Sari la conținut
Forum Roportal
Piccolo

Probleme cu monitorul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

as avea si eu o problema si rog daca ma poate ajuta cineva ... o sa incep cu inceputul, cand a aparut prima data problema

 

deci ieri dimineatza "navigam" si eu pe net si de-odata mi s-a blocat desktopu, dar firefoxu inca nu se blocase puteam sa intru pe pagini si sa skimb taburile, dupa putin timp s-a blocat si el ... dau restart ... si exact cand sa intre in windows se inegreste monitoru si imi zice NO SIGNAL ... ma mai chinuii eu oleak mai incerc cate ceva si tot nimic ... in fine instalez windowsu din nou ... totu bine si frumos pun driver placa de baza apoi pt sunte si in fine pun pt placa video si in timp ce instala iau s-a inegrit monitoru si NO SIGNAL ... reinstalez iau wind :yes: iar pun drivere, la palca video pun alt deriver dau restart si cand sa intre in wind iar NO SIGNAL ... dau iar sa instalez wind tura asta am dat repair nush dc da am dat :P si in timp ce repara imi da eroare si imi zice ceva de compatibilitate http://www.iriveramerica.com/images/support/ifp/image800.jpg doar ca la mine imi zice de Winfast PX6600GT si nu de iRiver internet ..... ... ii dau sa continue, mere cateva sek si iar se blocheaza si no signal ... am mers la cineva si am luat alt XP, un vista si placa lui video sa vad daca e placa mea de vina ... am pus xp-ul ala si tot asa ... am pus si placa lui video, a mers o bucata si iar a inceput cu no signal ... am pus vista si a mers cateva ore si mai spre seara a inceput sa imi dea o eroare pe fundal albastru si se reseta calcu ... si imi dadea la cateva min dupa ce intram in windows de fiecare data am incercat sa instalez iar vista si cand intre in windows sa termine instalare iar monitor negru si no signal ... am 2 hdd-uri si pe ambele face la fel vista ... acuma am reusit sa instalez xp din nou si am pus toate driverele inafara de cel pt placa video ... ma poate ajuta careva cu aceasta problema ? a mai patit cineva asa si stie care e cauza?? pls help si sry ca am scris romane mai sus :no:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primu rand, titlurile de genu "Ajutooorr!!!!" nu sunt permise...

 

Era mai bine sa mai lasi si tu neste spatii si alineate ca sa se citeasca mai usor....

 

M-am tot gandit si tot ce pot sa iti zic e:

 

"Ma, sa nu fie de la cablu?"

 

Daca imi mai vin idei o sa fiu sigur sa iti comunic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in primu rand sry de titlu nu stiam ca nu e permis :crazy: si sry si te text dar cand l-am scris era iritat de problema asta si ma grabeam :cry:

si cand te referi la cablu te referi la cablu de la monitor ? daca da nu ar trebui sa am constant probleme? deoarece acuma imi mere bine dar nu am driverul de la place video instalat si e nasol rau ... si daca il instalez sunt sigur ca iar face probleme :yes:

sau ar putea fi slotul inca care intra placa video? sau altceva de la placa de baza?

Editat de Piccolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu strica putina curatenie prin PC, dar problema ta cred ca tine de driverul placii video. In mod normal, chiar daca iti apare acea eroare, apesi Continue Anyway si ar trebui sa mearga.

Hai sa incercam sa gasim un driver pt placa ta video. Cauta aici: http://www.leadtek.com.tw/eng/3d_graphic/d...lt.asp?lineid=1, descarci, install, iar daca apare eroarea in continuare o ignori.

Daca nu te descurci, spune modelul placii video si te ajutam noi sa-l gasesti. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca problema e driverul deoarece am avut acelasi driver instalat cateva luni pan in ziua cand s-a blocat calcu ... si era driverul exact pt placa video, luat de pe site de la leadtek ... si am incercat si driver de pe nvidia.com ... si tot degeaba

dupa ce am auzit mai multe pareri e posibil sa fie o problema hardware ... dar nush care componenta e de vina :crazy:

dar placa video sigur nu e ca am mai pus o placa si tot asa facea

ori placa de baza ori monitor ori ar mai putea fi sursa de vina cred ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare sa fie driverii de placa de baza?

 

Se poate sursa...

 

Cat de vechi e?

 

Da-i cu aspiratoru sa ii iei prafu, asta fac io cand nu stiu ce altceva sa fac.... Daca e praf fin da-i cu spirt sau alcol tare ca se evapora repede si cu vata, betisor de ala de urechi...

 

Umbla prin bios, dar daca nu stii ce faci nu te baga, baga-te la chestiile evidente, de exemplu daca e bifat "make error with every opportunity" nu e bine :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici driveri de la placa de baza nu cred ca sunt de vina deoarece si ajtea sunt aceiasi

placa video, placa de baza si procu au max 2 ani de cand i-am cumparat

praf nu prea este in calc dar am sa-l mai curat si voi pune driverul iar in seara asta sa vad

daca nu mere nici asa sigur e un slot sau un cablu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici prafu nu e de vina

errori in device manager? in ce sens ? device-urile care nu sunt instalate ?

http://i85.photobucket.com/albums/k73/Picc...vicemanager.jpg

 

primul ... Location: PCI Slot 3 (PCI bus 5, device 7, function 1)

al 2-lea ... Location: PCI Slot 3 (PCI bus 5, device 7, function 0)

al 3-lea ... Location: on PCI bus

al 4-lea ... Location: PCI Slot 8 (PCI bus 1, device 0, function 0)

 

Device statusu la toate este : The drivers for this device are not installed. (Code 28)

To reinstall the drivers for this device, click Reinstall Driver.

 

primele 2 imi pare ca sunt de la tv tuner ... si din a 3-a si a 4-a unu probabil e placa video si una nush poate tot de la tv tuner

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
errori in device manager? in ce sens ? device-urile care nu sunt instalate ?

http://i85.photobucket.com/albums/k73/Picc...vicemanager.jpg

 

Drivere neinstalate -> functionare defectuoasa sau deloc.

 

Click pe fiecare device - Update driver - Insert CD si install. Ignora avertizarea pe care ai descris-o in primul post.

In momentul in care nu mai ai nici un "semnul intrebarii" acolo, dar ai screen negru, vedem ce-i de facut.

 

Verifica inainte daca placa video e bine fixata in slot.

N-ai spus modelul placii video si nici ce Tv tuner ai. De regula Pinacle face figuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×