Sari la conținut
Forum Roportal
DoruDC

Garda de Fier

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Garda de Fier cunoscuta si sub numele de Miscarea Legionara, a fost supusa de-a lungul timpului unei acerbe campanii de denigrare. Puterea din tara indiferent care a fost ea,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna , se prea poate sa ai dreptate cu ce spui dar as avea ceva de spus poate ca ne spuneau noua minciuni dar cred ca chiar idiologia lor e de condamnat spui ca luptau impotriva comunistilor dar foloseau aceleasi arme cu ce se deosebesc cand tot teroarea e arma lor. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunica soţiei mele povestea acum vreo 4-5 ani diverse lucruri despre ce promiteau legionarii ca vor face

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Argumentele tale in favoarea miscarii legionare sunt in spiritul manevrelor cu care ea s-a consacrat in sfera manipularii informatiei. Postezi citate din Djuvara care pot fi interpretate in mod favorabil miscarii, dupa care spui ca acuzele sale la adresa aceleiasi miscari sunt "puerile". Ipocrizie curata.

 

Restul e la fel, maculatura. Declaratiile lui Ieftimovici (din start suspecte, ca sa folosesc un eufemism, prin functia lui) se contrazic cu declaratiile unui numar mare de martori ai pogromului si ale urmarilor acestuia. Dar din nou, asa se intampla cand preferi sa iei o minciuna in brate ca sa aperi niste conceptii pe care le consideri sacrosante.

 

Raportul Comisiei Internationale pentru Studierea Holocaustului in Romania, accesibil aici, bazat pe o bibliografie detaliata si beneficiind de contributia unei echipe de istorici de prestigiu, dovedeste fara echivoc crimele legionarilor. Nemaivorbind de cele impotriva evreilor, raportul atribuie miscarii legionare deportarile tiganilor, rezultate in peste 10,000 de morti. Lista e lunga.

 

Nu mi se pare nimic mai dezgustator decat mistificarea cu buna stiinta a istoriei suferintei oamenilor in numele unor idei. Acelasi principiu nenorocit conform caruia poti calca pe cadavre pentru un "adevar" personal. E ca si cum ai comite in minte, din nou, aceleasi crime.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Argumentele tale in favoarea miscarii legionare sunt in spiritul manevrelor cu care ea s-a consacrat in sfera manipularii informatiei. Postezi citate din Djuvara care pot fi interpretate in mod favorabil miscarii, dupa care spui ca acuzele sale la adresa aceleiasi miscari sunt "puerile". Ipocrizie curata.

 

Restul e la fel, maculatura. Declaratiile lui Ieftimovici (din start suspecte, ca sa folosesc un eufemism, prin functia lui) se contrazic cu declaratiile unui numar mare de martori ai pogromului si ale urmarilor acestuia. Dar din nou, asa se intampla cand preferi sa iei o minciuna in brate ca sa aperi niste conceptii pe care le consideri sacrosante.

 

Raportul Comisiei Internationale pentru Studierea Holocaustului in Romania, accesibil aici, bazat pe o bibliografie detaliata si beneficiind de contributia unei echipe de istorici de prestigiu, dovedeste fara echivoc crimele legionarilor. Nemaivorbind de cele impotriva evreilor, raportul atribuie miscarii legionare deportarile tiganilor, rezultate in peste 10,000 de morti. Lista e lunga.

 

Nu mi se pare nimic mai dezgustator decat mistificarea cu buna stiinta a istoriei suferintei oamenilor in numele unor idei. Acelasi principiu nenorocit conform caruia poti calca pe cadavre pentru un "adevar" personal. E ca si cum ai comite in minte, din nou, aceleasi crime.

Ai idee macar cat timp au fost la guvernare? si in ce conditii?

Eu as fi mai prudent cu ceea ce nu sunt sigur!!

Nu sustin ca au fost inger, dar nici demoni nu au fost. Miscarea legionara ar trebui , dupa parerea mea, impartita in doua etape: Codreanu si Sima, caci fiecare e total diferita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai idee macar cat timp au fost la guvernare? si in ce conditii?

Eu as fi mai prudent cu ceea ce nu sunt sigur!!

Nu sustin ca au fost inger, dar nici demoni nu au fost. Miscarea legionara ar trebui , dupa parerea mea, impartita in doua etape: Codreanu si Sima, caci fiecare e total diferita.

 

Pune mana si citeste raportul, daca chiar te intereseaza subiectul, si vorbim dupa ce "ai idee".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Argumentele tale in favoarea miscarii legionare sunt in spiritul manevrelor cu care ea s-a consacrat in sfera manipularii informatiei. Postezi citate din Djuvara care pot fi interpretate in mod favorabil miscarii, dupa care spui ca acuzele sale la adresa aceleiasi miscari sunt "puerile". Ipocrizie curata.

 

Restul e la fel, maculatura. Declaratiile lui Ieftimovici (din start suspecte, ca sa folosesc un eufemism, prin functia lui) se contrazic cu declaratiile unui numar mare de martori ai pogromului si ale urmarilor acestuia. Dar din nou, asa se intampla cand preferi sa iei o minciuna in brate ca sa aperi niste conceptii pe care le consideri sacrosante.

 

Raportul Comisiei Internationale pentru Studierea Holocaustului in Romania, accesibil aici, bazat pe o bibliografie detaliata si beneficiind de contributia unei echipe de istorici de prestigiu, dovedeste fara echivoc crimele legionarilor. Nemaivorbind de cele impotriva evreilor, raportul atribuie miscarii legionare deportarile tiganilor, rezultate in peste 10,000 de morti. Lista e lunga.

 

Nu mi se pare nimic mai dezgustator decat mistificarea cu buna stiinta a istoriei suferintei oamenilor in numele unor idei. Acelasi principiu nenorocit conform caruia poti calca pe cadavre pentru un "adevar" personal. E ca si cum ai comite in minte, din nou, aceleasi crime.

 

 

lasa bah prostiile!

mai citeste!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lasa bah prostiile!

mai citeste!

 

:phone: :cry:

 

Ai si ceva fraze? Sau doar d-astea scurte, ca obosesti repede? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×