Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

E corect ca romanii sa se delimiteze de tiganii romani?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

http://stiri.rol.ro/content/view/91506/4/

 

"romanii nu's tigani, tiganii nu's romani" Uitati ce au de gand extremistii de la Noua Dreapta. Sunteti de acord cu ideile lor? Cu asemenea actiuni, noi, romanii in general, nu ne facem si mai rau de ras in fata opiniei publice internationale?

 

p.s. Desi miscarea celor de la Noua Dreapta n-a avut succes, problema este ca am intalnit multi, foarte multi romani care gandesc ca ei.

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ştiam o gaşcă de puşti de 10-12 ani, care se fugăreau toată vacanţa de vară cu bicicletele printre blocuri. Şi din c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil. Da` ce responsabilitate am eu fata de niste oameni (tiganii, in cazul nostru) cu care nu am nici o treaba: nu vorbesc cu ei, evit sa am de-a face cu ei si chiar nu am de-a face cu ei, nu fregventam aceleasi locuri (poate doar la piata si pe strada, da` nu am treaba cu ei deloc), pentru mine nu exista. De ce sa fiu eu privita chioras cand merg in vest? Pen ca ei fac tot felul de prostii p-acolo? Nu mi se pare normal.

Nu imi asum aceasta responsabilitate. Nu cunosc nici un tigan demn de incredere. Doar lepadaturi. Ce vina am eu? Asta a fost experienta mea cu tiganii. Nu sunt "ai mei". Regret, dar nu gasesc de cuviinta sa-mi asum nici o responsabilitate in ceea ce-i priveste.

 

 

din pacate ...sunt ai nostri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad ce este gresit in aceasta afirmatie..... Tigani nu sunt romani si romanii nu sunt tigani....mie mi se pare o afirmatie foarte corecta. Este ceva gresit in a afirma ca Romanii nu sunt germani si germanii nu sunt romanii?Ca albii nu sunt negrii si negrii nu sunt albi?

Chiar vi se pare corect ce se intampla in vest (Italia) din cauza lor? Chiar vi se pare corect sa fim pusi toti la un loc cu aceasta etnie?...ma rog, fiecare cu opinia sa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil. Da` ce responsabilitate am eu fata de niste oameni (tiganii, in cazul nostru) cu care nu am nici o treaba: nu vorbesc cu ei, evit sa am de-a face cu ei si chiar nu am de-a face cu ei, nu fregventam aceleasi locuri (poate doar la piata si pe strada, da` nu am treaba cu ei deloc), pentru mine nu exista. De ce sa fiu eu privita chioras cand merg in vest? Pen ca ei fac tot felul de prostii p-acolo? Nu mi se pare normal.

Nu imi asum aceasta responsabilitate. Nu cunosc nici un tigan demn de incredere. Doar lepadaturi. Ce vina am eu? Asta a fost experienta mea cu tiganii. Nu sunt "ai mei". Regret, dar nu gasesc de cuviinta sa-mi asum nici o responsabilitate in ceea ce-i priveste.

Aşa cum eşti m

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Constitutia Ro:

 

 

Articolul 4 alin (2) - Romania este patria comuna si indivizibila a tuturor cetatenilor sai, fara deosebire de rasa, de nationalitate, de origine etnica, de limba, de religie, de sex, de opinie, de apartenenta politica, de avere sau de origine sociala.

Articolul 5 alin (2) - Cetatenia romana nu poate fi retrasa aceluia care a dobandit-o prin nastere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×