Sari la conținut
Forum Roportal
hiromatsu

relatie intre un student de 21 de ani si o liceeanca de 15 ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se intampla uneori sa ajungi sa ai de luat o decizie la un moment dat, de care esti constient ca e posibil sa nu fie cea corecta. Atunci incepe framantarea interioara. Intrebari puse prietenilor apropiati, cautare de feedback(de orice fel) de la persoanele necunoscute. Orice care sa-ti intareasca ideea ca iei decizia corecta. Din start, inca inainte sa pun intrebarea, stiu ca plec de la minus 1, tocmai pentru ca ma simt nevoit pun aceasta intrebare.

 

Sa luam o situatie ipotetica. Avem un student, de 21 de ani si o liceeanca de 15 ani. Lucrurile sunt simple. Care sunt sansele ca aceasta relatie sa mearga?

 

Cu siguranta vreti mai multe detalii. El, suficient de inteligent sa stie ca n-are cum sa mearga o astfel de relatie si suficient de prost sa spere ca totusi va reusi sa o faca sa functioneze. Fata cu probleme emotionale destul de accentuate, dar cu o inteligenta peste medie si mai matura decat ar trebui la varsta ei in multe privinte.

 

De ce ar putea sa mearga relatia: puncte de interes comune, nevoia ei de a avea o ancora emotionala, faptul ca lui i s-au aprins calcaiele dupa ea, el este dispus sa astepte.

 

De ce ar putea sa nu mearga relatia: ohoooo, aici "e" multe de spus. Si probabil ca voi le vedeti mai bine fiind ceva mai departe de focul actiunii si nefiind perturbati de subiectivitatea care il afecteaza pe initiatorul topicului.

 

Asa ca, daca este posibil fara sa aruncati cu pietre, va invit sa va spuneti parerea, iar daca simtiti ca aveti nevoie de mai multe detalii, voi incerca, pe cat posibil, sa vi le ofer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa luam o situatie ipotetica. Avem un student, de 21 de ani si o liceeanca de 15 ani. Lucrurile sunt simple. Care sunt sansele ca aceasta relatie sa mearga?

 

sansele pot fi 100%. :tease:

 

argumente:

-diferenta intre ei e doar de 6 ani;

-pana la moratul ei sunt doar 3 ani;

-dragostea nu cunoaste varste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se intampla uneori sa ajungi sa ai de luat o decizie la un moment dat, de care esti constient ca e posibil sa nu fie cea corecta. Atunci incepe framantarea interioara. Intrebari puse prietenilor apropiati, cautare de feedback(de orice fel) de la persoanele necunoscute. Orice care sa-ti intareasca ideea ca iei decizia corecta. Din start, inca inainte sa pun intrebarea, stiu ca plec de la minus 1, tocmai pentru ca ma simt nevoit pun aceasta intrebare.

 

Sa luam o situatie ipotetica. Avem un student, de 21 de ani si o liceeanca de 15 ani. Lucrurile sunt simple. Care sunt sansele ca aceasta relatie sa mearga?

 

Cu siguranta vreti mai multe detalii. El, suficient de inteligent sa stie ca n-are cum sa mearga o astfel de relatie si suficient de prost sa spere ca totusi va reusi sa o faca sa functioneze. Fata cu probleme emotionale destul de accentuate, dar cu o inteligenta peste medie si mai matura decat ar trebui la varsta ei in multe privinte.

 

De ce ar putea sa mearga relatia: puncte de interes comune, nevoia ei de a avea o ancora emotionala, faptul ca lui i s-au aprins calcaiele dupa ea, el este dispus sa astepte.

 

De ce ar putea sa nu mearga relatia: ohoooo, aici "e" multe de spus. Si probabil ca voi le vedeti mai bine fiind ceva mai departe de focul actiunii si nefiind perturbati de subiectivitatea care il afecteaza pe initiatorul topicului.

 

Asa ca, daca este posibil fara sa aruncati cu pietre, va invit sa va spuneti parerea, iar daca simtiti ca aveti nevoie de mai multe detalii, voi incerca, pe cat posibil, sa vi le ofer.

 

 

mi-e teama pentru initiatorul topicului ca ....la un moment dat ...fetitza sa nu mai aiba nevoie de ancora si sa navigheze bine ...singura ...si sa descopere ca ....viata are alta culoare si miros in mijlocul oceanului ....in voia valurilor ...iar ancora ....va fi folosita doar in cazuri de forta majora ...poate ancora ...sa fie doar pe punte ...fara sa fie ...uzitata? poate sa priveasca lupta fetei cu valurile fara o forta sa ...traga la mal sa ancoreze ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sansele pot fi 100%. :tease:

 

argumente:

-diferenta intre ei e doar de 6 ani;

-pana la moratul ei sunt doar 3 ani;

-dragostea nu cunoaste varste.

Relatia incepe in conditii de freaky.... faptul ca e doar o diferenta de 6 ani nu reprezinta o justificare din cauza faptului ca varstele sunt foarte mici... Citisem undeva o regula ce pare a fi interesant de valabila... diferenta de varsta ar trebui sa fie in asa fel incat varsta persoanei mai tinere sa nu fie sub jumatate din varsta celui mai mare + 7 deci in cazul aluia de 21 n-ar trebui sa coboare sub 17.

fata aia la 15 ani numai minte coapta nu are.... si una e cand amandoi sunt tineri si nelinistiti si altceva e cand unul e cat de cat matur in candire iar celalalt intr-o perioada critica a vietii...

 

 

Desigur.... depinde de protagonisti.... poate fi oarecum ok daca tipa e suficient de matura... Imi aduc aminte de un curs de Sexologie unde profesoara prezentase cazul unei fetite de 13 ani care isi incepuse viata sexuala la 7 cu un baiat de 11 ani... Mai sunt si exceptii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am niste prieteni trecuti de 30 de ani. Cuplu casatorit, happy. S-au cunoscut exact ca in exemplul tau, ea in primul an de liceu, el student. Teoretic sansele de succes sunt bunicele. Diferenta de varsta nu e mare, insa e vorba de doua etape aici: e mai greu in primii ani, cat mai e la liceu, trebuie sa ai rabdare si, in general, trebuie sa depuneti amandoi destul efort. Dupa ce termina cu liceul diferenta e chiar banala, stilurile de viata se omogenizeaza si totul e okay. Deci prima perioada e critica. :roll:

 

Evident ca e un comentariu la modul foarte general. Alte criterii de compatibilitate sunt de regula mai importante decat varsta. Eu am avut prietena cu 13 ani mai mica si varsta n-a jucat un rol important... nu s-a "simtit". E drept insa ca am iesit si cu fete la fel de tinere cu care m-am simtit ca un unchi, dupa o jumatate de ora. :tease: Cu alte cuvinte, lipsa de compatibilitate din alte domenii exacerbeaza senzatia diferentei de varsta. :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vad dc sa nu mearga, eu la 16 ani eram cu un tip de 24....si am fost impreuna 2 ani...si s-a terminat pt k el s-a mutat definitiv din tara...nu pt k era mare diferenta de varsta intre noi...deci merita sa incerci...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@fitzroy Sunt perfect de-acord ca odata cu trecerea timpului(2-3 ani) relatia va inainta prin a deveni una, sa-i spunem normala din punct de vedere social si ca prima parte a relatiei va fi perioada critica(in ideea ca va exista aceasta relatie). In ceea ce priveste compatibilitatea si domenii de interes... am spus in primul post ca exista. Un alt lucru de care vreau sa tin seama, este ca desi ea este mai matura decat varsta ei, acelasi lucru pot spune ca e valabil si in cazul meu(am mult mai multi prieteni cu 5-6 ani mai in varsta decat am de varsta mea si in compania carora petrec cea mai mare parte din timpul liber). Fata este exceptia care intareste regula. Practic este cea mai mica persoana, ca varsta, din cercul meu de prieteni si asta de departe.

 

@Cavaleru'Jedi. De-acord si cu tine, auspicile sub care ar incepe o astfel de relatie nu sunt cele mai bune, de aceea si nesiguranta mea in legatura cu subiectul. De-acord si cu ceea ce ai mai spus in legatura cu respectiva regula, daca ar fi avut 17 ani, n-as fi avut nici o problema si n-ar mai fi existat nici o intrebare.

 

@red2shoes. Am inteles unde vrei sa ajungi. M-am gandit la faptul ca s-ar putea ca la un moment dat relatia sa se termine, tocmai pentru ca eu mi-am indeplinit rolul de ancora pe care il aveam, iar ea ar putea dori sa incerce altceva(un lucru oarecum normal in cazul oamenilor). De asemenea mai stiu ca orice relatie, indiferent de modul in care incepe si oricat de indestructibila pare la un moment dat, se poate termina.

M-am gandit si de asemenea sa fiu doar un spectator(deocamdata acesta pare lucrul cel mai bun de facut, in conditiile date) asteptand ca viitorul sa-si spuna cuvantul.

 

@costy73. Intruchipezi perspectiva optimista.

 

Multumesc fitzroy pentru exemplul practic pe care mi l-ai dat. Totusi trebuie sa tinem seama si de faptul ca respectiva relatie a inceput in urma cu 17-20 de ani, cand lucrurile, chiar daca nu ne place acest lucru, se puneau altfel decat astazi(era undeva chiar dupa revolutie)

Editat de hiromatsu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa luam o situatie ipotetica. Avem un student, de 21 de ani si o liceeanca de 15 ani. Lucrurile sunt simple. Care sunt sansele ca aceasta relatie sa mearga?

 

Cu siguranta vreti mai multe detalii. El, suficient de inteligent sa stie ca n-are cum sa mearga o astfel de relatie si suficient de prost sa spere ca totusi va reusi sa o faca sa functioneze. Fata cu probleme emotionale destul de accentuate, dar cu o inteligenta peste medie si mai matura decat ar trebui la varsta ei in multe privinte.

Exact aşa presupuneam şi eu. :tease:

 

N-are de ce să nu meargă, dar dacă nu va merge, va fi din cauza temperamentului ei şi a problemelor ei emoţionale. Nu din cauza diferenţei de v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema mai importantă e alta: dacă faci dragoste cu ea, poţi avea probleme legale. Nu neapărat din cauza ei, ci mult mai probabil din cauza părinţilor ei. Dacă nu faci dragoste cu ea, te poţi trezi că o face cu altul, doar ca să demonstreze ceva. Concluzia e următoarea: n-are de ce să nu meargă din cauza diferenţei de v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact aşa presupuneam şi eu. :tease:

 

N-are de ce să nu meargă, dar dacă nu va merge, va fi din cauza temperamentului ei şi a problemelor ei emoţionale. Nu din cauza diferenţei de v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×