Sari la conținut
Forum Roportal
ccte

Vize pe aeroport

Postări Recomandate

Salut

Am vazut ca sunt tari care elibereaza vize la sosirea pe aeroport, pentru cetatenii romani. Vreau sa va intreb cum e cu acest sistem si daca s-a mai intalnit cineva cu el.

Se poate refuza intrarea in tara? Care sunt diferentele dintre o viza pe care trebuie sa o iei in inainte de imbarcare (in prealabil, de la mabasada) si una pe care o iei la sosirea in respctiva tara. Exista riscul sa fii refuzat, la fel cum te poate refuza, atunci cand te prezinti la ambasada, ca sa iti iei viza? Care sunt riscurile, avantajele si dezavantajele?

Ma intereseaza in general, nu neaparat o tara anume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut

Am vazut ca sunt tari care elibereaza vize la sosirea pe aeroport, pentru cetatenii romani. Vreau sa va intreb cum e cu acest sistem si daca s-a mai intalnit cineva cu el.

Se poate refuza intrarea in tara? Care sunt diferentele dintre o viza pe care trebuie sa o iei in inainte de imbarcare (in prealabil, de la mabasada) si una pe care o iei la sosirea in respctiva tara. Exista riscul sa fii refuzat, la fel cum te poate refuza, atunci cand te prezinti la ambasada, ca sa iti iei viza? Care sunt riscurile, avantajele si dezavantajele?

Ma intereseaza in general, nu neaparat o tara anume.

 

Sistemul il intalnesti pe multe aeroporturi, in special in tzarile mici care nu-si permit ambasade/consulate sau in tarile in care turismul e principala sursa de venit (vezi Maldive, Mauritius, etc.)

Conditiile sunt aceleasi. Trebuie sa ai pasaport valabil minimum 6 luni de la data intrarii in tara respectiva si un bilet de intors. Functie de tzara, iti pot cere dovada ca ai cazare sau mijloace de subzistenta pe durata sederii.

Riscul de a fi refuzat e minim daca nu ai incalcat vreo lege. Cel mai bine e sa verifici inainte, pe internet, conditiile puse de fiecare stat in parte.

Eu mi-am luat de multe ori viza de pe aeroport si nu am avut nici o problema.

Acum depinde si unde vrei sa te duci...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×