Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru toti cei interesati de discutiile in jurul rolului religiei in lume: a aparut si in Romania noua carte a lui Richard Dawkins - The God Delusion.

 

„Imaginaţi-vă o lume lipsită de religie. Fără atentate sinucigaşe, fără 11 septembrie sau 7 iulie, fără cruciade şi v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt o persoana care crede in Dumnezeu desi poate nu are forma aceea atat de "prezenta" pe care o avea in mintea mea cu ani in urma, pe vremea cand eram catolic.

 

Mi-a placut mult aceasta poveste cu Maestru:

 

"Spune-mi", zise ateistul, "Exista un Dumnezeu - exista cu adevarat?"

Maestru ii spuse "Daca vrei sa fiu perfect onest cu tine, nu am sa-ti raspund."

Mai tarziu discipolii au cerut sa afle de ce nu i-a raspuns.

"Pentru ca intrebarea nu are raspuns" spuse Maestru.

"Deci esti un ateist?"

"Bineinteles ca nu. Ateistul face greseala de a nega acel ceva despre care nu poate fi spus nimic... iar teistul face greseala de a afima."

 

Un Dumnezeu care poate fi scos din inima de o carte ateista... e doar un Dumneazeu de hartie... un Dumnezeu ce chiar e recomandat sa-ti paraseasca inima... pentru a lasa loc pentru cel Adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt o persoana care crede in Dumnezeu desi poate nu are forma aceea atat de "prezenta" pe care o avea in mintea mea cu ani in urma, pe vremea cand eram catolic.

 

Mi-a placut mult aceasta poveste cu Maestru:

 

"Spune-mi", zise ateistul, "Exista un Dumnezeu - exista cu adevarat?"

Maestru ii spuse "Daca vrei sa fiu perfect onest cu tine, nu am sa-ti raspund."

Mai tarziu discipolii au cerut sa afle de ce nu i-a raspuns.

"Pentru ca intrebarea nu are raspuns" spuse Maestru.

"Deci esti un ateist?"

"Bineinteles ca nu. Ateistul face greseala de a nega acel ceva despre care nu poate fi spus nimic... iar teistul face greseala de a afima."

 

Un Dumnezeu care poate fi scos din inima de o carte ateista... e doar un Dumneazeu de hartie... un Dumnezeu ce chiar e recomandat sa-ti paraseasca inima... pentru a lasa loc pentru cel Adevarat.

 

Avea dreptate Maestru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am voie sa-i dau si eu dreptate maestrului...sau sunt off? :blink:

 

Mi mi-a placut si asta:,,Buddha,mergand cu alaiul sau,ajunge in fata unui om care-i spune:

,,O!marete Buddha,de 10 ani ma nevoiesc aici si am ajuns la concluzia ca nu exista Dumnezeu!"

,,Taci,ii spune Buddha,ca exista!",si pleca mai departe.

La un moment dat ajunge in fata altui om care ii spune:

,,O!,marete Buddha,de 15 ani ma chinui in pustiu si am ajuns la concluzia ca exista Dumnezeu!"

,,Taci,ii spune Buddha,ca nu exista!",si pleca mai departe.

Ajunge la un al treilea om care ii spune:

,,O!marete Buddha,de 20 de ani ma nevoiesc aici si inca nu stiu daca exista sau nu Dumnezeu!"

,,Stii ce,nici eu nu stiu inca!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca Maestrul ala are aceeasi parere cu privire la Mos Craciun, Iepurasul de Pasti, Flying Spagetti Monster, Amun Ra, Thor, Odin, Zalmoxis, Shiva, Marele Spirit, Afrodita, Zeus, Poseidon, Apollon, Hercules, atunci ma tem ca Maestrul ala e cam inutil... :blink:

 

Nice story tho' ..for kids.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×