Sari la conținut
Forum Roportal
stiri

Stiri: Investitorii au depreciat leul la un nou minim al anului, de 3,46 lei/euro

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Leul s-a depreciat joi cu 0,40% fata de nivelul afisat miercuri, pana la un curs de 3,4615 lei/euro, cel mai mic curs atins de leu in ultimul an, pe fondul cumpararilor de valuta realizate de investitorii speculativi. "Sunt miscari destul de dezordonate si e posibil sa fie implicati investitorii straini care si-au lichidat pozitii pe lei, pentru ca sunt miscari bruste si par sa miste sume mai mari de bani", a spus dealerul sef al Bancii Transilvania, Ioan Birle, citat de NewsIn. Cursul afisat...

 

Articolul complet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred sa fie investitorii straini, fiindca cei care chiar au nevoie sa schimbe banii reprezinta o fractiune mica de tot a pietei de schimb valutar din orice tara... Restu sunt speculatori... :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gresesti prietene!

e vorba de mersul economiei, ori pana acum asupra acestui aspect s-au tot facut speculatii fanteziste, poleind ptr naivi, situatia reala.

oricat de mult ar tine BN cursul teapan, daca nu-i sprijinit pe baze reale...se va prabusi

priveste corect situatia economica: cat intra si cat iese.....nu mai scriu, cat se fura...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gresesti prietene!

e vorba de mersul economiei, ori pana acum asupra acestui aspect s-au tot facut speculatii fanteziste, poleind ptr naivi, situatia reala.

oricat de mult ar tine BN cursul teapan, daca nu-i sprijinit pe baze reale...se va prabusi

priveste corect situatia economica: cat intra si cat iese.....nu mai scriu, cat se fura...

Nu, ziceam, ca investitoii straini care vand lei nu au asa mare impact asupra pietei... Speculatorii care vad ca scade investitia (si deci cererea de acum si viitoare) si vand lei sunt cu totul si cu totul 2 lucruri diferite... Pai, nu chiar, sunt asemanatoare, dar nu conteaza...

 

 

Stiu ca o banca centrala nu poate sa metina un curs care piata nu il va accepta... Ma mir ca nu si-au epuizat resursele daca asta incearca sa faca....

 

Pai cat intra si cat iese din tara e irelevant, atata timp cat este 90% din valoarea totala a tranzactiilor sunt facute de speculatori...

De ce crezi ca comparatiile de GDP intre 2 tari sunt facute la cursul stabilit de diferenta dintre RPI sau CPI si nu la cursul valutar de pe piata ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partial ma vad nevoit sa-ti dau dreptate. Insa cat apreciezi ca insemna procentual pentru economia nationala, speculatiile bancare?

Baca Nationala poate controla cursul in anumite limite, si dupa opinia mea, acestea sunt pe sfarsite

La nivelul tarii, nu conteaza cine sunt profitorii...ci mai mult dezechilibrul provocat, caci pe termen mediu asta inseamna inrobire financiara

Daca perceptia mea este eronata...iertare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Partial ma vad nevoit sa-ti dau dreptate. Insa cat apreciezi ca insemna procentual pentru economia nationala, speculatiile bancare?

Baca Nationala poate controla cursul in anumite limite, si dupa opinia mea, acestea sunt pe sfarsite

La nivelul tarii, nu conteaza cine sunt profitorii...ci mai mult dezechilibrul provocat, caci pe termen mediu asta inseamna inrobire financiara

Daca perceptia mea este eronata...iertare

oate sa il controleze, dar scump..

 

Speculatile pe piata de capital ajuta economia cu un 0 mare.... In compartie cu speculatiile pe piata bursiera care aduc capital companiilor cateodata, speculatile astea sunt = cu jocurile de noroc...

 

Nu vad de unde inrobire finaciara... pana la urma, daca leul e mai jos, importurile vor scadea, si exorturile vor creste, ceea ce e bine pentru o economie... in naumite conditii.... somajul va scadea sau va creste inflatia dupa teoria Kensizna....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
biet naiv...scuze!

e sambata seara, nu-i loc de polemici

altadata cu drag

Naiv esti tu... io studiez economia aci... si am numai 3 subiecte, asa ca ar trebui sa stiu despre ce vorbesc........ :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

naiv, naiv...da simpatic

eu nu-mi studiez decat buzunarul......

zambeste, iti sta bine!

cu simpatie, puiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×