Sari la conținut
Forum Roportal
danadea05

Baraclude

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Astazi am fost la Matei Bals pentru analize si medicul mi-a spus ca a aparut un nou tratament contra hepatitei B, mai eficient decat lamivudina. Cine stie, poate scapam noi de virusul asta!!! :spiteful:

 

BARACLUDE(entecavir) este acum disponibil in Romania

pentru tratamentul hepatitei cronice B

 

Bristol-Myers Squibb a anunţat astăzi că medicamentul BARACLUDE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ti-a spus medicul,acest tratament este suportat de casa sau trebuie sa-l cumparam din banii proprii?Stii cumva si cat costa,putem sa ne permitem sa incepem acest tratament?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viorica, am intrat pe net si am vazut ca medicamentul asta nu este deocamdata suportat de casa si.............. costa cam mult= 20mil pe luna!!!! :) Baraclude doar a intrat pe piata romanesca, poate in cateva luni se trezesc si aia de la casa de sanatate si-l vor da macar compesat daca nu gratuit!!

Deocamdata eu sunt pe lamivudina, sa vad daca o sa am rezultate la tratam daca nu o sa-l schimbe dr. Momentan visam, nu este deloc accesibil!!! Poate in viitor se vor mai schimba lucrurile!! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp ai de cand urmezi cu lamivudina.Sotul meu face in decembrie 2 ani si merge la control Oare o sa primeasca in continuare.Pana in prezent transaminazele sunt in valori normale,viremia nu a mai repetat-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viorica, la sotul tau a fost eficient tratamentul cu lamivudina??? Cand a inceput tratam. transamin. au avut valori mai mari si apoi au revenit la normal? Cred ca va conta valoarea viremiei pentru a se putea vedea intr-adevar eficienta lamivudinei.

Mie nu mi s-a aprobat nici acum dosarul de lamivudina, dupa doua luni de la depunerea acestuia. La voi tot asa greu au decurs lucrurile???

Nu stiu cat timp voi lua lamivudina, cat considera dr. , numai sa fie eficient.Stii ca lamivudina nu distruge virusul, doar micsoreaza replicarea acestuia!!!Poate daca se va da si baraclude gratuit , se va lua in calcul si tratamentul cu acesta.

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la toata lumea! Sunt proaspat inregistrat, iar acesta este primul meu post.

 

Acum 2 ani am aflat si eu si tatal meu ca suntem purtatori sanatosi ai virusului hepatic B; singurul loc comun in care ne`am "intepat" amandoi a fost la stomatolog (CARE ESTE :jester: acelasi). Dupa analize mai amanuntite au reiesit urmatoarele: incarcaturi virale (viremii cum am citit pe aici) mici spre medii, transaminaze normale, electroforeze normale, AgHBS pozitiv, AntiHBe pozitiv, AgHBe negativ, AntiHBc totali pozitiv. Toate au fost facute in Bucuresti, la CDT Victor Babes.

Ce pot sa va zic......ne repetam in fiecare an analizele si pana acum au iesit normale de fiecare data.

 

In viitorul fff apropiat, eu voi trece pe Entecavir (Baraclude), iar tata pe Lamivudina (din motive financiare). Pana acuma, am luat hepato-protectoare (Silimarina, Lagosa, Liv52, Farcovit, Essentiale forte etc) si ne simtim bine.

In privinta regimului, nu am exagerat cu prajelile si grasimile. Mananc cat se poate de sanatos, multe fructe si legume, beau multa apa, alcool deloc. Foarte rar, carne de porc la gratar, in rest pieptul de pui e la ordinea zilei.

 

Avand in vedere ca voi fi primul de pe forum care va incepe tratamentul cu Baraclude, va voi tine la curent. Tb. sa fac investigatii dupa fiecare 45 de zile. Medicul mi`a zis ca in cazul meu profilaxia e de 6 luni.

 

In incheiere, ma bucur (daca se poate spune asa) ca am gasit si altii ca mine si va doresc la toti sanatate maxima, iar virusului hepatic B multa m**e. Vede el ce`i dau eu :o:

 

Tineti`va capul sus ca stresul nu face bine la boala noastra, iar pt cei care nu ne inteleg situatia si ne condamna, nu le pot spune decat sa incerce sa se puna in postura noastra.

Editat de guster

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viorica, la sotul tau a fost eficient tratamentul cu lamivudina??? Cand a inceput tratam. transamin. au avut valori mai mari si apoi au revenit la normal? Cred ca va conta valoarea viremiei pentru a se putea vedea intr-adevar eficienta lamivudinei.

Mie nu mi s-a aprobat nici acum dosarul de lamivudina, dupa doua luni de la depunerea acestuia. La voi tot asa greu au decurs lucrurile???

Nu stiu cat timp voi lua lamivudina, cat considera dr. , numai sa fie eficient.Stii ca lamivudina nu distruge virusul, doar micsoreaza replicarea acestuia!!!Poate daca se va da si baraclude gratuit , se va lua in calcul si tratamentul cu acesta.

Sanatate!

Tratamentul cu Lamivudina l-a inceput dupa 9 luni de interferon care nu l-a ajutat ci i-a facut mai mult rau.Cand a inceput trat cu Lamivudina transaminazele erau foarte mari ,1800 nu stiu din ce cauza,pentru ca a luat o luna si antidepresive sau a fost o recadere dupa intreruperea tratamentului.Sub lamivuduna au revenit la normal si dupa 2 ani sunt in jur de 37(chiar azi am luat rezultatul)Dar teama mare este ca virusul sa nu capete rezistenta .Dosarul a fost aprobat repede tinand cont si de valoarea mare a transaminazelor.Nici la interferon nu a intampinat greutati,el fiind asigurat la casa 2 de sanatate,iar dosarul a fost intocmit de medic de la Spitalul Matei Bals.

Multa sanatate1

 

Entecavirul o sa-l cumperi sau este sponsorizat de Casa de sanatate?Cat este pretul?Eu am intrebat la farmacia de unde iau Lamivudina si nu stiau absolut nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viorica, chiar i-a mers bine sotului tau cu lamivudina, daca de la valori asa mari s-au normalizat transaminazele!

Pacat ca nu i-a mers cu interferon, ca de la el se poate negativiza virusul!! Stiu ca rezistenta la lamivudina poate sa apara cam dupa un an de tratament, poate nu e cazul sotului tau! Din tot sufletul ii doresc sa-i mearga bine in continuare!!

Am citit pe net ca baraclude este indicat la persoanele la care nu a mers lamivudina, doza fiind de 1mg/zi, deci te costa cam 2.000 lei/luna! :jester: La persoanele care incep trat direct cu baraclude (fara sa fi luat lamivudina) doza este de 0,5mg/zi. Eu am gasit baraclude pe stoc la help net ( asta totpe net).

Cu pretul asta, sincer eu nu-mi permit deocamdata!!!

Cat despre dosarul de lamivud. , eu sunt din provincie si poate de aceea merg lucrurile mai greoi!! Macar asta nu costa asa de mult!!!

Va doresc numai bine!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

guster,

bine ai venit printre noi, chiar daca suntem niste "virusati"! Asta e, vom trece noi si peste asta, ca doar suntem niste luptatori! :jester:

Sunt curioasa, daca ai relativ bune analizele ( transamin. si viremia) , incepi totusi tratamentul cu baraclude?????????

Si..... e cam scump!!! In prospect am citit ca trebuie sa fie replicarea virala mare si transaminazele depasite pentru a incepe tratamentul.

Iti doresc sa-ti merga bine, sa dea rezultate ca banii nu mai conteaza!!

Chiar te rog sa ne tii la curent, sa vedem si noi cum e cu medicamentul asta nou!

Multa sanatate tie si tatalui tau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×