Sari la conținut
Forum Roportal
Dragos121

Unirea de la 1918

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Habar n-ai despre ce vorbeşti. :cry:

 

De invadarea Slovaciei de către maghiari şi de invadarea Ungariei de către rom

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si datorita principiului elaborat de el , Romania avut sansa de a reusii sa infaptuiasca unirea atunci, ca acel princiupiu ne sustinea ,vezi punctele 10 si 11, a celor 14 punte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si datorita principiului elaborat de el , Romania avut sansa de a reusii sa infaptuiasca unirea atunci, ca acel princiupiu ne sustinea ,vezi punctele 10 si 11, a celor 14 punte.

 

Principiul e una, si atitudinea fata de Romania e alta. Cred ca nu ai fost atenta ce am scris anterior: faptul ca delegatia americana avea reticente fata de cererile Romaniei, presedintele Wilson nerecunoscand tratatul din august 1916 care includea doleantele Romaniei inaintea intrarii in razboi.

 

Ce prevedea tratatul: "După lungi negocieri,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Principiul e una, si atitudinea fata de Romania e alta. Cred ca nu ai fost atenta ce am scris anterior: faptul ca delegatia americana avea reticente fata de cererile Romaniei, presedintele Wilson nerecunoscand tratatul din august 1916 care includea doleantele Romaniei inaintea intrarii in razboi.

 

Ce prevedea tratatul: "După lungi negocieri,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Principiul e una, si atitudinea fata de Romania e alta. Cred ca nu ai fost atenta ce am scris anterior: faptul ca delegatia americana avea reticente fata de cererile Romaniei, presedintele Wilson nerecunoscand tratatul din august 1916 care includea doleantele Romaniei inaintea intrarii in razboi.

 

Ce prevedea tratatul: "După lungi negocieri,

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da dar nu americanii ni l-au promis ci rusii, francezii si englezii si cu ei am facut tratatul secret si din cate stiu eu Wilson era impotriva tratatelor secrete"Primul din cele paisprezecece puncte, proclamate la 8 ianuarie 1918, prevedea ca. pe viitor. " nu vor mai exista acorduri internaţionale private de niciun fel, ci doar convenţii de pace publice,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×