Sari la conținut
Forum Roportal
DoruDC

Garda de Fier

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca nu am fost inteleasa caci eu nu il condamn nici pe Antonescu caruia desi nu simpatizez cu extrema ii port un adanc respect pentru ca dupa umila mea parere a fost singurul om integru din acele timpuri care nu cred sa se fii gandit la el cand a luat hotarile pe care le-a luat ci la tara asta si cu atat mai putin nu condamn Garda de fier pentru ce sa intamplat caci ei nu au avut nici puterea si nici timpul necesar sa faca cea ce se spune ca ar fii facut ci extremismul indiferent de ce fel ,in ochii mei nici Roosevelt pe timpul caruia sa inceput cel mai diabolic proiect si mai ales Truman care a hotarat sacrificarea unei natii doar pentru a arata cine e cel mai tare nu pot fii altceva decat niste calai,dar asta nu inseamna ca crezul legionar nu este extremist oare conteaza numarul victimilor ci faptul ca ele exista ?

 

Draga Jeny eu nici nu te-am acuzat si nici nu fac apologia unei parti sau a alteia, ci am vrut sa trec in revista faptele asa cum au fost ele. Despre Antonescu nu stiam sa fi fost acuzat de extremism ptr ca nu a fost om politic, ci militar. Antonescu e acuzat de altceva, ca e criminal de razboi. In ceea ce-i priveste pe legionari am inceracat sa vad care e doctrina lor si am aflat urmatoarele: Ei spun ca doctrina lor se bazeaza pe CREDINTE, mai precis ei spun ca cred in Dumnezeu, Neam si Tara. De asta s-a si chemat la inceput Legiunea Arhanghelului Mihail. Singurele fapte ptr care ar putea fi acuzati sunt niste asasinate politice. Insa si aici discutiile sunt involburate.

 

Ceea ce constat insa, e ca in mintea la foarte multi oameni de buna credinta, actioneaza cu putere propaganda mincinoasa comunista, fara ca ei sa-si dea seama.

Editat de Dragos121

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ion Agrigoroaiei-Romania interbelica...Iasi 2001

Constantin Argetoianu-Insemnari zilnice...Bucuresti 1997

Constantin Argetoianu- Memorii....Bucuresti 1997

Martha Bibescu-Jurnal politic....Bucuresti 1979

Elisa Bratianu-Memorii involuntare....Bucuresti 1999

C.I.C. Bratianu_Amintiri, Documente, Corespondenta....Bucuresti 1992

Gh. Buzatu-Din istoria secreta a celui de-al doilea razboi mondial...Bucuresti 1995Gh. Buzatu-Maresalul Antonescu...Iasi 1990

Gh. Buzatu-Radogrefie Dreptei romanesti....Bucuresti 1996

Regele Carol II al Romaniei- Insemnari zilnice....Bucuresti 1995

Ioan Chiper-Romania si Germania nazista....Bucuresti 2000

MIrcea Ciobanu-Convorbiri cu Mihai I al Romaniei....Bucuresti 1992

Marcel dumitru Ciuca-Procesul maresalului Antonescu...Bucuresti 1995

Razvan Codrescu-Spiritul Dreptei....Bucuresti 1997

Florin Constantiniu-O istorie sincera a poporului roman....Bucurest 1999

Corneliu Coposu-Un moment de rascruce.........Bucuresti 1996

Neagu Cosma-Culisele Palatului Regal....Bucuresti 1990

Barbu Delavrancea-Patria si patriotismul....Bucuresti 1924

I. G. Duca-Memorii....1994

Lavinia Dacia Dumitrascu-Un moment al luptei politice din Romania, Iasi, 8 noiembrie 1940....Bucuresti 1996

Mircea Eliade-Textele ''legionare'' si despre''romanism''......Cluj 2001

M. Eminescu-Opera politica....Bucuresti 1999Gen. Ion Gheorghe-Un dictator nefericit, Maresalul Antonescu....Bucuresti 1996

Constanttin Giurescu-Amintiri....Bucuresti 2000

Octavian Goga-Mustul care fierbe....Bucuresti 1927Armin Heinen-Legiunea Arhanghelului Mihail.....Bucuresti 1999

Andreas Hillgruber- Hitler, Regala Carol si Maresalul Antonescu....Bucuresti 1994

Keith Hitchins-Romania 1866-1947....Bucuresti 1996

Ioan Hudita-Jurnal politic...Iasi 1998

Take Ionescu-Amintiri....Bucuresti '922

Nicolea Iorga-Doctrina nationalista....Bucuresti 1923

Nicolae Iorga-Supt trei regi....Bucuresti 1999

E. Lovinescu-Istoria civilizatiei romane....Bucuresti 1924

Simion Mehedinti-Catre noua generatie. Biserica, Scoala, Armata, TIneretul....Bucuresti 1923

DR. SErban Milcoveanu-Cornelui Z. codreanu, altceva decat Horia Sima....Bucuresti 1996

MIrcea Eliade-Legiunea si noua inchizitie....Bucuresti 2001

Stelian Neagoe-Istoria politica a Romaniei(1944-1947)...Bucuresti 1992

Preot Stefan Paraghita-Gaeda de Fier spre reinvierea Romaniei....Bucuresti 1993

Petre Pandrea-Garda de Fier...Bucuresti 2001

Lucretiu patrascanu-Sub trei dictaturi....Bucuresti 1945

Mihai Pelin-Iluziile lui Iuliu Maniu...Bucuresti 2000

Gh Platon-Istoria moderna a Romaniei....Bucuresti 1983

I.P.S. Antonie Plamadeala-Contributii istorice privind perioada 1918-1939....Bucuresti 1987

Grigore Traian Pop-Miscarea legionara, idealul izbavirii...Bucuresti 1999

Al.GH.Savu-Sistemul partidelor politice din Romania 1919-1940....Bucuresti 1976

Duilui Sfintescu-Din luptele tineretului roman 1919-1939...Bucuresti 1993

EUgen Strauntiu-Camasi verzi, stindarde rosii, Pagini din trecutul relatiilor romane-evreiesti...Sibiu 1996

Flor Strejnicu-Crestinismul Miscarii Legionare....Sibiu 2001

Paul Stefanescu-Asasinatele politice in istoria Romanie....Bucuresti 2000

Cristian Troncuta-Serviciul Secret de Informatii al Armatei...Bucuresti 1997

dan Zamfirescu-Regele si maresalul...Bucuresti 1994

Corneliu Zlea Codreanu-Pasind in viata....Bucuresti 1993

Corneliu Zelea Coderanu-Pentru legionari...Bucuresti 1997

 

unele le-am citit , as recomanda:

- Pe marginea prapastiei vol I-II

- Armand Calinescu- Insemnari politice

- Nae Tudorica- Marturii in duhul adevarului (autorul a fost membru al miscarii legionare)

 

Miscarea legionara a cunoscut e adevarat, doua directii - Codreanu si Sima. Insa au avut aceleasi viziuni , au facut aceleasi nelegiuiri. Codreanu umbla cu crucea la gat , Sima umbla cu arma in mana.As spune ca Sima era mai putin dotat intelectual decat Codreanu , lucru care s-a vazut , dupa moartea(asasinarea)"Capitanului", a facut din miscarea legionara o mica armata de ucigasi. Pe timpul lui Codreanu miscarea avea ca membrii multi studenti , intelectuali- M.Vulcanescu, P.Tutea, Radu Demetrecu-Gyr, M. Eliade si altii pe care nu mi-i amintesc acum. Personal nu gasesc nici o scuza legionarilor pt crimele lor( N. Iorga, Madgearu, A.Calinescu)si meritau sa plateasca pt ce au facut.

Editat de noelle

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU au avut nici o relevanta masoneria si ''capitalul evreiesc'' la creerea curentului legionar. El, curentul, a fost ANTI BOLESEVIC.

 

:) puiule puiule

 

 

dragos, hitler nu avea relatii proaste cu garda.

Dimpotriva. Era partidul care urma sa guverneze in romania dupa razboi.

Garda de fier insemna pentru germania ceea ce insemna partidul comunist roman pt urss.

Era apendicele lor -al nsdap -ului evident

S-a debarasat de ei in momentul cand a avut de ales intre ei si stabilitatea tarii . Recte a unui aliat important.

Basca ca nu erau dintre oamenii cei mai de calitate.

Practic au fost o gasca de derbedeiasi exaltati de care s-au saturat intr-un final si antonescu si hitler -desi himmler le acorda credit mai mare lor decat lui antonescu.

Spui " doctrina lor se bazeaza pe CREDINTE, mai precis ei spun ca cred in Dumnezeu, Neam si Tara".

Si io as zice cam atat.

Omul, valorile-drepturile fundamentale ale lui nu mai vorbesc de democratie pluripartidism...mofturi nu ?

Ca asta.

"Singurele fapte ptr care ar putea fi acuzati sunt niste asasinate politice"

Niste cica.

Cate dragu` meu trebuiau sa fie sa le zici pe numar efectiv ?

Tipii astia stateau in ploaie , cantau imnuri patriotarde si ardeau carti.

Dupa care beti mergeau noaptea si luau oamenii de pe strada la bataie.

Si voi mi-i ridicati la rangu` de partid cu doctrina.

Iar ca la miscarea lor au aderat "intelectuali".

Sa fim seriosi.

Multi dintre cei pe care i-ati amintit acolo erau copii de liceu la vremea aia.

Vorba lui tutea daca la 18 ani nu esti radical iar la 40 conservator, esti imbecil.

Basca ca si miscarea comunista a avut intelectualii ei -mai mult sau mai putin de circumstanta.

Editat de mareexecutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

marete E

poate nu ai sesizat ca eu am scris : la crearea curentului legionar

asta presupune anii de inceput, de coagulare

ca in timp miscarea (de data asta) a avut actiuni discutabile...e alta poveste

apoi, ME gresesti cand analizezi acum din scaunul tau comod de la PC fapte ce s-au petrecut in anumita conditii istorice

elemente din miscarea legionara au ajutat societatea romaneasca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) un fel de "jos nasonii".

Stii de unde-i replica ?

Lasa-i naibii puiule.

Esti om matur.

Astia-s prunci tineri si se uita in gura ta.

Legionarii ca si comunistii si-au insailat,incropit, o doctrina, pe ura.

Aia-comunistii pe ura de clasa, astia pe ura de rasa.

Singura diferenta intre nazism (ca nazism era la urma urmei miscarea) si comunism se refera la mijloacele de productie.

Adica spre deosebire de nazisti comunistii au nationalizat mijloacele de productie zise si fabrici, uzine, pamant agricol.

In rest metodele de-a "guverna" tara au fost aceleasi.

Desfintarea opozitiei politice in primul rand si ingradirea libertatilor individului mai apoi.

Doar cu un singur scop final. Ramanerea la putere in orice conditii.

Se instaureaza in mod normal si absolut firesc o dictatura.

Care dictatura sfarseste prin a fi a unei singure persoane.

Si ca mi-am adus aminte.

Dragos antonescu o fi fost el si militar, da` in momentul in care ajunge prim ministru e numai putin om politic.

Cu alte cuvinte el traseaza atat politica interna cat si cea externa a tarii.

A dat-o in bara peste tot manzul, da`e o alta discutie.

.........................................

Deci ne-am inteles puiule ?

Cand vezi un partid, o miscare, un om la urma urmei, care striga in vreo piata din bucuresti, moarte...ungurilor de exemplu.

Evreilor.

Tiganilor.

Clerului sau la concurenta intelectualilor.

Treci strada.

Nu-i asculti.

Eventual dai telefon la 122.

Ca ala-aia n-au foarte multe crezuri.

Aia vor sa omoare pe cineva si atat.

Daca-i intrebi de ce, n-o sa stie foarte bine da` are mai putina importanta.

Si doi.

Io ma duc si pe camp la practica agricola puiule, da` tot asa vorbesc ca din scaunu` asta.

Si trei.

Contextul istoric e context istoric da` si crima e crima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va respect tuturor opiniile,dar asa cum nu se poate face matematica fara cele 4 operatii elementare,la fel nu ar trebui sa se discute despre Miscare fara sa fie cunoscute cateva notiuni elementare.

Garda de Fier,despre care voi discutati si incepeti sa o confundati cu Miscarea este doar o formatiune politica a M.L.,infiintata in 1930 si scoasa in afara legii in 1933.Partidul despre care puiu t. zicea ca a fost infiintat cu doi ani inainte de asasinarea Capitanului se numeste Totul pt Tara,partid cu care legionarii au obtinut aprox.15% din voturi in 1937.

daca este sa vorbim despre violentele infaptuite atat de Miscare,cat si de adversarii acesteia,va rog sa cititi aceasta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Garda de Fier cunoscuta si sub numele de Miscarea Legionara, a fost supusa de-a lungul timpului unei acerbe campanii de denigrare. Puterea din tara indiferent care a fost ea,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Li s-a dat sansa sa scape tara de ceva? Nu trebuie sa se fi asteptat nimeni la ceva de la Sima.Trebuia sa i se acorde o sansa Legiunii atunci cand era in fruntea ei Codreanu.El ar fi putut schimba multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

istoric vorbind, sansa nu ti-o da nimeni niciodata

ea trebuie speculata

dar sa fiu ONTOPIC, spiritul legiunii a murit odata cu Codreanu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×