguent mi-ar fi de mare ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Mai jos sunt selectionate cateva din mesajele de pe forum in legatura cu acest prurit:

 

Acum am vazut mesajul tau si sper din suflet ca informatiile pe care ti le transmit sa-ti foloseasca; si noi ne-am confruntat cu aceeasi agonie pe care o creeaza pruritul; acesta se formeaza datorita cantitatii exagerate de bilirubina, care nu se mai elimina in mod constant, regulat, datorita deteriorarii functiilor ficatului. Noi am trecut de acest impas cu ajutorul Cholestiraminei, care, din pacate nu se gaseste la noi in tara. Aceasta (cel putin in cazul mamei) a dat rezultate extraordinare. Asociata cu alte medicamente(ursofalk, no-spa, lactuloza) dar cred ca si singura are efecte benefice. Sa nu uit si de crema Pivalat de flumetazon pe care am folosit-o prin aplicatii locale, care a mai calmat durerile provocate de mancarime.

Iti trimit toate datele pe care eu le am despre acest medicament (poate ai posibilitatea sa procuri din Germania, Olanda, Spania pe baza retetei emise de dr. curant ):

-Firme producatoare:Stada Germania, Bristol-Myers Squibb GmbH, Austria, Hexal Germania;

Poti gasi Cholestiramina sub urmatoarele forme:

-Quantalan(Elvetia ); Questran(Olanda, Anglia), Resincolestiramina(Spania), Colestyramin Stada/Colestyr von ct/Quantalan(Germania), Cholibar(USA). Ce este important este cantitatea de 4 grame de colestiramina pe care trebuie sa o contina produsul.

O cutie costa in jur de 40 de Euro (depinde de tara). Sper din tot sufletul sa-ti foloseasca ceea ce ti-am scris.

 

 

Si sotul meu a avut mancarimi teribile, mai ales in zona bratelor unde facea injectiile. Tot din acest forum mi s-a sugerat sa ma uit pe pagina http://hepatita-c.myforum.ro/referate-vt1090.html, lucru ce l-am facut. Acolo e o lucrare de la un congres din Germania de anul trecut. Dintre schemele de tratament sugerate acolo , am ales pentru inceput ceva ce mi s-a parut simplu si fara vreo contraindicatie : crema uree +menthol. La farmacie mi-a facut o crema "tractopon" (producator VECTEMS.A. Spania) care e uree si farmacista a desfacut tubul si a adaugat menthol. Sotului meu i-a ajutat. Initial ustura un pic dar apoi e eficienta. El incercase intai cu Claritina si efectul a fost nul. S-a ameliorat acum si iritatia pielii.

 

 

 

Indraznesc si eu sa va dau o sugestie, incercati ceai de urzica in amestec cu papadie. 10g din fiecare planta la 250 ml de apa se fierbe cca. 3 minute. Ceaiul nu se bea indulcit ci se pune un cristal doi de sare, sa fie un gust sarat placut. Puteti incerca si suc de radacina de papadie mai ales ca acum nu e zapada si e usor de gasit si de frunze de papadie dupa care se bea ceai de urzica. Erau o doamna de pe forum, colega de suferinta care a incercat si a obtinut rezultate bune dar era un prurit datorita trat cu interferon...

 

Nu uita sa consulti medicul curant!

Clara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multimesc mult pentru raspuns

Suntem deja la al treilea episod si toate la interval de 4 - 5 zile.nu stiu ce sa mai fac.am scos din alimentatie carnea,ia lactuloza pentru a avea mai multe scaune ,nu mananca mancaruri care ar putea constipa si totusi face crize.nu poate dormi din cauza pruritului si cred ca si asta conduce la dereglarile digestiei.am sa incerc si cu clisme.multumesc mult pentru sfaturi si daca mai stiti ceva si pentru prurit in afara de medicamente ,ceva unguent mi-ar fi de mare ajutor.

Pentru Hoya,

Numele meu este Lod,sotul meu a avut ciroza ,cu simtomele de care vorbesti tu ,ulterior a facut transplant de ficat ,dar nu in Romania,acum este bine.

Referitor la mesajl care l-ai primit de la Clara pe data de 21 decembrie 2007 la ora 10,20 am ,as dori sa fac citeva precizari.Acea REGRESIE MENTALA FOARTE PUTERNICA SI ALTELE >>>>FOARTE ---- se petrec numai la anumite persoane ,nu la toate ,nu este o regula generala.Cind sotul meu i s-au mai dat 3 luni de viata de doctorii de aici ,el avea simptome de encefalopatie (usoara depresie,usoara anxietate,lipsa de concentrare) care nu se manifestau tot timpul si se accentuau oarecum cind era constipat. Doctorii de aici dadeau un lichid care se lua in functie de greutate-o sa vorbesc cu sotul meu sa vedem cum se chiama lichidul ala si pot sa-l trimit ,DAR trebie sa-l iei cu indrumarea doctorului -se da dozat in functie de simptome ,de gravitatea bolii - si apoi stai tot tipul pe wc-u daca nu iei cit trebuie si pierzi mult in greutate ,ceea ce este grav pentru o persoana cu ciroza.Lichidul ala se numeste LACTULOZA.(LACTULOSE)

In mesajul de la Clara se mentioneaza -TREBUIE EVITATA MNCAREA CARE CONTINE PROTEINE-

Este o mare gresala,doctorii din Marea Britanie recomanda o mincare cit mai bogata in proteine ,nu regimul ala criminal care-l recomanda O ANUME MASA MEDICALA DIN ROMANIA. Pentru a se lamuri toata lumea o sa fac o copie dupa cartea de alimentatie care ne-a fost data de la spital si o s-o postez pe forum.

Intr-o situatie in care ficatul nu poate sintetiza deja bine ce primeste din cauza bolii si numai o mica parte din vitaminele din mincare ajung in organism ,exact ce trebuie evitat este un regim drastic. Inima ,creierul si in general toate oganele se hranesc din hrana care o maninci tu .Doctorii il sfatuiau pe sotul meu sa manince des si putin ,chiar in sila pentru ca el nu mai avea pofta de mincare.Au spus sa evitam sarea cit putem pentru ca contribue la ascita si exitantii astia stomacali ca de exemplu piperuri multe si ardeiat.Recomandau tot ce inseamna proteine ,o sa vezi in cartea aia.Organismul trbuie sa reziste ,sa faca fata bolii si in eventualitatea unui transplant de ficat de unde rezisti,de unde ia oganismul forta necesara sa treaca peste astea? Noi am trecut prin toate astea si stim cit de important este sa maninci cit poti . Sotul meu a avut de unde scadea in greutate si ne-am si dat seama de pericolul formidabil in care eram daca mai evita sa manince din cauza lipsei de pofta de mincare si starii de voma si altele .....Am inceput sa gindim amindoi ,sa calculam caloriile ,sa nu faca mai multa miscare decit cit trebuia, ca sa intarim organismul sa reziste bolii si operatiei.

A lupta impotriva encefalopatiei si a lipsei poftei de mincare , e cam a lupta impotriva ta ,e greu -dar se face cu ambitie ,logica tare,incapatinare majora .Cind le simti ca vin -trebuie sa le respingi pentru ca stii ca vin de la boala.

Crema aia de uree sau cam asa ceva -se gaseste pe aici ,se ia fara reteta ,am mai trimis la o doamna de pe forum si i-a fost bine ,asta a vrut dinsa ,cu asta zicea ca se simte mai bine.As putea sa trimit si crema asta daca e nevoie si te ajuta.

O sa ma uit la miine pe cutia de lactulose sa vedem ce mai scrie pe ea ,si intreba doctorul tau daca iti merge ok si daca zice ca iti merge iti trimit - dar mare atentie--- nu incerca sa iei fara doctor .In alte mesaje ale mele pe forum am mai scris si altele ,asa simplu cum am stiut eu ,despre ce am trecut noi,am zis ca poate o mai ajuta si pe altii.

Cauta pe forum la mesajele mele.

Multa sanatate

LOD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit!

Vin cu o foarte mare rugaminte, in special catre persoanele care au efectuat un transplant hepatic! De aceea, rugamintea mea sa indreapta in special catre tine LOD. Am 35 de ani si ma indrept cu pasi repezi spre un astfel de transplant. Cauza nu este un virus ci acumularea excesiva de fier in ficat. Bala se numeste hemocromatoza! Fac tratament , dar efectele nu se grabesc sa apara! Medicii mi-au recomandat sa-mi caut o clinica din afara care sa ma accepte pe lista de asteptare. Prin asta am inteles ca implicarea lor nu va fi prea mare. Va rog insistent sa imi explicati cit se poate de amanuntit, cum trebuie sa procedez in aceasta faza. Am inteles ca pe internet pot fi gasite destule clinici care efectueaza transplant hepatic. Bun! Dar, cum fac sa ajung in baza lor de date. Banuiesc ca nu e suficient sa trimit un mesaj cu frumoase rugaminti si gata, s-a rezolvat. Ce presupune aceasta faza premergatoare? In ce masura trebuie sa se implice medicul, daca trebuie sa o faca? Ce costuri implica aceasta etapa? Cunoasteti o clinica pe care o puteti recomanda fara retinere? Multumesc din suflet!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun gasit!

Vin cu o foarte mare rugaminte, in special catre persoanele care au efectuat un transplant hepatic! De aceea, rugamintea mea sa indreapta in special catre tine LOD. Am 35 de ani si ma indrept cu pasi repezi spre un astfel de transplant. Cauza nu este un virus ci acumularea excesiva de fier in ficat. Bala se numeste hemocromatoza! Fac tratament , dar efectele nu se grabesc sa apara! Medicii mi-au recomandat sa-mi caut o clinica din afara care sa ma accepte pe lista de asteptare. Prin asta am inteles ca implicarea lor nu va fi prea mare. Va rog insistent sa imi explicati cit se poate de amanuntit, cum trebuie sa procedez in aceasta faza. Am inteles ca pe internet pot fi gasite destule clinici care efectueaza transplant hepatic. Bun! Dar, cum fac sa ajung in baza lor de date. Banuiesc ca nu e suficient sa trimit un mesaj cu frumoase rugaminti si gata, s-a rezolvat. Ce presupune aceasta faza premergatoare? In ce masura trebuie sa se implice medicul, daca trebuie sa o faca? Ce costuri implica aceasta etapa? Cunoasteti o clinica pe care o puteti recomanda fara retinere? Multumesc din suflet!!!!

Leo,

Imi cer scuze ca nu am raspuns pina acum dar am fost plecati.Imi pare rau sa aud ca ai aceasta afectiune.Eu nu cunosc prea multe despre aceasta afectiune.

Referitor la transplant de ficat la alte clinici ,nici aici nu sint prea in masura sa spun prea multe. Daca ai bani poti sa te inscrii la multe clinici ,doar accesesaza pe internet- transplant clinics -si o sa-ti tot apara o multime de locuri unde poti face asta pe bani.Transplantul in sine este o aperatie complicata dar dupa aia ai nevoie de o multime de ingrijire mai ales in primele 6 luni ,tot felul de complicatii se pot ivi,sau totul poate merge ok.Depinde de multe .Eu gasisem clinici prin India si prin China dar sotul meu nu a fost de acord cu China pentru ca am auzit ca iau organe de la detinutii politici fara voia lor .La Chineji parea cel mai repede .Acum s-a mai reglementat situatia , dupa cit am mai auzit in ultima vreme.

Faptul ca sintem membrii in UE mai schimba oarecum situatia, cei care muncesc in strainatate legal si platesc taxe au acces gratuit la sistemul de sanatate din tara unde lucreaza si evident ca dupa ce te inscrii la doctor ,faci analize si ei te directioneaza si te inscriu pe lista de asteptare din tara unde te afli la munca. Noi sintem plecati de 20 de ani- atunci era altfel .

Medicul din Romania nu stiu cum ar trebui sa se implice -astia le pasa doar sa ia mita . Cred ca singurul loc unde se face transplant de ficat este la Bucuresti dar astia cer mita deasemenea doar sa ajungi pe lista .De curind am vazut un articol in presa despre faptul ca UE intreaba Romania unde sint organele si de unde vin ele - si romanii au raspuns bine mersi ca au pierdut listele,de aceea nu pot da un raspuns exact. Se prea poate ca sa faci un transplant in strainatate cu banii care ii cer mita romanii . Bine ca pleaca doctorii la munca peste hotare ,poate nu mai vin inapoi.Cred ca au un soc ca in strainatate nu pot sa ia mita si ,culmea ,mai trebuie sa si munceasca spre binele pacientului,si -vai ,vai ,mai trebuie sa vorbesca si amabil cu pacientul.

Franta are la ora actuala cel mai bun sistem de sanatate,dar ca sa ai acces gratuit trebuie sa muncesti legal acolo ,adica ai loc de munca ,muncesti,platesti taxe ,ai acces gratuit. Sint multi care se duc aiurea si stau asa ,nici nu cunosc cite drepturi au - procedeaza ca in romania dupa sistemul AM AUZIT CA.....Nici nu se duc sa ceara sfat la un om specializat ,intreaba printre romani si se trezesc in tot felul de situatii.

Nu stiu ce sa zic de fazele premergatoare - in China cind am luat legatura ne-au cerut dosarul medical ,grupa de singe si bani.Daca iei legatura cu ei it spun ei ce vor - apoi astepti pina te chiama ei.

La noi a fost diferit ,noi nu am stiut cit de bolnav era sotul meu doar cind i-a cazut ficatul .Dar inainte de al pune pe lista de asteptare i-au facut tot felul de analize ,e o comisie care ia decizia nu un singur doctor.Cit timp am stat pe lista de asteptare aici , tot mereu a fost verificat ,exista o limita ,ei nu lasa situatia sa se deterioreze pina la zero ca sa lase timp si sa stai pe lista de asteptare -sa ajungi binisor la transplant nu sa te ia din coma.Cu cit esti mai deteriorat inainte de transplant cu atit iti revii mai greu.Asa vad ca procedeaza cu altii .

Daca stii sigur ca ajungi la transplant ia-o din timp cu pregatirile ,nu astepta pina in ultimul moment .

Mai spune-ne ce mai faci poate te mai sfatuim si noi cu ce putem .Sint multe de discutat .Doctorul tau ce zice ?

Multa sanatate

LOD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult! Nu am reusit inca sa iau contact cu clinicile din afara. E destul de complicat...eu fiind de aici, din Romania. Incep sa cred ca e foarte complicat sa fac asta chiar si contra cost , desi nu stiu , nici macar orientativ , cam la ce suma s-ar ridica toate operatiunile pe care le persupune un astfel de moment. Nu stiu cit de mult sa ma incred in transplantul de la adult viu la adult. Am inteles ca au fost citeva incercari...stiti mai multe? Multumesc din inima!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc foarte mult! Nu am reusit inca sa iau contact cu clinicile din afara. E destul de complicat...eu fiind de aici, din Romania. Incep sa cred ca e foarte complicat sa fac asta chiar si contra cost , desi nu stiu , nici macar orientativ , cam la ce suma s-ar ridica toate operatiunile pe care le persupune un astfel de moment. Nu stiu cit de mult sa ma incred in transplantul de la adult viu la adult. Am inteles ca au fost citeva incercari...stiti mai multe? Multumesc din inima!

Eu am accesat- liver transplant in China- si au aparut o multime de info despre asta.Unul din ele era www.jrttransplant.com .Am vazut ca preturile merg de la $60000 pina la $100000 .Am auzit ca spaga la Bucuresti sare de 50000 de euro cea ce e grosolan avind in vedere nivelul de pregatire pentru efectuarea unui transplant cit si ingrijirea de dupa. Ai nostrii au o parere atit de buna de ei incit nici nu poti sa le spui macar cu finete cam cit de inapoiati sint si ca pregetire si ca mentalitate. Cel mai bun lucru este ca romanii sa plece peste hotare si sa cunoasca adevarata medicina si doctorii de la noi sa plece de tot si sa nu mai vina inapoi sa lase loc la altii din alte tari care nu cunosc mita.

Cu banii pe care ii dai in Romania la inconstientii aia ca sa te bage in seama pe tine mai mult ca pe altii, te duci mai bine la clinici care fac transplante in fiecare zi ,asta daca ai bani . Daca nu ai bani ,du-te la munca in franta ,inscrie-te la doctor baga-te in sistem, plateste taxe si .....da-i inainte. Iti ia cam citeva luni dar esti mai sigur.Orice cetatean al UE are dreptul la asistenta medicala gratuita daca lucreza legal intr-un stat membru si daca plateste taxe. Uita-te pe forum la romani in franta vezi ce zic si ei,aia sint acolo stiu mai multe. Eu nu sint in Franta ca ti-as spune.

Sa stii ca nu e greu de loc sa iei legatura cu cu clinicile din afara cum zici tu " eu fiind de aici ,din Romania". Pai cel mai bine ar fi sa le scrii un e-mail ,orienteaza-te mai intii la care vrei si ia contact cu ei ,scrie la mai multe. De la noi din Romania orice pare greu pentru ca sistemul e structurat pe mita contra informatie ,orice maruntis costa si pina sa ajungi la lucrurile mari te rupi in maruntisuri. In strainatate o sa-ti ceara dosarul medical si grupa de singe ,cam in 2-3 saptamini esti la ei ,adica iti gasesc ficat. Nu mai stai ca noi pe lista de asteptare si mori daca nu se gaseste ceva. Bani sa ai. O eventuala problema care s-ar putea ivi este faptul ca in primele 6 luni dupa transplant este un oarecare risc marit de rejectie, ei au medicamente sa ajute, dar se poate intimpla . Atunci ce faci -nici nu stiu ce s-ar putea intimpla ,daca mai trebuie sa platesti iar? Nu stiu ce sa zic - trebuie intrebat. Astia sint oameni care stiu ce fac poti sa intrebi orice ,de aia sint acolo ,sa te lamuresca si asta si fac.

Cauta si ia legatura cu ei - nu mai sta dupa o zi pe alta . Ia legatura ,intreaba ,scrie scrisori ,prin e-mailuri ,in strainatate se raspunde la e-mailuri nu sint asa indobitociti ca aia de la noi de la primarie.

Transplantul de la adult viu se face, dar nu in toate statele- de exemplu in Marea Britanie nu se face pentru riscurile la care se expune donatorul ,dar au fost cazuri. In alte state se face OK dar doctorul decide asta ,asa ni s-a spus noua la intrunirea de dinainte de transplant cind ne-a informat cum decurge operatia,ce se face ,cit timp ia si altele.....

Tot doctorul ,adica comisia aia decide,ce ai tu nevoie .

Nu mai bate pasul pe loc , asta e o problema serioasa. Fiecare zi luptata e cistigata ,e tare greu sa ajungi la timpul cind ti se duc zilele si nu mai ai ce face. Noi am trecut prin asta stim cum e .Cind a fost pus pe lista de asteptare sotului meu nu i-au mai dat nici trei luni de viata,ne uitam la el cum se duce pe zi ce trecea si nu puteam face nimic .Ma gindeam cite as fi putut face daca stiam mai din timp ,ma rugam la Dumnezeu sa-dea mai multe zile ,nici nu gindeam ca vom avea ani .

Dumnezeu ne-a dat dupa voia Lui. Am trecut prin momente greu de zugravit in cuvinte ,speranta,disperare,speranta si bucurie.

De asta iti spun - lupta cu credinta in Dumnezeu , asta te scoate .

Sa auzim de bine .

Multa sanatate

LOD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine mai cauta medicamentul Questran sau Quantalan (alta denumire sub care se gaseste ) substanta activa fiind aceasi si anume Colestiramina contactati-ma la 0757 775 636 sau 0746 697 630.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×