Sari la conținut
Forum Roportal
camelia_tamaian

Aparate auditive - avantaje si dezavantaje

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna,

ma numesc camelia si sufar de hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala de la 4 ani

recent am fost la audiolog si mi-a recomandat un aparat auditiv digital marca BERNAFON mai exact , aparat PRIO 400 CIC

acest aparat costa destul de mult si nu am putut lua o decizie daca sa il achizionez sau nu nestiind daca este intradevar bun pentru a rezolva problema "comunicarii" (aud dar nu inteleg) .

daca cineva a mai folosit un asemenea model de aparat auditiv digital sau oricare alt model..,

va rog sa ma informati cu sugestii daca merita sau nu investitia

sau macar un sfat util despre avantajul si dezavantajul aparatelor auditive, care sunt cele mai bune si merita....

mersi anticipat Wink

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu există un singur model de aparat auditiv care să compenseze o anumită deficienţă, indiferent care ar fi aceea. Bernafon sunt aparate foarte scumpe,

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fiul meu sufera de hipoacuzie neorosenzoriala bilaterala.

am cumparat siemens prisma. ni s-au spus ca ar fi f bune pt afectiunea lui.

problema e, ca nu le accepta nicicum, de curand am reusit performanta de a le tine in urechi in jur de o jumatate de ora.

am inceput sedintele de logopedie, el are doar 2 anisori si 3 luni, iar logopedul ne-a spus ca lui i se pare ca Raul nu aude cu aparatele acestea, iar copilasul, fiind atat de mic si problema fiind de la nastere, nu poate sa spuna in ce masura aude sau nu :yes:

am cerut parerea unui medic orl-ist (care se ocupa printre altele si cu comercializarea de aparate auditive, altele decat siemens), si ne-a spus ca de vina ar fi aparatele, care de fapt nu sunt potrivite afectiunii copilului.

Cei de la Siemens spun ca-s ideale, si ca el aude, asta e f sigur

de auzit.. aude, dar intelege ce aude? :no:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiul meu sufera de hipoacuzie neorosenzoriala bilaterala.

am cumparat siemens prisma. ni s-au spus ca ar fi f bune pt afectiunea lui.

problema e, ca nu le accepta nicicum, de curand am reusit performanta de a le tine in urechi in jur de o jumatate de ora.

am inceput sedintele de logopedie, el are doar 2 anisori si 3 luni, iar logopedul ne-a spus ca lui i se pare ca Raul nu aude cu aparatele acestea, iar copilasul, fiind atat de mic si problema fiind de la nastere, nu poate sa spuna in ce masura aude sau nu :P

am cerut parerea unui medic orl-ist (care se ocupa printre altele si cu comercializarea de aparate auditive, altele decat siemens), si ne-a spus ca de vina ar fi aparatele, care de fapt nu sunt potrivite afectiunii copilului.

Cei de la Siemens spun ca-s ideale, si ca el aude, asta e f sigur

de auzit.. aude, dar intelege ce aude? :P

1. Siemens Prisma reprezintă o familie destul de veche de aparate auditive, cred că datează de prin 1997. Dar sunt programabile, aşa că e mai greu de crezut că nu sunt potrivite afecţiunii copilului, ci e mult mai probabil că nu sunt programate cum trebuie.

 

2. Care "cei de la Siemens spun că sunt ideale"? Audiolux nu e Siemens, chiar dacă pe firmă scrie Siemens. Dacă ţi-ar spune Werner Hohn că sunt ideale,

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ziceam ca aude, fiindca intoarce capsorul dupa sunete, de exemplu, dupa jucariile "cantatoare", le localizeaza

dar asta nu e decat o dovada ca aude sunete, nu si ca aude melodia, cuvinte...

 

ori logopedul zicand... nu sunt bune aparatele, nu intelege cuvinte...

noua nu ne e foarte clar daca le intelege sau nu. de acolo intrebarea.

da, e normal ca sa nu recunoasca un mar, sa nu stie ca e mar, chiar daca noi i-am aratat si spus de zece ori acest lucru

inca nu il intelege, nu asociaza cuvantul cu obiectul

dar.. intrebare este: cu protezele actuale, asa cum sunt reglate, va ajunge sa inteleaga, sa asocieze?

asta e ceea ce nu stim

si asta e ceea ce nu lamurim

fiindca cei de la proteze zic da, dar cu multa munca si exercitiu, iar logopedul zice degeaba munca si exercitiu, daca el nu intelege cu aceste proteze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiindca cei de la proteze zic da, dar cu multa munca si exercitiu, iar logopedul zice degeaba munca si exercitiu, daca el nu intelege cu aceste proteze.

Da, iar problema e că au dreptate şi audiologii, şi logopedul :)

 

Nu ştiu ce profesie ai şi dacă există la tine vreo

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×