Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

iti urez mult spor la treaba cu optimism.ro, sa stii ca sint dispus sa-ti pun la dispozitie toata experienta mea disponibila si tot ceea ce gindesc. Sint catalogat un om optimist. Stiu ca e greu dar desprinded-te si fa ce ti-ai propus!!!

Am sa tin minte promisiunea asta! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sunt oamenii asa de incruntati?

Pentru ca nu mai au repere, nu mai au valori iar toata viata este redusa la "ce mai mananc maine" sau "ce sa mai fac sa mai adaug la averea mea ceva".

Pentru ca s-a tot promovat, in nestire, individualismul! Pentru reactia femeilor as spune ca depinde foarte mult de abordare, de omul care initiaza un act (indiferent care) si de ceea ce este el in stare sa exprime.

O femeie reactioneaza in plan emotional cu mai multa acuratete decat un barbat, avand in vedere ca exista o diferenta deloc neglijabila la nivelul creierului.

 

De ce in afara granitelor nu intalnim atat de multa incruntare?

Simplu - pentru ca noi venim dintr-o era a "colectivismului" in care toti eram "egali", in care colectivitatea conta etc.

Dupa "mascarada revolutiei" s-a proliferat ideea de "individ", "individualism", competenta - dar prost inteleasa, vedetism etc.

O vom duce mult si bine, daca nu la nivel de "natiune", cu siguranta la nivel de INDIVID!

Subscriu.

 

La noi se promovează un individualism feroce, dacă pot să spun aşa. La noi poţi auzi expresii de genul "Nici mama nu i-a dat lui tata pe degeaba" ceea ce spune clar ce e maică-sa, dar autorul exprimării nu pare să sesizeze :crazy:

 

A fi meschin este prezentat la noi drept o virtute. A fi lacom sau obsedat de bani, la fel.

 

Concluzia am auzit-o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si acest topic, de exemplu, pentru mine se inscrie in categoria:

"vorbim permanent despre ceilalti" si niciodata despre noi.

Ii place romanului foarte mult sa mediteze asupra exteriorului, sa comenteze,

sa reproseze, sa denigreze etc. dar nu-i place sub nici o forma sa vorbeasca despre sine.

 

 

Victor, munca ta pe teren presupune rabdare, perseverenta, tarie de caracter si daruire (pasiune).

In momentul in care constati ca o parte a societatii sau alta este sub nivelul asteptarilor tale si incepi sa comentezi, atunci in mod cert, munca a devenit o rutina, si nu o pasiune.

Este pasiune dar nu foarte multa. Am rabdare si perseverenta peste medie dar nu sint robot. Dupa un numar de intilniri/abordari-obosesc si incep sa ma detasez si sa privesc in ansamblu. Sa fim intelesi- nu este nimeni sub asteptarile mele, eu ma tot minunez cit de posomoriti pot fi oamenii la noi. Si ma intreb sincer daca nu afecteaza sanatatea. Eu unul cred ca da.

 

Voi care scrieti aici, ati simtit "rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se exclud persoanele de fata si starea cred ca este molipsitoare. N-ar strica in loc sa cautam cine se eschiveaza a recunoaste sa gasim niscai solutii. Eventual functionale.

 

Solutia gasita de mine, se pare una destul de functionala, este sa fiu eu schimbarea pe care vreau sa o vad in lume.

Asa ca am inceput sa ma schimb pe mine insumi mai intai... Procesul dureaza de ceva vreme si rezultatele au inceput sa devina vizibile.

Am descoperit un autor american care a studiat metode simple de rezolvare a problemelor si a scris o carte pe tema asta. Are un site unde si-a pus online toata cartea. L-am contactat si l-am rugat sa ma lase sa o traduc in romana. Nenea a zis OK asa ca am inceput... merge greu pentru ca inca sunt un lenes notoriu... dar in 2 ani de zile tot am reusit sa traduc aproape o treime din carte. :inlove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Solutia gasita de mine, se pare una destul de functionala, este sa fiu eu schimbarea pe care vreau sa o vad in lume.

Asa ca am inceput sa ma schimb pe mine insumi mai intai... Procesul dureaza de ceva vreme si rezultatele au inceput sa devina vizibile.

Am descoperit un autor american care a studiat metode simple de rezolvare a problemelor si a scris o carte pe tema asta. Are un site unde si-a pus online toata cartea. L-am contactat si l-am rugat sa ma lase sa o traduc in romana. Nenea a zis OK asa ca am inceput... merge greu pentru ca inca sunt un lenes notoriu... dar in 2 ani de zile tot am reusit sa traduc aproape o treime din carte. :doh:

Iti urez bafta maxima si sa termini in 2 luni in loc de 2 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adam Khan (link-ul duce la ce am apucat sa traduc din el) :yahoo:

 

Extraordinar! Am citit traducerea, si suna nemaipomenit. Felicitari pentru initiativa si mult succes!

 

Sigur va ajuta multa lume! Eu am gasit o raza de speranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×