Sari la conținut
Forum Roportal
funny_face

Calatorie Croatia

Postări Recomandate

Cred ca mai degraba as preferea sa vad locatii inedite, in special castele si pesteri. Dar nu o sa ratez nici orasele pe care mi le-ati recomandat voi aici. Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de asemenea sa nu vezi in Croatia plaja cu nisip ca in RO ci pietre..prietenii astia ai mei isi luasera sandale ca sa inoate.

 

Si eu am intrat in apa cu papucii in picioare ,in schimb nu poti sa te plangi de cat de curata era apa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea si eu sa plec cu masina in Croatia la vara, in orasul pe care romanii evita sa-l pronunte.Poate cineva care a mai fost, sau nu neaparat, sa imi dea citeva sfaturi utile? care sunt masurile minime de "precautie" care ar trebui sa le iau? Care ar fi ruta cea mai optima pe care ar trebui sa o aleg?...of as avea atitea chestii de intrebat, as vrea sa iasa excursia ok

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea si eu sa plec cu masina in Croatia la vara, in orasul pe care romanii evita sa-l pronunte.Poate cineva care a mai fost, sau nu neaparat, sa imi dea citeva sfaturi utile? care sunt masurile minime de "precautie" care ar trebui sa le iau? Care ar fi ruta cea mai optima pe care ar trebui sa o aleg?...of as avea atitea chestii de intrebat, as vrea sa iasa excursia ok

Mai exista un topic despre Croatia, unde nu s-au spus prea multe lucruri deocamdata. Vezi ce gasesti acolo, ofera niste detalii concrete (din ce localitate pleci, din RO., ca sa poti urma "ruta optima" ?). Depinde ce consideri "ruta optima": sa vezi locuri cat mai interesante, sa ajungi cat mai repede, sa alegi drumuri mai bune, dar fara taxe de autostrada ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plec din Timisoara.

Ruta optima ar fi, cred, drumul cel mai scrut si cel mai bun pt. masina, dar nu prin Serbia ci prin Hu. Am vazut Budapest si alte locuri din Hu, am vazut si Austria de 2 ori (mi-a placut mai mult decit Germania), Split-ul Dubrovnik-ul, Budva (acum vreo 8 ani)...

cu cit stau mai mult pe autostrada cu atit mai bine. As vrea sa stiu si despre costurile autostarzilor din Hu, ce imi trebuie pt. masina (n-am mai fost cu masina mea e prima data, mereu s-au ocupat altii...acum e rindul meu si vreau sa-mi fac temele)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Plec din Timisoara.

Ruta optima ar fi, cred, drumul cel mai scrut si cel mai bun pt. masina, dar nu prin Serbia ci prin Hu.

..........................

cu cit stau mai mult pe autostrada cu atit mai bine. As vrea sa stiu si despre costurile autostarzilor din Hu, ce imi trebuie pt. masina ............

Pentru masina iti trebuie "carte verde" si pentru persoanele din masina, asigurari medicale. Eu ies de-obicei pe la Bors, iar acolo se pot cumpara astea "de pe marginea drumului", sunt tot felul de rulote cu agenti de la companiile de asigurari si costa mai ieftin decat in Oradea. Presupun ca si in Timisoara e cam la fel.

 

Vignieta din HU pentru autostrada o poti cumpara de la orice statie de benzina, dar pentru Croatia, pe drumul cel mai scurt, nu prea ai ce cauta pe autostrada. De la Szeged la Mohacs sunt doar vreo 130 km, daca vrei sa intri cat mai repede in Croatia, ca sa vezi si Osijek.

 

Dupa Mohacs, practic exista doua drumuri paralele, fie prin HU, fie prin HR.

1. Cel prin HU, care trece prin Pecs, iti permite sa intri in HR pe la Barcs (HU), ca sa ajungi la Virovitica (HR) sau poti continua prin Kaposvar (HU) si Nagykanisza, inca vreo 150 km. si intri in Croatia pe la Varazdin.

 

2. Drumul prin HR (Croatia = HRvatska), dupa Osijek, te duce tot la Virovitica, de unde poti ajunge direct la Zagreb, sau prin Varazdin. Mie imi place mai mult prin Croatia decat prin Ungaria

 

Indiferent de traseu, ajungi oricum la Zagreb, unde nu e neaparata nevoie sa intri in oras, dupa care poti continua spre Rijeka. Intre Zagreb si Rijeka am circulat ultima data in 2001 si erau taxe la fiecare tunel, ceea ce era enervant. Dupa aceea, am preferat sa vin din Austria, prin Slovenia (Ljubljana) pentru a ajunge la Rijeka.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare. Este vreo problema in a ajunge cu masina in Dubrovnik daca nu am viza pentru Bosnia?

Intreb asta pentru ca este o mica portiune la nivelul drumului E65 care tine de Bosnia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Am si eu o rugaminte,imi spune cineva si mie clar cum ajung in Croatia la cea mai aproape statiune?din cate am auzit Porec ar fi cea mai aproape statiune.Daca mi-ati putea spune un traseu ca sa vizitez si budapeste si viena si cam cat timp s-ar face ar fi super.SI daca mi-ati recomanda si o pesiune sau ceva avantajos ar fi si mai bine.Raman recunoscatoare:)

merci mult si o zi buna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum spuneam si in titlu, caut un hotel de 4-5 stele neaparat in croatia. e irelevant unde, dar sa fie ceva orasele prin zona (nu la mama naibii ca sa mancam zi lumina in aceleasi restaurante etc.) ma intereseaza o parcare pazita, conditii bune, curatenia & co si ar trebui sa aiba o piscina (incalzita eventual, unde sa se poata inota si in februarie).

 

stie cineva ceva? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu eu cateva hoteluri foarte dragute in Croatia,numai stiu acum exact unde caci noi am zburat intr-o zi in vreo 3 orasele..Cand ma intorc in Austria iti pot da mai multe detalii caci am niste pliante acasa..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×