Sari la conținut
Forum Roportal
georgeava

O distributie Linux, va rog !

Postări Recomandate

Rog pe cei care au expierenta in utilizarea sistemului Linux, sa-mi recomande o varianta de Linux (distributie) care sa intruneasca cateva din urmatoarele conditii:

-Cerinte de sistem:

procesor=Intel Pentium 700Mhz;

memorie=max 256 MB;

placa grafica=varianta mai veche cu cca 32MB RAM.

-Interactiunea cu WindowsXP:

sa permita citirea si scrierea pe partitiile WindowsXP(FAT 32 si NTFS);

-Usurinta in utilizare si mentenanta:

comenzi in linie de comanda asemanatoare cu cele din MS-DOS;

sa poata vedea si citi unitatile de floppy disk(Kubuntu, ultima versiune, nu instaleaza implicit aceasta optiune);

instalare si configurare automata a retelei si a legaturii la internet;

un bogat help si instructiuni de utilizare;

pachet de aplicatii asemanator cu cel din WindowsXP;

un file-manager puternic si usor de utilizat (asemanator cu Explorer);

un bogat pachet de programe suplimentare de instalat(rpm-uri, mdk-uri, etc- care sa pot vedea unde sunt descarcate si instalate-in acest sens am avut o experienta trista cu descarcarea si instalarea unor programe in Linux Mandriva 2006-erorir la download si instalare-mai ales partea de descarcare si referintelor necesare pentru instalarea programelor alese).

-Cea mai importanta cerinta:

sa fie freeeware-inclusiv pachetele de programe auxiliare.

Unde vreau sa ajung?

Sa am o varianta la fel de puternica si usor de utilizat ca WindowsXP, cu programele necesare activitatii de zi cu zi(programe Office, mp playere, video playere, programe de prelucrari grafice, etc);

Sa pot instala PostgreSQL+programele de administrare, astfel incat sa pot accesa o alta unitate dintr-o reta locala, pe care este instalat Mandriva 10.1 si o aplicatie client-server Postgre SQL.

Poate ma-m intins prea mult cu explicatiile sau amanuntele, dar ii rog pe cei care au expierenta in utilizarea sistemului de operare Linux sa ma ajute la alegerea unei distributii care sa indeplineasca conditiile pe care le-am enumerat.

Tuturor, multumiri, sanatate si liniste sufleteasca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Slackware, debian sau daca esti mai experimentat gentoo.. Oricum chestia asta de distributie e mai mult o poveste, in orice distributie instalezi ce ai chef si faci cum ai chef. Singura chestie care e diferita de la o distributie la alta este probabil ajutorul ce-l vei gasi pe net

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine incearca (k)ubuntu, si-l poti configura dupa aceea ca sa recunosca si unitatea de disc flexibil. Sigur gasesti intr-un forum cum se face.

 

Alta optiune ar fi fedora core, eventual o versiune mai veche - dar vei avea probleme daca vrei sa folosesti versiuni mai noi ale programelor.

 

 

Debian, slackware nici nu poate fi vorba, intretinerea sistemului nu este chiar mura-n gura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rog pe cei care au expierenta in utilizarea sistemului Linux, sa-mi recomande o varianta de Linux (distributie) care sa intruneasca cateva din urmatoarele conditii:

-Cerinte de sistem:

procesor=Intel Pentium 700Mhz;

memorie=max 256 MB;

placa grafica=varianta mai veche cu cca 32MB RAM.

-Interactiunea cu WindowsXP:

sa permita citirea si scrierea pe partitiile WindowsXP(FAT 32 si NTFS);

-Usurinta in utilizare si mentenanta:

comenzi in linie de comanda asemanatoare cu cele din MS-DOS;

sa poata vedea si citi unitatile de floppy disk(Kubuntu, ultima versiune, nu instaleaza implicit aceasta optiune);

instalare si configurare automata a retelei si a legaturii la internet;

un bogat help si instructiuni de utilizare;

pachet de aplicatii asemanator cu cel din WindowsXP;

un file-manager puternic si usor de utilizat (asemanator cu Explorer);

un bogat pachet de programe suplimentare de instalat(rpm-uri, mdk-uri, etc- care sa pot vedea unde sunt descarcate si instalate-in acest sens am avut o experienta trista cu descarcarea si instalarea unor programe in Linux Mandriva 2006-erorir la download si instalare-mai ales partea de descarcare si referintelor necesare pentru instalarea programelor alese).

-Cea mai importanta cerinta:

sa fie freeeware-inclusiv pachetele de programe auxiliare.

Unde vreau sa ajung?

Sa am o varianta la fel de puternica si usor de utilizat ca WindowsXP, cu programele necesare activitatii de zi cu zi(programe Office, mp playere, video playere, programe de prelucrari grafice, etc);

Sa pot instala PostgreSQL+programele de administrare, astfel incat sa pot accesa o alta unitate dintr-o reta locala, pe care este instalat Mandriva 10.1 si o aplicatie client-server Postgre SQL.

Poate ma-m intins prea mult cu explicatiile sau amanuntele, dar ii rog pe cei care au expierenta in utilizarea sistemului de operare Linux sa ma ajute la alegerea unei distributii care sa indeplineasca conditiile pe care le-am enumerat.

Tuturor, multumiri, sanatate si liniste sufleteasca!

 

 

http://ftp.freenet.de/pub/filepilot/linux/...LiveCD_1.21.zip

sau prin cautare cu google ca de exemplu ;

http://thepir?teb?y.org/tor/3650746/magnus...__BeOS_derived)

no virus.....stable......fast.......office.... compatible msoffice.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa am o varianta la fel de puternica si usor de utilizat ca WindowsXP, cu programele necesare activitatii de zi cu zi(programe Office, mp playere, video playere, programe de prelucrari grafice, etc);

Sa pot instala PostgreSQL+programele de administrare, astfel incat sa pot accesa o alta unitate dintr-o reta locala, pe care este instalat Mandriva 10.1 si o aplicatie client-server Postgre SQL.

Fedora 6, Fedora 7.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×