Sari la conținut
Forum Roportal
dmb

PEG-interferon + Ribavirin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

MULTUMESC, DORU!

N-ai idee cat de bine mi-au facut cuvintele tale. De cand am aflat de virusul asta nenorocit (nu de mult timp) orbecai pe acest gen de site-uri si nu pot gandi la nimic altceva. Trasnetul a cazut cam acum 2 luni: hepatita B+D. Transaminaze normale, viremia pt. B nedetectabila, iar cea pt. D=406.000. Punctia...rezultatul ...fibroza gradul 3...si acum interferon. Ca un cosmar, ca intr-un vis urat, numai ca totul se intampla cu mine...real. Sper si vreau sa rezist un an la tratament. DAr mi se pare atat de mult un an! Corpul meu reactioneaza atat de rau la interferon; am aproape toate simptomele neplacute care se pot face. Inca nu a inceput sa-mi cada parul, dar la cat sunt de "norocoasa"...nu ma indoiesc ca o sa se intample si asta curand. Am inteles ca ai trecut si tu prin asa ceva. Te rog, spune-mi ti-a fost rau tot timpul? Sau ai avut perioade si perioade? Si dupa ce l-ai terminat, s-au vazut rezultatele? LA mine, ca la nimeni ce am mai citit pe aici. Mie mi s-a spus ca dupa un an repetam punctia si abia atunci vom vedea daca fibroza a stagnat, involuat sau evoluat. Am sa incerc cu extractul de sunatoare, caci nu dorm nici 2-3 ore pe noapte. Multumesc, inca o data!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pati27, pai tocmai asta voiam sa-ti spun,

ca si eu m-am numarat printre cei care au resimtit din plin

efectele secundare ale tratamentului.

eu am ales sa fac injectia vinerea dupa amiaza, ca sa am timp sa-mi mai revin pana luni.

cu tot paracetamolul pe care-l luam tot faceam febra vineri noaptea sau chiar sambata

dimineata, dar pana luni imi reveneam.

cu timpul, pe masura ce crestea numarul injectiilor am avut si eu probleme la

hemoleucograma (leucocite, trombocite, hemoglobina).

vazand si facand o sa iei impreuna cu medicul tau hotararile cele mai potrivite.

este foarte important sa ai tot timpul moralul sus si o dorinta nestavilita, navalnica sa reusesti.

parul, probabil o sa se mai rareasca, la mine era vizibil dar dupa ce termini isi revine asa cum

era inainte, nici o problema.

si ficatul o sa-si reintre in parametri uimitor de bine, si cred ca nici nu va mai fi nevoie sa

repeti punctia, asta se va vedea in transaminaze si la ecografie foarte bine.

dar acum e nevoie sa-l ajuti: regim (asta nu ca ar ucide virusii, dar ficatul trebuie sprijinit

sa reziste atacurilor furibunde ale virusului) fara prajeli, picanterii, grasimi, conservanti si altele

pe care o sa le afli pe parcurs, va trebui sa consumi multe fructe zarzavaturi si normal proteine

atat cat are nevoie ficatul pentru o buna functionare (lapte, branza de vaci, iaurt toate degresate si peste in special oceanic) si cat poti de multa odihna.

mai vorbim, sanatate si moralul sus.

sa auzim numai de bine.

doru

Editat de doru-t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri m-am simtit mai bine; aproape ca in vremurile bune. Azi, ma doar toate oasele, muschii. Am citit pe aici despre Livecom 50; o fi bun la ceva? Am inceput sa iau extract de sunatoare, dar tot nu dorm mai mult de 3 ore pe noapte. Cel mai rau e ca....moralul meu e la pamant. Nu simt nici cea mai mica dorinta de a reusi, de a trece peste toate astea cu brio. Parca mi-e indiferent ce se intampla; si parca asist la drama altcuiva; sunt doar un spectator. Nu ma pot concentra, mobiliza sa fac ceva. LA serviciu nimeni nu stie prin ce trec. Si nici n-am de gand sa spun ceva. Ar trebui sa renunt la gandul....de ce eu? DAr, inca nu pot. Am inteles ca e foarte important sa ai o atitudine pozitiva, optimista. Cum si ce sa fac ca s-o pot dobandi si eu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ieri m-am simtit mai bine; aproape ca in vremurile bune. Azi, ma doar toate oasele, muschii. Am citit pe aici despre Livecom 50; o fi bun la ceva? Am inceput sa iau extract de sunatoare, dar tot nu dorm mai mult de 3 ore pe noapte. Cel mai rau e ca....moralul meu e la pamant. Nu simt nici cea mai mica dorinta de a reusi, de a trece peste toate astea cu brio. Parca mi-e indiferent ce se intampla; si parca asist la drama altcuiva; sunt doar un spectator. Nu ma pot concentra, mobiliza sa fac ceva. LA serviciu nimeni nu stie prin ce trec. Si nici n-am de gand sa spun ceva. Ar trebui sa renunt la gandul....de ce eu? DAr, inca nu pot. Am inteles ca e foarte important sa ai o atitudine pozitiva, optimista. Cum si ce sa fac ca s-o pot dobandi si eu?

 

Scuze ca nu am raspuns ieri dar m-a luat valul cu niste lucrari si..........scuze.

Pai in primul rand draga pati27 trebuie sa evaluezi bine situatia in care te afli acum.

Adica esti pe drumul cel (mai) bun.

Beneficiezi (normal) de un tratament care te va ajuta sa scapi definitiv de acest virus

ceea ce nu este putin lucru.

De asemenea trebuie sa fii constienta si sa admiti ca acest tratament are pe langa meritul de

a te ajuta sa te vindeci si efectele secundare pe care va trebui sa le suporti cu stoicism.

Atunci cand iti va fi mai greu trebuie sa te gandesti ca nu peste mult timp tot acest cosmar

se va termina si vei reveni la viata normala si vei trai cu bucurie fiecare clipa.

Trebuie sa fie in viata ta ceva care sa te motiveze, pentru care sa merite sa duci la bun sfarsit aceasta lupta, caruia(careia) sa-i dedici victoria finala care va fi si definitiva.

Pana atunci, adica chiar acum ca sa rezisti, trebuie sa te vitaminizezi dar pe cale naturala nu cu

chimicale (pe cat posibil).

Eu in situatia asta am consumat zilnic suc de morcov dar preparat in casa la robot nu din comert ca e cu conservanti, suc de sfecla rosie si radacina de patrunjel si multe citrice in special grepfruit.

E bun si livul dar eu iti recomand si ceai de armurariu ca are silimarina si ceaiuri hepatice.

Vine primavara si iese urzica, e buna gatita, dar si zeama e nemaipomenita pentru imunitate.

Hai fruntea sus si curaj ca victoria trebuie sa fie a ta.

Sanatate si sa auzim numai de bine. :crazy:

doru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuze ca nu am raspuns ieri dar m-a luat valul cu niste lucrari si..........scuze.

Pai in primul rand draga pati27 trebuie sa evaluezi bine situatia in care te afli acum.

Adica esti pe drumul cel (mai) bun.

Beneficiezi (normal) de un tratament care te va ajuta sa scapi definitiv de acest virus

ceea ce nu este putin lucru.

De asemenea trebuie sa fii constienta si sa admiti ca acest tratament are pe langa meritul de

a te ajuta sa te vindeci si efectele secundare pe care va trebui sa le suporti cu stoicism.

Atunci cand iti va fi mai greu trebuie sa te gandesti ca nu peste mult timp tot acest cosmar

se va termina si vei reveni la viata normala si vei trai cu bucurie fiecare clipa.

Trebuie sa fie in viata ta ceva care sa te motiveze, pentru care sa merite sa duci la bun sfarsit aceasta lupta, caruia(careia) sa-i dedici victoria finala care va fi si definitiva.

Pana atunci, adica chiar acum ca sa rezisti, trebuie sa te vitaminizezi dar pe cale naturala nu cu

chimicale (pe cat posibil).

Eu in situatia asta am consumat zilnic suc de morcov dar preparat in casa la robot nu din comert ca e cu conservanti, suc de sfecla rosie si radacina de patrunjel si multe citrice in special grepfruit.

E bun si livul dar eu iti recomand si ceai de armurariu ca are silimarina si ceaiuri hepatice.

Vine primavara si iese urzica, e buna gatita, dar si zeama e nemaipomenita pentru imunitate.

Hai fruntea sus si curaj ca victoria trebuie sa fie a ta.

Sanatate si sa auzim numai de bine. :crazy:

doru

SA scap definitiv de virus? Sorry, dar nu cred ca e posibil. Am citit un studiu - vizavi de un caz - cand dupa un transplant de ficat (omul ajunsese cu ciroza, ultimul stadiu) a reaparut virusul. Deci corpul primise noul ficat dar dupa 3 luni se reinstalase si virusul. Tu ai scapat de virus? De care ai avut? Acum cum te simti? Analizele cum sunt? Ai avut viremia mare? Ai facut punctie?

MAine e iar vineri. Simt fiori reci pe sira spinarii, stiind ca maine voi face iar interferonul. Am devenit atat de nervoasa; nici macar nu mai pot zambi. Provoc numai suferinta in jurul meu. Multumesc... ca vorbesti cu mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SA scap definitiv de virus? Sorry, dar nu cred ca e posibil. Am citit un studiu - vizavi de un caz - cand dupa un transplant de ficat (omul ajunsese cu ciroza, ultimul stadiu) a reaparut virusul. Deci corpul primise noul ficat dar dupa 3 luni se reinstalase si virusul.

 

Hello pati27

Nu fi si tu chiar asa negativista, cum sa nu scapi de virus ?

Pai despre transplant s-a mai scris pe aici pe forum si daca ai sa cauti ai sa vezi ca transplantul

nu inseamna ca ai aruncat afara ficatul vechi ca pe un sambure cu tot cu virusi si te-ai scos.

Fereascu Dumnezeu sa ajungi la transplant. Cine a ajuns la transplant inseamna ca a descoperit

boala prea tarziu cand virusii au distrus ficatul.

Pai cand faci viremia nu ti se recolteaza sange ?

Deci virusii mai circula si prin sange si o data cu transplantul nu scapi de ei insatntaneu, tot trebuie sa mai faci un tratament cu interferon.

Eu, da am facut punctia inainte de tratament si atat.

Am avut viremia foarte mare dar dupa tratament am scapat si acum ma simt extraordinar de bine, ceea ce iti doresc si tie si tuturor de pe acest forum.

Hai zambeste totusi viata e frumoasa si poti s-o faci si mai frumoasa, depinde numai de tine.

Sanatate si numai bine,

doru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Simt ca nu mai pot. De sambata dimineata ma dor continuu oasele si muschii. Ce sa iau?

 

strange din dinti, nu e usor, vei reusi..

vor trece toate relele

am facut interferon in 2 reprize de cate 6 luni

stiu bine ce inseamna asta

lupta cu indarjire, vei reusi

candva..peste vreme, vei fi ok succes maxim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

strange din dinti, nu e usor, vei reusi..

vor trece toate relele

am facut interferon in 2 reprize de cate 6 luni

stiu bine ce inseamna asta

lupta cu indarjire, vei reusi

candva..peste vreme, vei fi ok succes maxim

[/quot

Spune-mi te rog, reactiile adverse au durat tot tratamentul? Si daca da, ce pastile luai? Aseara am luat un aulin, ca nu mai puteam. Abia am facut 3 injectii si trebuie sa fac un an. Nu cred ca am sa pot rezista. Plus ca mi-e greata tot timpul si nu pot manca mai nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Simt ca nu mai pot. De sambata dimineata ma dor continuu oasele si muschii. Ce sa iau?

 

 

Spune-mi te rog, reactiile adverse au durat tot tratamentul? Si daca da, ce pastile luai? Aseara am luat un aulin, ca nu mai puteam. Abia am facut 3 injectii si trebuie sa fac un an. Nu cred ca am sa pot rezista. Plus ca mi-e greata tot timpul si nupot manca mai nimic.

 

Draga pati27,

Daca starea ta de rau persista si chiar se inrautateste, parerea mea este ca

poate ar trebui sa-ti consulti urgent medicul curant sa-i relatezi tot ce te deranjeaza,

cred ca ar trebui sa-ti faci niste analize sa vezi cum stai cu hemoglobina, leucocitele, trombocitele etc.

Spun asta pentru ca am trecut si eu prin situatia asta, prima data in perioada decembrie 2003 - martie 2004. Dupa prima viremie care iesise bine am capotat din cauza de leucopenie si trombocitopenie, anemie ( hemoglobina =8 ).

A trebuit sa intrerup tratamentul si sa ma internez de urgenta la Matei Bals.

Am reluat de la inceput tratamentul in decembrie 2004 si l-am terminat cu succes

in decembrie 2005.

Poate nu e cazul tau dar in asemenea situatii medicul mai reduce doza de ribavirina o perioada

pana iti mai revii apoi se poate relua doza initiala.

Mai ia si tu niste ECHINACEEA capsule, e foarte buna pentru sistemul imunitar.

E o parere tu decizi cum crezi ca e mai bine.

Iti doresc succes, sa termini cu bine tratamentul si sanatate.

doru

Editat de doru-t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×