Sari la conținut
Forum Roportal
Selasee

Am pierdut patru ani ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt distrus.Dupa patru ani de relatie in care totul mergea [sau asa credeam eu] bine, iubita mea [ asa o credeam eu] ,a venit si mi-a spus ca vrea sa se desparta.Nu stiu cu ce am gresit.Ma aflu intr-o stare de depresie profunda.Nu stiu daca sa ma duc sau nu la un psiholog.Nu cred ca am sa o pot uita vreodata.Nu am de gand sa ma duc sa ma rog de ea sa imi mai dea o sansa [ nu am gresit cu nimic, cred eu ].Nu stiu de ce scriu acum ceea ce scriu.Nu stiu daca mai am dreptul sa sper la ceva bun in viitor.Nu mai stiu de ce muncesc si nici pentru ce traiesc.Nu mai stiu unde e sensul in ...tot"

Voi cum v-ati revenit?E adevarat ca timpul vindeca tot?Eu ma voi vindeca vreodata.?

Scuzati mesajul.Am vrut doar sa-mi urlu undeva durerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

4 ani ;) 4 ani ?... :D

 

Unde am mai auzit eu ceva legat de termenu asta ? :)

 

Eu zic ca sa mai incerci sa reinvii ceva flacara si pasiune dupa atata timp e practic imposibil

Si m-as mira ca mesajul asta primit sa nu fie legat de o alta pereche de ochi ...

Ia-l in serios si aplica planul B

Viata merge mai departe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si cat de tare vei urla ...durerea ....va fi...mult timp....timpul ...nu vindeca nimic...timpul doar se scurge ,la inceput greu ...pe urma mai usor ...si ...din ce in ce mai usor .....durerea va ramane ....ce sa-ti spun ...sa rasara soarele ? sa crezi ca ...e un timp pentru toate si ....nu ea e cea care ar trebui sa fie ....rabdare ....cu rabdare vei depasi momentul ....nu inteleg de ce ti-ai pus totul in ea de ai ramas fara sprijin si lumea ti se naruie ......va trebui sa incepi sa reconstruiesti ...de acum ....pune totul pe tine ....si ai incredere in tine ,nici nu stii ce forta poti avea ....bafta ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt distrus.Dupa patru ani de relatie in care totul mergea [sau asa credeam eu] bine, iubita mea [ asa o credeam eu] ,a venit si mi-a spus ca vrea sa se desparta.Nu stiu cu ce am gresit.Ma aflu intr-o stare de depresie profunda.Nu stiu daca sa ma duc sau nu la un psiholog.Nu cred ca am sa o pot uita vreodata.Nu am de gand sa ma duc sa ma rog de ea sa imi mai dea o sansa [ nu am gresit cu nimic, cred eu ].Nu stiu de ce scriu acum ceea ce scriu.Nu stiu daca mai am dreptul sa sper la ceva bun in viitor.Nu mai stiu de ce muncesc si nici pentru ce traiesc.Nu mai stiu unde e sensul in ...tot"

Voi cum v-ati revenit?E adevarat ca timpul vindeca tot?Eu ma voi vindeca vreodata.?

Scuzati mesajul.Am vrut doar sa-mi urlu undeva durerea.

 

Timpul este cel mai bun medicament pentru vindecarea ranilor din suflet . Ai rabdare si vei vedea ca intr-o zi vei rade de tot ce traiesti acum . Fiecare lucru are un sfarsit si la fel si dragostea cateodata moare si atunci este bine sa te regenerezi si sa cauti in alta parte un alt inceput .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si cat de tare vei urla ...durerea ....va fi...mult timp....timpul ...nu vindeca nimic...timpul doar se scurge ,la inceput greu ...pe urma mai usor ...si ...din ce in ce mai usor .....durerea va ramane ....ce sa-ti spun ...sa rasara soarele ? sa crezi ca ...e un timp pentru toate si ....nu ea e cea care ar trebui sa fie ....rabdare ....cu rabdare vei depasi momentul ....nu inteleg de ce ti-ai pus totul in ea de ai ramas fara sprijin si lumea ti se naruie ......va trebui sa incepi sa reconstruiesti ...de acum ....pune totul pe tine ....si ai incredere in tine ,nici nu stii ce forta poti avea ....bafta ! :)

 

 

P.S...nu ai pierdut 4 ani ...ai castigat ....vei fi mai intelept pe viitor ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te poti vindeca, nu o poti spune inca de pe acum, cand durerea este inca vie...poate doar dupa un anumit numar e ani si alte experiente...

 

Te pot ajuta cel mult cu cateva cuvinte bune...din pacate, cu totii suntem singuri pe lume si, oricati prieteni am avea, durerea ne-o traim singuri, ca si fericirea... Poate nu suna foarte incurajator dar pe de alta parte, asta ne face mai puternici...secretul e doar sa nu renuntam niciodata la speranta, oricat ar fi de greu. Parerea mea e ca nici o situatie in viata nu e fara iesire, intotdeauna exista o solutie. Care nu e in nici un caz sinuciderea, care inseamna lasitate si abandonarea luptei, acceptarea ideii ca viata e mai puternica decat tine.

 

Cred ca poti sa te vindeci si singur, un altul nu stiu cat de bine poate sa-ti faca ordine in idei. Oricum nu te poate cunoaste mai bine decat tine-m-am ferit sa ajung la asta, ca la o solutie extrema, pentru ca asta ar insemna ca accept ca sunt slaba si nu pot face nimic sa ies singura din mine... Poate nu gandesc bine, dar forta trebuie cautata in interiorul tau. Eu asa gandesc. ;)

 

Nu iti spun sa mai incerci sa te impaci cu ea, pentru ca nu stiu care e situatia, si nu e bine sa-ti faci sperante nerealiste. Pentru ca doare. Dar eu cand trec printr-o despartire, sterg totul cu buretele si o iau de la capat. Schimb tot ce se poate schimba, il evit pe cat pot, ma afund in munca si ma apuc de lucruri noi (citit o carte, un nou sport, orice m-ar putea face sa-mi deschid orizonturile si sa privesc in alta irectie si de pe alta pozitie...). Numai fugind de mine si de cine am fost alaturi de el, in singuratate, ma regasesc. Iar dupa un timp, mai lung sau mai scurt, pot privi in urma cu o oarecare detasare, fara sa ma enervez sau sa ma doara... E relativ, ca doar si eu sunt om... Dar stiu sigur ca ajuta! :)

 

Timpul este cel mai bun medicament pentru vindecarea ranilor din suflet . Ai rabdare si vei vedea ca intr-o zi vei rade de tot ce traiesti acum . Fiecare lucru are un sfarsit si la fel si dragostea cateodata moare si atunci este bine sa te regenerezi si sa cauti in alta parte un alt inceput .

 

P.S: nu cred ca poti ajunge vreodata sa razi privind la durerea din urma. Eu nu am reusit... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai rabdare si vei vedea ca intr-o zi vei rade de tot ce traiesti acum . .

Nu voi putea niciodata rade de ceea ce traiesc acum.Nu vreau sa ajung intr-o situatie [stare] in care sa pot rade de ceea ce simt acum [vreau sa imi treaca dar nu vreau sa fac din prostia uitarii un lux ravnit].

 

P.S Multumesc pentru incurajari .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E doar impresia ta ca ai pierdut patru ani. Poate ai castigat mult mai multi ani datorita acelor patru ani... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi cum v-ati revenit?E adevarat ca timpul vindeca tot?Eu ma voi vindeca vreodata.?

Te vei vindeca!

Stiu ca poate nu te incalzeste cu nimic dar, sa stii, foarte multa lume a trecut prin ce treci tu acum... si multi au ajuns sa se bucure ca s-a intamplat asa.

 

Nu e nevoie ca unul dintre cei doi sa greseasca cu ceva, e de ajuns sa nu se simta implinit in relatie. Practic relatiile pot sa se deterioreze in 2 directii.... conflict sau plictiseala.

In conflict e mai clar... ca nu prea poti sa nu sesizezi certurile, amintirea lor e prezenta, e prea vie ca sa o poti ignora.

In plictiseala problema e putin mai ciudata.... nu ai ce-i reprosa persoanei de langa tine, iti dai seama ca e un om extraordinar... dar... nu te implineste... Multi ajung sa fie framantati de dubii, sa se gandeasca la partea buna a relatiei, chiar daca per ansamblu sunt neimpliniti, si sa ramana in relatie mai mult. Problema e ca asa cum conflictele, desi initial sunt tolerate datorita sentimentelor, tot ajung sa erodeze relatia, tot la fel si plictiseala, desi initial tolerata datorita sentimentelor, tot ajunge sa erodeze relatia. La unii ia mai putin, la altii trebuie 4 ani.

 

Problema ta nu e ca esti un om rau ci ca esti prea bun. Asta e motivul (cred eu) pentru care nu s-a intamplat mai devreme.

 

Sfatul meu este sa treci mai departe si sa gasesti pe cineva care sa te implineasca. Nu stiu ce relatie ai avut dar imi imaginez ca au fost sentimente destul de puternice... ei bine... in ciuda sentimentelor astea puternice... lasa-ma sa-ti spun ca inca nu stii cat de puternice pot fi... inca nu ai descoperit cu adevarat ce inseamna sa fii cu cineva potrivit. Eu am trecut prin mai multe tipuri de relatii si unul din lucrurile pe care le-am invatat foarte bine a fost ca indiferent cat de bine a fost... de fiecare data cand am crezut ca nu poate fi mai bine... am fost naiv... s-a putut si mult mai bine decat imi imaginam... si lasa-ma sa-ti spun ca am o imaginatie bogata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand te paraseste persoana draga,nu ramane decat un singur lucru,priveste inainte,chiar daca iti este greu,daca o iubesti intradevar las-o sa plece,nu incerca sa aflii ceva ce oricum nu poti intelege pt. ca daca o persoana nu te intelege nu tu esti de neinteles,nu ti-ai gasit persoana potrivita.Trebuie sa privesti cam asa nu m-a vrut ea ,norocul alteia.Nu ai pierdut nimic,scopul vietii tale nu era ea,ci persoana ta ,adica tu.si eu am patit mult mai rau dupa 10 ani si un copil de 6 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×