Sari la conținut
Forum Roportal
Go!!!

Filme biografice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Filmul biografic este unul din genurile preferate de multi cinefili, fie ca este film biografic artistic sau documentar. Daca mai sunt si alti amatori ai genului, cunoscatori ai filmului biografic, care pot sa faca recomandari si comentarii, aici e numai bine de postat!

(Sper ca am verificat atent si nu exista vreun topic similar!!)

 

Incep eu cu filmul lui Andrei Tarkovski: "Andrei Rubliov "

 

In filmul Andrei Rubliov, rolul pictorului de icoane rus este interpretat de Anatoli Soloniţ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filme biografice despre muzicieni:

- "Amadeus", povestea lui Wolfgang Amadeus Mozart, regizat de Milos Forman.

- "Ray", povestea muzicianului Ray Charles, interpretat de Jamie Foxx ( Oscar.)

- "The Doors" cu Val Kilmer in rolul solistului celebrei trupe rock, Jim Morrison.

- "Walk the Line" prezinta povestea lui Johnny Cash, si i-a avut in distributie pe Joaquin Phoenix si Reese Witherspoon.

- "8 Mile", inspirata din viata cantaretului de rap Eminem.

- "Control" (2007), in regia britanicului Anton Corbijn, povestea lui Ian Curtis (Riley), enigmaticul solist al trupei Joy Division, a fost prezentata la editia de anul acesta a Fesivalului de Film de la Cannes. (pe acesta nu l-am vazut)

 

Ati vazut vreunul, v-a placut? Au vreun sens toate aceste biografii transpuse pe pelicula? Mie imi plac. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din filmele citate de tine am vazut si eu cateva

doors, amadeus, walk the line, 8 milles ... si cel mai mult m-a impresionat evident doors ... si nu neaparat pentru biografie ci pentru prestatia lui kilmer. bine, sunt subiectiva aici pentru ca atunci cand vezi pe film una din formatiile tale de suflet e mai greu sa faci pe critucul de film. si cred ca asta e "pacatul" acestor biografii, le privesti mereu subiectiv, din prisma afectiva, a celor citite dinainte ... etc ...

 

altul interesant si amadeus, la care sincer am recunoscut destul de greu viata lui mozart dar m-a impresionat scenariul :)

 

alte biografice care mi-au placut : a beautiful mind, pollok, frida, surviving picasso ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vazut ce s-a mentionat aici, inclusiv Control (excelent). Alte filme biografice care mi-au placut mult: The Straight Story, Ed Wood, Gandhi, Patton, Capote.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut de curand, desi e din '95, Carrington. Nu e vorba de nume atat de sonore ca al'de Mozart&Co. (Dora Carrington, pictorita, si Lytton Strachey, scriitor, membru al grupului Bloomsbury alaturi de Virginia Woolf) , dar am gasit povestea lor mai interesanta decat a multor altor personalitati. In plus, Emma Thompson si Jonathan Pryce fac niste roluri de maaare angajament.

Nu pot sa-l povestesc, dar cumva trebuie sa incropesc macar un teaser cu aspectul comercial al povestii. Asa ca scriu ce am gasit in Wiki: o poanta care circula in vreme aceea pe seama lor. O rautate, in fond, dar nu pot sa nu apreciez umorul. Englezesc. :o: "Lytton Strachey was gay, Dora was bisexual/Life is strange when you're an intellectual." :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
doors, amadeus, walk the line, 8 milles ... si cel mai mult m-a impresionat evident doors ... si nu neaparat pentru biografie ci pentru prestatia lui kilmer. bine, sunt subiectiva aici

 

 

Si eu sunt subiectiva aici... :blink:

 

 

altul interesant si amadeus, la care sincer am recunoscut destul de greu viata lui mozart dar m-a impresionat scenariul :bye:

 

Cred ca e exploatat mai degraba conflictul Mozart - Salieri, dar filmul e bun! :roll:

 

 

surviving picasso ...

 

Cu Sir Anthony Hopkins pe-acolo... E unul din filmele mele preferate.

 

 

Vazut ce s-a mentionat aici, inclusiv Control (excelent). Alte filme biografice care mi-au placut mult: The Straight Story, Ed Wood, Gandhi, Patton, Capote.

 

Numai Gandhi am vazut, ma atrag toate. Mai ales Control. Trebuie vazut!

 

 

Am vazut de curand, desi e din '95, Carrington. Nu e vorba de nume atat de sonore ca al'de Mozart&Co. (Dora Carrington, pictorita, si Lytton Strachey, scriitor, membru al grupului Bloomsbury alaturi de Virginia Woolf) , dar am gasit povestea lor mai interesanta decat a multor altor personalitati. In plus, Emma Thompson si Jonathan Pryce fac niste roluri de maaare angajament.

Nu pot sa-l povestesc, dar cumva trebuie sa incropesc macar un teaser cu aspectul comercial al povestii. Asa ca scriu ce am gasit in Wiki: o poanta care circula in vreme aceea pe seama lor. O rautate, in fond, dar nu pot sa nu apreciez umorul. Englezesc. :bye: "Lytton Strachey was gay, Dora was bisexual/Life is strange when you're an intellectual." :hi:

 

Tocmai o biografie unde : "Nu e vorba de nume atat de sonore ca al'de Mozart&Co." ma atrage acum. O biografie a unor oameni obisnuiti. E, totusi, biografia unor oameni deosebiti: pictorita, scriitor. Abia acum am aflat de film, ma intereseaza!

Cine poate recomnada un film boigrafic foarte bun despre un om obisnuit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am ajutat un pic de imdb si va mai spun doar filmele pe care le-am vazut si care din punctul meu de vedere chiar merita:

mar adentro despre un tip care a luptat sa legalizeze eutanasia, emotionant si foarte european :blink:; diarios de motocicleta - calatoria lui che si a amicului sau alberto in america latina; pentru the Pianist nu cred ca mai dau vreo referinta sunt convinsa ca l-ati vazut :hi:; finding neverland , aici nu stiu cu exactitate cata fantezie si biografie e, dar e un film emotionant despre J.M Barrie, autorul lui Peter Pann, interpretat exceptional de johnny depp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Agonie si extaz (1965), biografia lui Michelangelo, in special anii de lucru la Judecata de apoi, un film bun, cu o baza solida, o biografie de exceptie si o carte de referinta ca puncte de plecare. Filmul e vechi, am de gand sa il revad chiar acum!

"The Pianist" , purtand amprenta lui Polanski si "Mar adentro", foarte european, vorba Tihuanei, niste filme de nota 10, voua v-au placut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Agonie si extaz (1965), biografia lui Michelangelo, in special anii de lucru la Judecata de apoi, un film bun, cu o baza solida, o biografie de exceptie si o carte de referinta ca puncte de plecare. Filmul e vechi, am de gand sa il revad chiar acum!

"The Pianist" , purtand amprenta lui Polanski si "Mar adentro", foarte european, vorba Tihuanei, niste filme de nota 10, voua v-au placut?

The Pianist e unul din cele mai bune filme care le-am vazut

Agonie si extaz i-l pot gasi undeva pe net?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
The Pianist e unul din cele mai bune filme care le-am vazut

Agonie si extaz i-l pot gasi undeva pe net?

 

Il am pe CD, asa ca...dar e un film mare, e posibil sa il gasesti. Merita.

Alt biografic bun:"A beautiful mind

Editat de Essenziale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×