Sari la conținut
Forum Roportal
chicago

de ce isi pierd romanii casele?

Postări Recomandate

Am citit mesajele de pe acest topic si am si eu o intrebare , mai mult curiozitate, la care as vrea sa raspunda Harald si Tavi .

Daca un chirias intr-o casa nationalizata doreste sa o cumpere ,nu ar fi corect ca acesta inainte sa faca acest lucru sa se intereseze daca acea casa are un propietar si cand si cum anume a fost instrainata ?

Pentru ca mai apoi sa nu aiba surprize de genul asta, pe care le are Chicago. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca un chirias intr-o casa nationalizata doreste sa o cumpere ,nu ar fi corect ca acesta inainte sa faca acest lucru sa se intereseze daca acea casa are un propietar si cand si cum anume a fost instrainata ? ...

Eu mi-am exprimat deja punctul de vedere

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit mesajele de pe acest topic si am si eu o intrebare , mai mult curiozitate, la care as vrea sa raspunda Harald si Tavi .

Daca un chirias intr-o casa nationalizata doreste sa o cumpere ,nu ar fi corect ca acesta inainte sa faca acest lucru sa se intereseze daca acea casa are un propietar si cand si cum anume a fost instrainata ?

Pentru ca mai apoi sa nu aiba surprize de genul asta, pe care le are Chicago. :o:

in 1997 cind parintii mei au cumparat casa atit primaria ,prefectura si fostul ICRAL [actual COMPREST] au aprobat cererea facuta de parintii mei ....deci contractul de vinzare cumparare a fost perfect legal si in temeiul legislatiei in vigoare.fostul proprietar auzind ca am ramas paralizat in urma unui accident rutier in 2002 in sua [deci dupa 5 ani de la cumprarea imobilului de catre parintii mei]s-a decis fiind sfatuit de catre un grup corupt de magistrati ,oameni de afaceri corupti sa isi revendice casa [ma intreb de ce nu si-a revendicat imobilul ptr.care a fost despagubit de catre statul roman in 1977],imediat dupa revolutie 1990 si a asteptat 12 ani ?[mentionez ca in 2002 inainte de a intenta procesul impotriva mea si a familiei mele ,respectivul in cauza a inaintat o cerere la primarie si prefectura ,cerere care a fost solutionata in defavoarea lui],pe romaneste cererea lui nu a fost aprobata de catre institutiile statului .din fericire am dubla cetatenie [romana-americana]si nu voi accepta nici mort asemenea acte mirsave incalificabile sa-mi ruineze sanatatea si familia.

pe limba noastra s-au pus nemernicii cu cine nu trebuia.exista nenumarate cai legale ptr.a demasca aceste grupuri corupte de sacali infecti.daca dumnezeu ii iarta eu nu pot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit mesajele de pe acest topic si am si eu o intrebare , mai mult curiozitate, la care as vrea sa raspunda Harald si Tavi .

Daca un chirias intr-o casa nationalizata doreste sa o cumpere ,nu ar fi corect ca acesta inainte sa faca acest lucru sa se intereseze daca acea casa are un propietar si cand si cum anume a fost instrainata ?

Pentru ca mai apoi sa nu aiba surprize de genul asta, pe care le are Chicago. :o:

 

Eu unul am inteles de la Chicago ca el si familia sa s-au interesat de situatia imobilului si i s-a raspuns ca este vandabil, deci nerevendicat. Batranul sas a prins 'ultimul tren' ca sa zic asa si a inaintat revendicarea beneficiind de prelungirile repetate ale termenelor, crezand ca Chicago si familia sa s-au stabilit definitiv in SUA. Ce simplu si elegant s-au realizat aceste probleme in majoritatea statelor ex-comuniste. Numai la noi ca la balamuc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu mi-am exprimat deja punctul de vedere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:D Cum sa mai plateasca inca o data?

Daca el a cumparat-o legal,cu acordul ICRAL,primarie...apai,fostul proprietar n-are decit sa se judece cu ei!

Dar in Romania,orice e posibil...

Justitia romana e de scuipat! :blink: Numai semi-analfabeti si corupti...

Cunosc citiva care... :cry:

Mie,mi-au luat de la capat o actiune din cauza ca idiotul de avocat n-a observat si un alt idiot de grefier,a gresit ...o litera in numele judetului si s-a dus cererea in alt judet.

Nu mai spun ca "domnu' avocat" mi-a mincat de zece ori suma trecuta pe contract si actele nu mi le-a trimis nici in ziua de azi! Un escroc...

Is pusi lupii,ciobani la oi.

Evaziunea fiscala ar trebui cautata la ei intai apoi la comercianti...ca trec minimul pe contracte,iau de zece ori suma in realitate si nici nu-si fac treaba!

 

Eu unul am inteles de la Chicago ca el si familia sa s-au interesat de situatia imobilului si i s-a raspuns ca este vandabil, deci nerevendicat. Batranul sas a prins 'ultimul tren' ca sa zic asa si a inaintat revendicarea beneficiind de prelungirile repetate ale termenelor, crezand ca Chicago si familia sa s-au stabilit definitiv in SUA. Ce simplu si elegant s-au realizat aceste probleme in majoritatea statelor ex-comuniste. Numai la noi ca la balamuc !

Pentru ca incompetenta si coruptia sunt ca nicaieri!

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e firesc sa-si piarda si casele

in orice societate exista naivi(prosti) si oportunisti (destepti) , care vor profita de pe urma primilor

acum depinde in ce categorie doreste sa se afle cineva.!

evident sunt si abuzuri, dar e mai lesnicios sa urli ca ai fost jefuit, decat sa te pazesti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multi au emigrat nesiliti si de bunavoie ...au incasat si bani de la stat ....niste infecti ....

 

Draga amice ... poti oare sa fi atat de egocentrist incat faptul ca iti este afectat direct interesul sa te faca sa nu mai judeci normal?

 

Uite chiar eu sunt in situatia unuia care "a primit" bani de la statul ceausist fiind santajat sa isi "vanda" casa ....parintii mei tocmai ce terminasera de edificat o casa cu etaj intr-o zona buna si inistita a Timisorii cand au hotarat ca din cauza situatiei generale nu se prefigureaza nici o sansa de viitor ptr copii lor.

Asa ca pe langa faptul ca rudele nostre din Germania au trebuit sa ne imprumute cu o suma de 14 000 de DM pe persoana (si eram 6) deci aproape 100 000 de DM pe care trebuia sa ii restituim ... si ptr casa lasata in Timisoara am primit suma de 24 000 lei care era echivalentul a 500 DM adica cam 7-8 box-uri de tigari aici in Germania!

 

Asa ca intelege realitatea si din celalalt punct de vedere ...si macar din bun simt si decenta intelege ca in calitatea de profitor al muncii altora nu se cade sa vorbesti despre "nedreptatea" care ti se face.

 

Iar ICRAL-ul care ti-a vandut o casa furata de la altii ...sa faca bine sa iti deie banii inapoi ca sa iti cumperi o alta pe aceiasi bani ...evident adusi la zi datorita influatiei +dobannzi!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multi au emigrat nesiliti si de bunavoie ...au incasat si bani de la stat ....niste infecti ....

Daca nu cunosti cu adevarat situatia celor care au plecat ...cum spui tu ..nesiliti si de bunavoie...(nimeni nu pleaca de bunavoie dintr-un loc in care ii este bine!) nu te exprima cu astfel de injective. Si eu ma aflu in situatia lui Sikaryan. Si te asigur ca nu suntem niste infecti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×