Sari la conținut
Forum Roportal
Lion79

Carnea de porc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Leviticul 11:7 " Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat."

Editat de Leu79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Leviticul 11:7 " Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat."

 

 

1. Porunca era strict pentru evrei.

 

2. Carnea de porc este cea mai toxica carne, iar animalul, cel mai....porc din toate!

 

3. Data fiind zona geografica, clima si stilul de viata specific, cel mai intelept si sanatos lucru era "sa nu mancati porcul"! :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea spun ca carnea de porc este cea mai rea pentru organism...altii spun ca ori porc ori vaca sau pui cam tot aia este. Acum nu mananci carne de porc dar bagi in tine "e-uri"... :airkiss:

 

Porunca din levetic la fel ca restul poruncilor date prin/lui Moise au aplicare doar in cazul poporului Israel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Majoritatea spun ca carnea de porc este cea mai rea pentru organism...altii spun ca ori porc ori vaca sau pui cam tot aia este. Acum nu mananci carne de porc dar bagi in tine "e-uri"... :lol2:

 

Porunca din levetic la fel ca restul poruncilor date prin/lui Moise au aplicare doar in cazul poporului Israel.

 

 

Poate le explica cineva si adventistilor cum sta treaba! :whack: :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate le explica cineva si adventistilor cum sta treaba! :doh: :airkiss:

 

 

E foarte faina reforma alimentara, da' de la simple principii, pana la a face din asta o intreaga religie si o autoindreptatire e cale tare lunga. :lol2: Oricum, in orice fel s-ar spune, din orice punct de vedere, porcul....tot porc ramane! :whack:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum vin sarbatorile si eu o sa mananc porc cat incape. :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum vin sarbatorile si eu o sa mananc porc cat incape. :whack:

 

 

Foarte rau din partea ta! :airkiss: Unde se gaseste cea mai buna, sa am aprovizionez si eu? :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×