Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Serialul Seinfeld - o enciclopedie de nevroza si psihopatologie la graniţa normalului cu patologicul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Serialul Seinfeld

 

O enciclopedie de nevroza si psihopatologie la graniţa normalului cu patologicul.

 

In Romania nu prea a avut succes (multi-laşi se simteau cu musca pe caciula si au decis sa evite imaginea personala in oglinda).

 

In USA a avut succes enorm, americanii si-au adus aminte fara regrete de cata patologie si gunoi au scapat emigrand din Europa sau din alte zone patologice.

 

 

Ce reprezinta din perspectiva analizei tranzactionale cele 4 personaje sau altele?

 

Jerry Seinfeld - Adultul constient si responsabil, gata sa faca compromisuri din cand in cand de dragul prieteniei, insa parazitat si el din cand in cand de fobiile Parintelui sau paranoic

Elaine Benes - femeia nevrotica care lupta din greu cu scriptul de "prostituata" vezi ep. 136 cand nu rezista sa-i faca curte again lui Jerry Seinfeld cand aude ce incasari are el din show-uri. Nu are nici un criteriu fix in alegerea partenerilor, ca si amicul ei Jerry (personajul).

Kramer - Copilul rebel, de multe ori spontan si natural dar cu un Adult iresponsabil

George - Copilul meschin cu un Parinte normator absent, gata sa comita orice compromis pentru binele personal; are un Eu mobil care un recunoaste nimic din raul comis in alte stari ale eului

Postasul Newman - Copilul Demonic, care se bucura totdeauna de esecul altuia si nu rateaza ocazia de a specula acest esec. Administratoarea mea de bloc seamana fizic si psihologic cu el. Nu stiam de unde naiba i-l cunosc asa bine...

 

Parintii serialului seinfeld - Larry David, evreul

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E serialu' meu preferat, rasfoiesc zilnic unele sau altele din episoade si chiar daca le-am vazut de sute de ori, tot nu si-au pierdut savoarea. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E serialu' meu preferat, rasfoiesc zilnic unele sau altele din episoade si chiar daca le-am vazut de sute de ori, tot nu si-au pierdut savoarea. :doh:

 

 

Am toate episoadele pe 7 dvd-uri, traduse, le urmaresc si inca nu am reusit sa prind totul desi le vad pentru a 5-6 oara.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Excelent serial. Foarte real, facut inteligent, si spune lucrurilor pe nume in cel mai sincer mod cu putinta. Prin umor.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Seinfeld si M*A*S*H* sunt serialele mele preferate. Imi place foarte mult stilul serialului, e brutal de sincer si ilar in acelasi timp, a reusit sa fie politically incorect intr-o perioada cand preocuparea personajelor politice din SUA a fost transmiterea mesajului de toleranta si acceptare :jester: E foarte bun, ce mai....

Dintre toate personajele George mi se pare cel mai nevrotic. Traieste o frustrare continuua in aproape toate momentele vietii iar Kramer e modelul meu. Singurul personaj care e sincer cu el insusi. Nu are, cred eu, disonante cognitive, nu e frustrat, face ce vrea si se distreaza cel mai mult. Romanii l-au respins pe motivul ca "e stupid si neinteresant" - pacat ca nu l-au urmarit mai atent... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
singurul motiv pentru care acest topic ramane la psihologie este faptul ca moderatorul care se ocupa de aria psihologie este un caz deosebit el insusi. sa nu mai vorbim ca se incadreaza perfect in pleiada de moderatori frustrati, habarnisti total neaveniti care domina roportalul :)

mi-a sugerat sa-mi cer scuze ca l-am facut idiot

imi cer intr-adevar, e mult mai mult de atat :)

 

Topicul asta nu este "loc de dat cu capu'" dupa cum cred ca ai inteles tu. Ti-am sters cel putin 3 aberatii pana acum.

Poti sa ma faci cum vrei tu. Te-am indemnat sa faci ceva folositor tie. Chiar nu gasesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am toate episoadele pe 7 dvd-uri, traduse, le urmaresc si inca nu am reusit sa prind totul desi le vad pentru a 5-6 oara.

 

 

incearca sa urmaresti episoadele fugind numai prin fata televizorului ...acolo e ceva de ...prins ..:)

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu consider ca eu serial care oglindeste bine realitatea psihologica o multor persoane,in zilele noastre.si maie unul dupa care sunt innebunita..."Ally McBeall"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut demult serialul, pe atunci nu aveam cunostinte de psihologie sau psihanaliza, si deci mi s-a parut poate doar putin ironic in legatura cu unele situatii comice, mi-au placut foarte mult personajele.

Ramasesem insa cu impresia ca avusese succes si-n Romania. Cel putin dupa felul in care-i tot faceau reclama la tv. Si se vorbea mult despre acest serial.

Editat de mysterious*girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×