Sari la conținut
Forum Roportal
egreta alba

Nu avem voie oua fierte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am avut astazi o discutie cu cineva in contradictoriu caci imi spunea sa ma feresc de oua fierte iar eu stiam ca e bine sa mananci cate unul dimineatza daca e proaspat si mai ales de la tzara...

voi ce stiti??? eu mananc cam de trei ori pe saptamana, uneori de 4 ori si imi plac f mult...fac rau?? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am avut astazi o discutie cu cineva in contradictoriu caci imi spunea sa ma feresc de oua fierte iar eu stiam ca e bine sa mananci cate unul dimineatza daca e proaspat si mai ales de la tzara...

voi ce stiti??? eu mananc cam de trei ori pe saptamana, uneori de 4 ori si imi plac f mult...fac rau?? :inlove:

 

 

Ouale fierte tari nu sunt recomandate in regimul pentru hepatita. Sunt greu digerabile. Daca vrei sa tii regim ca la carte nu ar trebui sa mananci galbenus deloc, doar albus. Oul fiert moale e mai usor digerabil si e hranitor. Unul cam de doua ori pe saptamana cred ca e rezonabil.

 

De 3 ori pe saptamana oua e cam mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie doctorita mi-a zis cite un ou in saptamina sa maninc. Eu maninc si mai rar ...... proteinele animale stiu ca nu sunt prea bune pentru cei cu hepatita C. Eu uneori mai fac cure cu oua de prepelita (240 oua), si ma simt bine dupa ele, chiar si acum in timpul tratamentului cu antivirale am facut.

Cred ca totusi 3 oua in saptamina este prea mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×