Sari la conținut
Forum Roportal
DoruDC

Garda de Fier

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Maculatura aia penibila pe care o numesti raport este scris de evrei ca sa ceara despagubiri si sa prosteasca pe unii ca tine care au putini neuroni si nu pot sa gandeasca cu capul lor. Daca ai sti istorie cu adevarat ai vedea ca legionarii nu au deportat pe nimeni in Transnistria sau la Auschwitz asa cum fac unii propaganda, iar cele afirmate in raport despre legionari seamana mai degraba cu cartile lui Petre Ispirescu.

 

:P

 

Esti un exemplu edificator al indobitocirii ideologice. Fie ca a facut-o cineva, fie ca ai facut-o singur, ca o expresie a frustrarilor majore pe care le ai. Dincolo de faptul ca haosul din capul tau e amuzant, nu pot decat sa dau din cap dezaprobator si sa te compatimesc. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P

 

Esti un exemplu edificator al indobitocirii ideologice. Fie ca a facut-o cineva, fie ca ai facut-o singur, ca o expresie a frustrarilor majore pe care le ai. Dincolo de faptul ca haosul din capul tau e amuzant, nu pot decat sa dau din cap dezaprobator si sa te compatimesc. :yes:

 

fitzroy eu sunt sigur ca ce ai spus in mesaj e caracterizarea pe care ti-ai facut-o tie, dar nu-ti dai seama de asta.

Editat de Dragos121

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maculatura aia penibila pe care o numesti raport este scris de evrei ca sa ceara despagubiri si sa prosteasca pe unii ca tine care au putini neuroni si nu pot sa gandeasca cu capul lor. Daca ai sti istorie cu adevarat ai vedea ca legionarii nu au deportat pe nimeni in Transnistria sau la Auschwitz asa cum fac unii propaganda, iar cele afirmate in raport despre legionari seamana mai degraba cu cartile lui Petre Ispirescu.

 

 

nici eu nu cred ce zice acel raport,insa am promis ca-l voi studia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gata, ajunge cu acesta polemica inutila

Va propun sa rasfoiti macar cateva lucrari:

 

Ion Agrigoroaiei-Romania interbelica...Iasi 2001

Constantin Argetoianu-Insemnari zilnice...Bucuresti 1997

Constantin Argetoianu- Memorii....Bucuresti 1997

Martha Bibescu-Jurnal politic....Bucuresti 1979

Elisa Bratianu-Memorii involuntare....Bucuresti 1999

C.I.C. Bratianu_Amintiri, Documente, Corespondenta....Bucuresti 1992

Gh. Buzatu-Din istoria secreta a celui de-al doilea razboi mondial...Bucuresti 1995

Gh. Buzatu-Maresalul Antonescu...Iasi 1990

Gh. Buzatu-Radogrefie Dreptei romanesti....Bucuresti 1996

Regele Carol II al Romaniei- Insemnari zilnice....Bucuresti 1995

Ioan Chiper-Romania si Germania nazista....Bucuresti 2000

MIrcea Ciobanu-Convorbiri cu Mihai I al Romaniei....Bucuresti 1992

Marcel dumitru Ciuca-Procesul maresalului Antonescu...Bucuresti 1995

Razvan Codrescu-Spiritul Dreptei....Bucuresti 1997

Florin Constantiniu-O istorie sincera a poporului roman....Bucurest 1999

Corneliu Coposu-Un moment de rascruce.........Bucuresti 1996

Neagu Cosma-Culisele Palatului Regal....Bucuresti 1990

Barbu Delavrancea-Patria si patriotismul....Bucuresti 1924

I. G. Duca-Memorii....1994

Lavinia Dacia Dumitrascu-Un moment al luptei politice din Romania, Iasi, 8 noiembrie 1940....Bucuresti 1996

Mircea Eliade-Textele ''legionare'' si despre''romanism''......Cluj 2001

M. Eminescu-Opera politica....Bucuresti 1999

Gen. Ion Gheorghe-Un dictator nefericit, Maresalul Antonescu....Bucuresti 1996

Constanttin Giurescu-Amintiri....Bucuresti 2000

Octavian Goga-Mustul care fierbe....Bucuresti 1927

Armin Heinen-Legiunea Arhanghelului Mihail.....Bucuresti 1999

Andreas Hillgruber- Hitler, Regala Carol si Maresalul Antonescu....Bucuresti 1994

Keith Hitchins-Romania 1866-1947....Bucuresti 1996

Ioan Hudita-Jurnal politic...Iasi 1998

Take Ionescu-Amintiri....Bucuresti '922

Nicolea Iorga-Doctrina nationalista....Bucuresti 1923

Nicolae Iorga-Supt trei regi....Bucuresti 1999

E. Lovinescu-Istoria civilizatiei romane....Bucuresti 1924

Simion Mehedinti-Catre noua generatie. Biserica, Scoala, Armata, TIneretul....Bucuresti 1923

DR. SErban Milcoveanu-Cornelui Z. codreanu, altceva decat Horia Sima....Bucuresti 1996

MIrcea Eliade-Legiunea si noua inchizitie....Bucuresti 2001

Stelian Neagoe-Istoria politica a Romaniei(1944-1947)...Bucuresti 1992

Preot Stefan Paraghita-Gaeda de Fier spre reinvierea Romaniei....Bucuresti 1993

Petre Pandrea-Garda de Fier...Bucuresti 2001

Lucretiu patrascanu-Sub trei dictaturi....Bucuresti 1945

Mihai Pelin-Iluziile lui Iuliu Maniu...Bucuresti 2000

Gh Platon-Istoria moderna a Romaniei....Bucuresti 1983

I.P.S. Antonie Plamadeala-Contributii istorice privind perioada 1918-1939....Bucuresti 1987

Grigore Traian Pop-Miscarea legionara, idealul izbavirii...Bucuresti 1999

Al.GH.Savu-Sistemul partidelor politice din Romania 1919-1940....Bucuresti 1976

Duilui Sfintescu-Din luptele tineretului roman 1919-1939...Bucuresti 1993

EUgen Strauntiu-Camasi verzi, stindarde rosii, Pagini din trecutul relatiilor romane-evreiesti...Sibiu 1996

Flor Strejnicu-Crestinismul Miscarii Legionare....Sibiu 2001

Paul Stefanescu-Asasinatele politice in istoria Romanie....Bucuresti 2000

Cristian Troncuta-Serviciul Secret de Informatii al Armatei...Bucuresti 1997

dan Zamfirescu-Regele si maresalul...Bucuresti 1994

Corneliu Zlea Codreanu-Pasind in viata....Bucuresti 1993

Corneliu Zelea Coderanu-Pentru legionari...Bucuresti 1997

 

offf am si obosit , la naiba...

 

Dupa aceia sa incercam sa dezbatem tema cunoscand ambele talele ale balantei

 

P.S. Nu mai stau sa corectez textul, asa ca imi cer scuze de eventualele erori de scriere

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citat din raportul privind holocaustul in Romania, rezumat executiv, de la pagina 2:

 

Deşi Garda de Fier propovăduia aciunea violentă

Editat de Dragos121

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragii mei cred ca aceste contre nu pot duce la nici un rezultat fiecare are credinta lui si nu putem sa impunem nimanui sa creada in cea ce credem noi dar cred ca ar trebui sa fim cu toti constienti ca extremismul fie el de dreapte fie de stanga va avea drept consecinta asuprirea unor nevinovati iar daca acuzam astazi straini pentru greutatile noastre e o nedreptate caci cei care ne duc la sapa de lemn se imbogatesc pe spatele nostru si dau legi pentru ei sunt romani de-ai nostri si nu straini asa ca cred ca cei care se revolta astazi ar trebui sa gaseasca soluti sa eliminam sacali din conducerea tari noastre nu sa repetam greselile anilor '30-'40 cand au fost exterminati evrei in loc sa se extermine cei care au dus tara la dezastru probabil ca cei care ii maresc pe legionari nu au avut cum sa traiasca acele vremuri dar cei care le-au apucat ar trebui sa le povesteasca iar noi cei mai tineri sa ne aducem aminte de ororile comunistilor care nu au facut decat sa continue cea ce au inceput legionarii si o intrebare pentru cei car simpatizeaza cu cei de dreapta :voi ati vazut documente cu atrocitatile savarsite si daca da care au fost reactile voastre puteti spune cu mana pe inima ca nu va ingrozesc? nu credeti ca a fi extremist este doar o vorba in vant ci cea ce au facut ei asta inseamna daca ati fi la putere asta ar trebui sa faceti daca va-ti tine de ideologia voastra si desi nu as vrea uni dintre voi ar fii instare si asta o spune cineva care in '89 a vazut cu ochi lui fiare care ucid cu sange rece deci cred ca ar trebui sa luam aminte la pericolul extremismului si sa nu mai cautam sa ne ascundem dupa deget .

 

Jeny9 eu nu inteleg la ce referi. Te rog vina cu exemple ptr ca asa pe "auzite" putem zice orice. Eu cred ca ori nu ai citit ce am scris pana acum, ori nu cunosti istorie minima, sau esti rea intentionata asa cum il banuiesc pe cineva de pe forum.

 

Sa dau cateva date despre 1940. Cand a ajuns Antonescu la putere, Romania nu mai avea Basarabia, Bucovina de Nord, Transilvania de Nord-Vest si Cadrilaterul. Hitler si Stalin impartisera Romania prin tratatul secret Ribbentrop-Molotov, Hitler a luat Transilvania de NV si a dat-o ungurilor, iar Cadrilaterul bulgarilor, in timp ce Stalin luase Basarabia si Bucovina. Asa cum spunea Cioroianu la emisiunea "Mari Romani", Antonescu, sau oricine ar fi fost in locul lui era condamnat de la inceput ptr ca era intre Hitler (care voia sa puna mana pe rafinarii) si Stalin (care voia toata Moldova). Ca sa nu mai zic ca ungurii voiau ce ramasese din Transilvania, iar bulgarii restul din Dobrogea.

 

Deci draga Jeny, uite cine a inceput razboiul. Nu noi romanii! Degeaba ne acuza unii ca am intrat in razboi. Daca nu intram pateam ca Polonia, eram impartiti intre germani si rusi, si lucrurile erau si mai grave. Acum e usor sa vorbim din fotoliu.

 

De ce au ajuns legionarii la guvernare? Ptr ca Iuliu Maniu si toti ceilalti l-au refuzat pe Antonescu, care nu avea cu cine sa faca guvernul. Din guvern au facut parte si legionari, dar si oameni ai lui Antonescu, precum si reprezentanti ai celorlalte partide ca un fel de tehnocrati, dar nu liderii partidelor. Garda de Fier fusese constituita ptr a recruta oameni care sa lupte ptr eliberarea Basarabiei, iar treptat s-a contopit cu Miscarea Legionara care era partid politic. Pe legionari Antonescu i-a indepartat ptr ca nu a putut prelua conducerea Garzii de Fier, iar legionarii aveau propriile politici diferite de Antonescu. In vara lui 1941 cand Antonescu a intrat in razboi impotriva rusilor sovietici, toata tara a fost alaturi de el fara exceptie. Iuliu Maniu i-a scris o scrisoare de multumire. Chiar si istoricul Neagu Djuvara care a participat la razboi a zis ca a plecat din toata inima convins ca face un lucru bun. Asa cum e consemnat in documente de arhiva, Antonescu i-a deportat pe evreii din Basarabia si Bucovina dintre care cei mai multi erau veniti din Rusia si Polonia, ptr ca faceau alaturi de altii actiuni impotriva armatei romane si propaganda sovietica.

 

Important e ca Antonescu nu i-a deportat cu scopul de a-i ucide ca la Auschwits, ci ptr a-i izola de restul populatiei si armatei. Cartile de istorie de azi sunt folosite ptr a manipula, si asta se vede din faptul ca presedintele american Truman care a facut un holocaust nuclear e declarat erou cu toate ca e un criminal de razboi. Probabil ptr americani civilii omorati de bombele nucleare sunt "pagube colaterale".

 

Draga Jeny cand ai spus de extremisti probabil te-ai referit la Truman care a dat bombele nucleare.

 

''
Editat de Dragos121

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jeny9 eu nu inteleg la ce referi. Te rog vina cu exemple ptr ca asa pe "auzite" putem zice orice. Eu cred ca ori nu ai citit ce am scris pana acum, ori nu cunosti istorie minima, sau esti rea intentionata asa cum il banuiesc pe cineva de pe forum.

 

Sa dau cateva date despre 1940. Cand a ajuns Antonescu la putere, Romania nu mai avea Basarabia, Bucovina de Nord, Transilvania de Nord-Vest si Cadrilaterul. Hitler si Stalin impartisera Romania prin tratatul secret Ribbentrop-Molotov, Hitler a luat Transilvania de NV si a dat-o ungurilor, iar Cadrilaterul bulgarilor, in timp ce Stalin luase Basarabia si Bucovina. Asa cum spunea Cioroianu la emisiunea "Mari Romani", Antonescu, sau oricine ar fi fost in locul lui era condamnat de la inceput ptr ca era intre Hitler (care voia sa puna mana pe rafinarii) si Stalin (care voia toata Moldova). Ca sa nu mai zic ca ungurii voiau ce ramasese din Transilvania, iar bulgarii restul din Dobrogea.

 

Deci draga Jeny, uite cine a inceput razboiul. Nu noi romanii! Degeaba ne acuza unii ca am intrat in razboi. Daca nu intram pateam ca Polonia, eram impartiti intre germani si rusi, si lucrurile erau si mai grave. Acum e usor sa vorbim din fotoliu.

 

De ce au ajuns legionarii la guvernare? Ptr ca Iuliu Maniu si toti ceilalti l-au refuzat pe Antonescu, care nu avea cu cine sa faca guvernul. Din guvern au facut parte si legionari, dar si oameni ai lui Antonescu, precum si reprezentanti ai celorlalte partide ca un fel de tehnocrati, dar nu liderii partidelor. Garda de Fier fusese constituita ptr a recruta oameni care sa lupte ptr eliberarea Basarabiei, iar treptat s-a contopit cu Miscarea Legionara care era partid politic. Pe legionari Antonescu i-a indepartat ptr ca nu a putut prelua conducerea Garzii de Fier, iar legionarii aveau propriile politici diferite de Antonescu. In vara lui 1941 cand Antonescu a intrat in razboi impotriva rusilor sovietici, toata tara a fost alaturi de el fara exceptie. Iuliu Maniu i-a scris o scrisoare de multumire. Chiar si istoricul Neagu Djuvara care a participat la razboi a zis ca a plecat din toata inima convins ca face un lucru bun. Asa cum e consemnat in documente de arhiva, Antonescu i-a deportat pe evreii din Basarabia si Bucovina dintre care cei mai multi erau veniti din Rusia si Polonia, ptr ca faceau alaturi de altii actiuni impotriva armatei romane si propaganda sovietica.

 

Important e ca Antonescu nu i-a deportat cu scopul de a-i ucide ca la Auschwits, ci ptr a-i izola de restul populatiei si armatei. Cartile de istorie de azi sunt folosite ptr a manipula, si asta se vede din faptul ca presedintele american Truman care a facut un holocaust nuclear e declarat erou cu toate ca e un criminal de razboi. Probabil ptr americani civilii omorati de bombele nucleare sunt "pagube colaterale".

 

Draga Jeny cand ai spus de extremisti probabil te-ai referit la Truman care a dat bombele nucleare.

 

 

 

PTR. Puiu: E clar ca legionarii nu puteau deporta pe nimeni in Transnistria ptr ca in perioada cat au fost la guvernare 14 sept 1940- 21 ianuarie 1941, Romania nu avea Basarabia si Bucovina, care erau ocupate de rusi, la fel si Transnistria. De abia in vara lui 1941 Romania a intrat in razboi. Pina atunci fusese neutra, dar ramase fara teritorii din cauza dictatului german si a ultimatumurilor rusesti.

Cred ca nu am fost inteleasa caci eu nu il condamn nici pe Antonescu caruia desi nu simpatizez cu extrema ii port un adanc respect pentru ca dupa umila mea parere a fost singurul om integru din acele timpuri care nu cred sa se fii gandit la el cand a luat hotarile pe care le-a luat ci la tara asta si cu atat mai putin nu condamn Garda de fier pentru ce sa intamplat caci ei nu au avut nici puterea si nici timpul necesar sa faca cea ce se spune ca ar fii facut ci extremismul indiferent de ce fel ,in ochii mei nici Roosevelt pe timpul caruia sa inceput cel mai diabolic proiect si mai ales Truman care a hotarat sacrificarea unei natii doar pentru a arata cine e cel mai tare nu pot fii altceva decat niste calai,dar asta nu inseamna ca crezul legionar nu este extremist oare conteaza numarul victimilor ci faptul ca ele exista ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×