Sari la conținut
Forum Roportal
dmb

PEG-interferon + Ribavirin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Marius, inversunarea asta a ta de a nu-i lasa si pe altii sa aleaga in DEPLINA CUNOSTINTA DE CAUZA ma sperie. Sa inteleg ca orice as spune rau despre interferon va fi pe loc etichetat de tine ca o incercare de a-i speria pe ceilalti.

Deci dupa parerea ta ar trebui sa facem tratament cu interferon tot intr-o durere daca nu raspundem? Sa nu ne lasam pana nu omoram virusul, ori noi ori el? Pai nu stiu daca asta mai e viata, sa tai virusul si in rest sa fii praf si pulbere.

Am stat si eu de vorba cu o persoana care facea tratamentul a 3-a oara si-mi spunea ca nu-la mai deranjeaza ca are diabet, pancreatita, creierul facut arsice, hemoragii, ci cel mai tare il deranjeaza ca se scapa pe el. Si nu vorbesc de treaba mica. Astea ar fi doar o parte din acele " cu toate efectele negative".

Deci incurajarile astea ar trebui sa vina cu anumita retinere nu "hai la lupta cea mare" pentru ca fiecare om ar trebui sa se informeze bine inainte de a alege. Nu stiu daca acel om ar mai fi ajuns la a 3-a tura de tratament daca ar fi stiut ca va ajunge asa.

Si eu doresc binele celor din jur, doar nu le doresc raul si incerc sa-i incurajez in tot ceea ce fac pentru a se insanatosi. Dar nu-mi plac exagerarile de nici o parte, nici alternativa nici conventionala.

Totusi nu consider ca medicii naturisti sunt vraci si intr-adevar avem viziuni diferite asupra problemei.

Daca nu voi raspunde la trat. am sa incerc sa combin cele 2 terapii astfel incat sa-mi asigur si o viata de calitate. Este stiut ca terapia naturista, in cazurile in care nu poate vindeca, ajuta enorm raspunsul la tratamentul standard. Deci nu este nici o pierdere, dimpotriva.

Iarasi cred ca nu ai de unde sti ca nu va aparea nimic nou pe piata in afara de interferon, in 10 ani! Stiu ca nu e intelept sa astepti mult in cazul acestui virus,dar nu imi plac previziunile hazardate in scopul de a convinge pe cineva de ceva.

Incerc sa opresc aici disputa noastra. Chiar daca tu nu m-ai inteles, sper ca altii au facut-o.

Sanatate si o zi faina!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marius, cat e recomandat sa tii interferonul la temperatura camerei? E adevarat ca nu trebuie tinut prea mult?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ionut,

 

interferonul se tine tot timpul la rece (in frigider) se scoate cu citeva minute inainte de folosire doar.

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marius, inversunarea asta a ta de a nu-i lasa si pe altii sa aleaga in DEPLINA CUNOSTINTA DE CAUZA ma sperie.

 

Tocmai aicea este hiba !

Eu vreau ca fiecare sa aleaga in DEPLINA CUNOSTINTA DE CAUZA !

Eu nu am contestat efectele secundare ale interferonului (le-am si enumerat de altfel)

Care sint efectele secundare ale medicinii naturiste ?

Nu vorbeste nimeni de ele, ca si cind nu ar exista! Totul e roz, ne scad transaminazele

si traim asa pina la adinci batrinete dupa principiu : Daca eu il las pe virus in pace si el ma lasa ! FALS ! El nu te lasa, findca NU POATE sa o faca !

Eu nu iau Silymarina , nici liv 52 nici altceva.

Nu contest ca au efecte benefice...........ci doar faptul ca nu au DOAR efecte benefice, iar problema noastra ramine inca de rezolvat.

Am incercat si eu pentru diabet, tratament cu ceai de frunze de macese.

Minuneeeeeeeeeeee! Glicemia mea a scazut cu adevarat ! Dupa citeva zile insa mi-am dat seama ca deveneam dupa consumarea ceaiului, un butoi de nervi gata sa explodeze la cel mai mic zgomot !

Aveam de ales sa tin glicemia in friu sau pe mine ?

Am ales sa ma tin pe mine.

Dupa ce am incetat cu ceaiul am redevenit eu .

Dar cum nu sint usor de convins ( sic!) am reinceput din nou, dupa o perioada sa beau ceaiul. Efectele neplacute de mai sus au aparut imediat.

Dupa un an am incercat din nou . De data asta puteam sa-la beau fara crize de furie..........dar si fara efect asupra glicemiei.

Ma gindesc ca continund cu tratamentul asta naturist, aveam toate sansele sa omor pe cineva sau sa fiu omorit intr-o incaierare.

Nu sint povesti, colegii mei traiesc cu toti si pot sa-ti confirme intreaga poveste.

Cuvintul naturist sa-a sadit undeva in capul nostru ca ceva propiu organismului si benefic, intodeauna benefic. Nu-i chiar asa din plante obisnuite macul, cinepa, matraguna samd se scot dupa cum stii niste substante nu tocmai benefice.

Interferonul este produs de organism. Tratamentul nu face decit sa mareasca doza propie, insuficienta pentru un virus atit de schmecher.

 

 

Si inca ceva : nu tot ce se intimpla in timpul tratamentului cu interferon sau dupa el .........sint datorate interferonului !

Iar daca nu mai poti suporta efectele secundare, sau nu raspunzi la tratament nu te incapatinezi sa mergi mai departe pina ajungi un vrac, ci renunti (nu-i nimeni OBLIGAT sa se trateze )

Asa-i toata viata: unii fac hepatita-altii nu; unii raspund la tratament-iar altii nu.

 

Si ca incheiere te rog pe tine si pe toti din forum sa nu luati orice parere diferita ca atac la persoana ! E un schimb de pareri cu argumente si contra-argumente care poate /dar nu trebuie sa influenteze decizia .....unui nedecis.

 

Un medicament nou are nevoie de 10 ani cel putin, de teste (ca sa se poata scrie in prospect toate efectele secundare aparute in faza de testare -egal daca din cauza medicamentului sau dintr-o alta cauza).

In zare inca nu sa-a aratat nimic care sa faca sa se vorbeasca despre el (sa se caute actionari, la producere) ori asta e momentul din care mai trebuie 5-7 ani !

Bine ar fi sa ma insel, dar nu cred .

Moarte virusilor !

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intervin si eu in aceasta discutie: medicina traditionala vs medicina alternativa.

La inceput i-am spus doctorului meu daca ar fi bine sa iau diferite medicamente naturiste. Mi-a spus:

 

Medicina stiintifica inseamna medicina in care tratamentele se fac dupa studii stiintifice. Studiu stiintific inseamna ca iei un grup de oameni si il imparti in doua grupuri. Pe urma la un grup dai un medicament, la celalalt dai placebo, si ii urmaresti foarte strict din punct de vedere medical (analize, etc), sa vezi ce se intimpla. Evident, exista si alte variante, dar aceasta este cea mai intalnita.

Un studiu este considerat valid daca rezultatele sint confirmate si de alte studii asemanatoare, si daca sa-au respectat anumite reguli de corectitudine stiintifica a studiului.

 

 

In schimb, in cazul medicinei naturiste nu prea se fac studii.

Poate ca planta X are efecte pozitive in tratamentul unei anumite boli, dar poate avea si efecte adverse, de care nu se stie, pentru ca nu sa-au facut studii.

Multe efecte adverse pot fi invizibile. De exemplu poti bea ceaiul X, si ceaiul sa-ti distruga 50% din capacitatea rinichiului, lucru observabil prin analize, dar care nu "se simte" in nici un fel. Nu iti dai seama (pentru ca mai exista 50% din capacitate intacta) dar la batrinete, sau daca faci si alte boli, va fi foarte rau.

 

Este de datoria celui care propune un medicament sa faca studii care sa arate eficienta acestuia. Deci naturistii au datoria sa faca studii ca sa ne demonstreze ca ceaiul X e eficient, nu ceilalti.

Din diferite motive, nu o fac. Pentru ca nu fac studii serioase, nu am incredere in ei, pentru ca n-am nici o garantie ca ceaiul X nu imi distruge ficatul sau rinichii.

 

Cam asta ar fi. Nu vreau sa credeti ca vreau sa va influentez intr-un fel, v-am spus doar parerea unui medic f renumit in astfel de probleme (gastro)

Editat de ronnie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marius, nu sa-a sifonat nimeni, dar nu e usor sa constat ca incerci sa moderezi de fapt un forum pro Interferon. Am o multime de argumente pro medicina alternativa dar la modul cum a ajuns sa se puna problema ( ceaiuri periculoase. mai periculoase decat interferonul? ) nu cred ca mai are rost. Lumea face apel la aceasta medicina tocmai pentru ca nu are efecte secundare sau are putine si nu sunt periculoase. Altfel de ce ar face-o? De ce sa cheltuie bani?? Interferonul e gratuit.

Ionut, cat despre parerea generala a medicilor alopati in ceea ce priveste medicina naturista, o cunosc extrem de bine.

Oricum, se pare ca medicul tau a mai sfatuit pe cineva la fel:

http://www.weblog.ro/insomnia/2005-05-30.html

Marius, poate ar fi bine sa deschizi un topic "dispute si alte pareri DESCHISE" sau "medicina conventionala vs. medicina alternativa" si sa muti ultimele mesaje acolo, pentru ca deja aici discutiile au ajuns offtopic si te mai rog sa-mi spui daca e voie sa postam aici linca-uri catre alte forumuri.

Sanatate multa la toata lumea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo prieteni,

 

 

am facut un subforum nou, unde putem sta de vorba si despre alceva decit hepatita .

In plus, cu timpul, apar tot felul de nelamuriri sau stari mai mult sau mai putin conflictuale. Nu cred ca-i bine sa amestecam aceste discutii cu tratamentul(indiferent care o fi el).

Ma gindesc ca pentru fiecare din noi bucuria celuilalt a devenit bucuria noastra proprie, la fel ca si tristetea celuilat.

Sa vedem daca v-a functiona..........cred ca da.

 

O seara placuta

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mariana,

 

Dumnezeu sa-o ierte pe sora ta.Nu cred ca-i de mirare ca tratamentul nu a dat roadele scontate in conditiile de stress in care ai dus-o in ultimul timp.

 

Si eu am fumat 17 ani .........si am avut norocul ca fumatul sa se lase de mine.

Nu glumesc , seara am fumat iar dimineata nu am mai simtit nevoia. Si asta tine de peste 10 ani.

Eu sint convins ca unul dintre staretii cu care stateam eu la-a discutii ( cu tigarea in mina) sa-a rugat pentru mine.......altfel nu-mi explic. Si ce nu-i la oameni cu putinta, la Dumnezeu este.

 

In privinta faptului ca ne incarci emotional, nu-ti fa nici o problema.....de aceea sintem aici sa ne purtam grijile unul altuia. Tocmai cind ai momente de cadere, vin-o in fata tastaturii si scrie. Cineva e totdeauna aici pentru tine.

 

Noi sintem o familie

 

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam la "medicina Alternativa" mi-am pierdut ultima speranta in Dr. Ciuhrii dupa ce am rasfoit cartea dumnealui. Dinsul sa-a nascut cu darul a "multi talanti" dar in loc sa-i inmulteasca a cumparat prostii de ei.

Desii face eforturi sa impace constiinta lui cu crestinismul ( nu-mi dau seama pentru cine, sau de ce face lucrul acesta ) nu reuseste decit sa-si arate pozitia anticrestina.

Desigur multi cercetatori nu sint crestini, si au rezultate remarcabile.

Dar tot la fel, nu multi cercetatori cred in OZN-uri, In transplantarea lui Adam intr-o maimuta, in soarta, telecainezie, radiestezie, magnetism, reincarnare, Yoga........samd cum o face Dnul Ciuhrii. Dinsul este obsedat de-a dreptul de paranormal si convins de fortele pe care omul nu le percepe.

Si eu si toti crestinii de altfel sintem convinsi de aceste forte.....dar le spunem pur si simplu DIAVOLI. Iar la fenomenele respective INSELARE.

Un inselat, posedat, POATE si VINDECA adesea f. multe boli cu cele mai nastrusnice mijloace.............dar intodeauna boala se reintoarce. Daca nu ar fi asa ar insemna ca diavolul face lucruri bune ! Inseamna ca nu exista nici un razboi nevazut.

Desigur nu sint eu un vazator cu duhul, dar in cazul dumnealui chiar doar cu o spoiala de cultura crestina, inselarea sare in ochi!

 

Marius

Editat de dmb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×