Sari la conținut
Forum Roportal
Corydalis

Ulei de masline

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce puteti sa imi recomandati?

 

De curand a cumparat mama o sticla dintr-un supermarket si sincer sa fiu are gust de ulei de moror :spiteful: (asa cred, ca ulei de motor nu am gustat pana acum :doh: ), scrie pa el ca e ulei rafinat din samburi de masline + ulei de masline extra virgin (si ca e produs in U.E str Nicolae Caranfil sector 1 Bucuresti. (oare cand o fi plantat maslini Nicolae :spiteful: )

 

 

P.S

Nicolae Caranfil (1893-1978) este organizatorul retelei moderne de electricitate si gaze si a salbei de lacuri din Bucuresti .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te speria,au mai patit si altii care au cumparat ulei de masline din supermarket.

De preferat cumpara uleiul de masline ambalat in sticle inchise la culoare,extra virgin sau cumpara-l din exterior.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sticla trebuie sa fie inchisa la culoare, continutul variaza cu nuante de verde (olive) pana spre maroniu, gustul trenuie sa fie un pic acid si cu puternic iz de maslina, dopul sticlei de pluta, eventual sigilat si la pret trebuie sa il simti ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Secretul e :

 

EXTRA VIRGIN

 

Asta inseamna prima presare la rece - FARA ADAOS DE APA

Restul sunt frectii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul de masline extravirgin L'Extra - Costa D'Oro, Italia. Are un gust puternic, specific , unora poate le displace. E foarte sanatos, natural, bun pentru salate , m-am obisnuit cu gustul si mi se pare cel mai bun! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uleiul de masline extravirgin L'Extra - Costa D'Oro, Italia. Are un gust puternic, specific , unora poate le displace. E foarte sanatos, natural, bun pentru salate , m-am obisnuit cu gustul si mi se pare cel mai bun! :spiteful:

 

e bun, si mie imi place

am inteles ca esti invatata cu Italia, spune-mi marca asta se consuma si acolo ? e populara sau e un produs extra la ei ?

ca pret pe piata noastra e ok, sunt doar curioasa in ce categorie de produs se incadreaza in Italia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e bun, si mie imi place

am inteles ca esti invatata cu Italia, spune-mi marca asta se consuma si acolo ? e populara sau e un produs extra la ei ?

ca pret pe piata noastra e ok, sunt doar curioasa in ce categorie de produs se incadreaza in Italia

 

 

In Toscana se produce uleiul de cea mai buna calitate! Sticla are dop de pluta sigilat cu ceara, gustul este fructat, acid cam 4%. In Sicilia, gustul uleiului e mai puternic, iar culoarea mai verzuie. Pretul e intre 5 si 12,5 Eur per sticla de 0,5 l, Costa D'Oro fiind cam pe la mijloc ca pret, sau mai scump cu dop si sigiliu de ceara. Deci nu e prea scump. Dar mai sunt produse extra care la noi au preturi mai mari decat la ei, asa ca... Acolo numai ulei de masline se consuma, nu-mi amintesc sa fi vazut italieni folosind, inclusiv pentru gatit, altfel de ulei! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

al mutawaset e facut in syria super bun si gustos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Toscana se produce uleiul de cea mai buna calitate! Sticla are dop de pluta sigilat cu ceara, gustul este fructat, acid cam 4%. In Sicilia, gustul uleiului e mai puternic, iar culoarea mai verzuie. Pretul e intre 5 si 12,5 Eur per sticla de 0,5 l, Costa D'Oro fiind cam pe la mijloc ca pret, sau mai scump cu dop si sigiliu de ceara. Deci nu e prea scump. Dar mai sunt produse extra care la noi au preturi mai mari decat la ei, asa ca... Acolo numai ulei de masline se consuma, nu-mi amintesc sa fi vazut italieni folosind, inclusiv pentru gatit, altfel de ulei! :o:

sa-l intrebi si pe italianul de rand despre pretul ''nu prea scump'' pe care-l pomenesti tu! :crazy:

Editat de L_Raven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×