Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Taxa de exmatriculare Auto ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:yahoo:

Cred ca ai gresit calculul ...ai de plata doar 370 EUR conform formulei

 

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=1725...Hash=19cdeb868e

369,13 Eur, am calculat si eu. Da' tu nu vezi ca nu s-a adoptat nimic concret? Eu trebuie s-o achit cat de curand, peste 10 zile imi expira cele 90 de zile conform legii. N-ar fi o pb ca n-o sa circul cu ea pana intra in vigoare noile taxe, dar tu chiar esti sigur ca astea vor ramane? Eu nu's asa optimist..

 

"Ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, i-a informat pe membrii Guvernului ca modificarile privind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi mare scandal cu Taxa de Prima inmatriculare!

 

Justificare a Guvernului dupa metoda ...Doua Vorbe Trei Prostii

 

A Korodi ...recte Guvernul Romaniei ... ne crede prosti, si ne trateaza ca atare!

 

Nu uitati ca prin mai se apropie alegerile ...si vom avea ocazia sa ii taxam si noi in asa fel ... incat sa nu mai fie Inmatriculati in viata politica a tarii ... pe motive ca aceste rable ne-au poluat prea mult cu magariile si hotiile si inCAPACITATEA lor cilindrica!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce concluzie pe care am tras eu aceasta poveste?!

-suntem considerati niste prosti

-am votat indivizi care nu ne reprezinta,sunt dusmanii nostri(desi nu-mi place acest termen)...

-aceste taxe nu-s facute decat pt niste interese obscure de grup

-intre contribuabil si "ales" e o imensa prapastie

 

ce cred in viitor(cel apropiat) despre aceasta taxa care-i convertita acu in taxa de "mediu"?!

se va scoate anul asta ca-i an electoral...dar pe viitor o sa ne usture "curu"...o sa o regasim in alte taxe-

 

problema mea care-i?

 

1-imi plac masinile...am vreo 7 harburi...insa nu merg cu 7 masini odata...de ce sa platesc taxa de poluare si impozite daca ele-s "muzeu" si circul din an in pasti cu ele??!

2- ok...imi plac masinile puternice -cu motore mari-insa,daca aia nu o scoti decat sa-i faci itp-ul si-l trece ,cat polueaza???....sa platesc taxa de mediu cat poluez si impozit pe masura!!

3- voi plati dar,unde se duc banii mei...pe "proiecte guvernamentale" cheltuite de societati comerciale care-s sponsorii politicii?

NU...eu vreau sa plantez cu mana mea copacii cumparati din taxa de "poluare" si -ca m-am mutat la casa-si, ca un om responsabil ce sunt doresc sa protejez mediul sa cumpar(in taxa de "mediu")si sa instalez panouri solare...pt apa calda ,eventual panouri fotovoltaice ...ca de centrale eoliene nu te "lipesti"

asta vreau sa fac cu banii mei ,asa consider eu ca protejez mediul..nu acoperind gaurile de la bugetul de stat gauri facute tot de smecherii care se invart in cercurile puterii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic macar s-o denumeasca TAXA TARICEANU, ce sa ne mai ascundem si sa ne fofilam , pe fata si gata !!!

Eventual iese CRIN ANTONESCU in fata si declara :;;nu ne intereseaza ce vor oamenii si cei de la UE, noi avem proiectul nostru , si avem nevoie de cat mai multi bani '' :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic macar s-o denumeasca TAXA TARICEANU, ce sa ne mai ascundem si sa ne fofilam , pe fata si gata !!!

Eventual iese CRIN ANTONESCU in fata si declara :;;nu ne intereseaza ce vor oamenii si cei de la UE, noi avem proiectul nostru , si avem nevoie de cat mai multi bani '' :think:

 

 

Evident ca asa trebuie numita.

 

Pai daca s-ar dori sa fie o taxa care taxeaza poluarea, ea ar trebui sa fie cam asa:

 

se taxeaza anual sub forma de impozit cantitatea de emisie poluanta a autoturismului conform cartii sale tehnice, reconfirmata la verificarea tehnica.

 

Evident ca o masina cu catalizator Euro 4 va polua mai putin decat una Noneuro, si evident ca una cu cilindreea mare va polua mai mult decat o masinuta mica.

Astfel nu trebuie platita nici o taxa de prima inmatriculare si nici nu se taxeaza vechimea masinii, nici anul de fabricatie, nici durata ei de viata, caci impzitul se plateste anual, si acestea toate se reflecta direct in cantitatea de gaze emanate.

Celelte "smecherii" nici o alta legatura directa cu poluarea decat emisia de gaze care oricum vor fi taxate conform cantitatii de gaze toxice emise.

 

Parerea mea esta ca aceasta varianta e cinstita echitabila nediscriminatorie si nu poate fi folosita de mafie ca sa isi protejeze afacerile

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot dezbatem problema de atgata timp, haideti mai bine sa incercam ceva util! Dati NEAPARAT click pe linkul de mai jos! Asta daca nu doriti sa mai faceti rate la banci pt o taxa pe care numai ultimii fraieri ai europei ar fi in stare s-o mai suporte!

 

http://www.realitatea.net/petitie?ok=ok

 

Dati-l apoi mai departe pe messenger, pe mail, pe unde stiti voi, daca chiar va pasa ne putem aduna si 500 000 !

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Le stiti p'alea de la Ungurul Bulan ? Cand Fratica vrea sa iti inmatriculeze trabantu' adus din Jermania: MM 07 FRT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am auzit si eu, dar e pe bune? sau doar zvon electoral? si de cand se aplica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×