Sari la conținut
Forum Roportal
dmb

PEG-interferon + Ribavirin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara la toata lumea.

 

Ca urmare a dorintei exprimate de Carla ma vad tot eu nevoit sa incep cu povestirile despre efectele secundare.

1. Dupa prima injectie (care se face la sfirsitul saptaminii ca sa poti fi apt de munca lunea) cel mai adesa apar durerile de cap, stare subfebrila, nas infundat.

Paracetamolul luat chiar inainte de injectie poate face minuni.........daca nu primul atunci al doilea, ........al patrulea.

2. Dureri ale sternului, oaselor lungi. Eu am patit-o de 3-4 ori in 3 luni dar paracetamolul este prea slab !

3.Dureri musculare

4. Oboseal

5. Tremuraturi exterioare sau /si interioare

6. Agresiune

7 Depresiune

8.Eczeme, uscarea pielii, matreata

9. lipsa chefului de a face ceva

10.ameteli

11. amnezie temporala

12.irascibilitate

 

Acum sint la a 15-a injectie si din toate cele de sus au mai ramas pct 1 (fara dureri)

si 8.

Corpul sa-a invatat cu tatamentul-sper sa nu o fi facut si virusii

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Binete la toata lumea!

 

Am extras pentru voi cateva reactii secundare ale terapiei Peg-interferon+Ribavirina de pe site-ul companiei Hoffman- La Roche, producatorul acestor medicamente. Postez linca-ul cu rugamintea ca cei care doresc sa treaca pe aceasta terapie sa ia fisierele .pdf de acolo si sa le studieze. Sunt informatii complexe si chiar de la sursa.

Consider ca cine opteaza pentru aceasta terapie trebuie sa-o faca in deplina cunostinta de cauza.

Exista acolo si informatii privind modul cum sa ne injectam singuri etc.

Va rog sa fiti ingaduitori cu traducerea mea, am facut-o doar pentru a va capta atentia si dorinta de a citi intregul material.

 

http://www.rocheusa.com/products/pegasys/

 

Risc pentru sarcina:

Femeile insarcinate nu trebuie sa faca acest tratament. Femeile care sunt pe tratament sau care au parteneri care urmeaza acest tratament, trebuie sa evite sarcina timp de 6 luni dupa ce tratamentul a luat sfarsit.

 

Probleme mentale:

iritabilitate

depresie

confuzie

anxietate

agresivitate

ganduri sinucigase ( au fost cazuri de sinucidere)

cei care au luat droguri pot recidiva

 

Probleme sanguine:

scaderea nr. celulelor albe si trombocitelor. Daca nr. lor scade prea mult, apare riscul contactarii unor infectii majore sau sangerari. Ribavirina reduce dramatic nr. celulelor rosii si poate cauza anemia. Foarte riscant mai ales pentru pacientii cu probleme cardiovasculare.

 

Infectii:

Multi pacienti au contactat infectii serioase. Uneori acestea pot fi fatale. Daca aveti febra mare care nu cedeaza este recomandat sa va adresati medicului. Se va intrerupe trat. in cazul in care pacientul are nevoie de trat. cu antibiotice.

 

Toxicitate a maduvei osoase:

Pegasys reprima functia maduvei osoase ceea ce poate duce la citopenie severa. Ribavirina poate potenta neutropenia si limfopenia induse de Pegasys.

 

Probleme cardiovasculare:

hipertensiune,aritmii, dureri in piept, infarct miocardic

 

Probleme hepatice:

mai ales pentru pacientii cu ciroza decompensata

 

Probleme dermatologice:

urticarie, edeme, psoriasis, caderea parului

 

Probleme endocrinologice:

Pegasys cauzeaza sau agraveaza hipo- sau hipertiroidismul. Poate cauza hiper sau hipoglicemie si diabet.

 

Probleme autoimune:

Dezvolta sau exacerbeaza boli autoimune ca: hepatita, psoriasis, artrita reumatoida, tiroidie, lupus eritematos

 

Probleme pulmonare:

dispnee, pneumonie, pneumonie interstitiala

 

Probleme digestive:

greata, voma, anorexie, colite, ulcere si hemoragii severe incepand mai ales cu a 12-a saptamana de tratament, dureri abdominale, diaree. Aceste simptome dispar de obicei in 1-3 saptamani de la intreruperea tratamentului.

 

Probleme cu pancreasul:

pancreatita, uneori fatala

 

Probleme oftalmologice:

Slabirea vederii si alte afectiuni (nu vreau sa supar medicii cu traducerea mea. sunt totusi termeni medicali)

 

Repet, personal nu sunt pe acest tratament inca, dar am vorbit cu multe persoane care au facut tratament cu interferon.

Reactiile secundare descrise mai sus nu sunt o gluma, sunt reale. Depinde foarte mult de starea organismului in momentul inceperii terapiei, de varsta si pana la urma de fiecare organism in parte. Nu toti reactionam la fel.

Sunt reactii comune (ca cele mentale, frisoanele, oboseala, greata, cefaleea, anemia, caderea parului, trombocitopenia) si reactii mai rare ( ex: infarct, pancreatita, etc)

 

In speranta ca am putut fi de folos, va doresc lectura.. completa si sa luati cea mai buna decizie pentru voi :good:

 

Moarte virusilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simptome inainte de terapie: in afara de o oboseala, nu am avut nimica.

Simptome in timpul terapiei: Dupa prima injectie febra peste 38 Grade, apoi in ziua urmatoare febra musculara, oboseala, dureri de incheieturi.

urmatoarele 2 saptamani m-am simtit foarte obosita, dureri de cap, de incheieturi, dar de atunci si pana acuma Saptamana a 9a nu mai am aproape deloc simptome.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo gia,

 

ma gindeam ca sub-forumul acesta sa fie pentru cei care au trait efectele secundare ale medicinii conventionale. Si ca cei care incep tratamentul sa poata face o comparatie intre ei si ceilalti, intre ei si ce spune biletul de insotire al interferonului.

Tu ai luat-o inainte cu biletul, dar ca viitorii pacinti sa nu se sperie si sa refuze tratamentul pina le mai e de folos trebuie specificate anumite lucruri.

 

In privinta efectelor date de interferon+ ribavirina scrise de producator pe biletul de insotire. Firma este obligata sa le scrie pe toate efectele secundare chiar daca unul dintre ele a aparut la unul doar din 10000 de pacienti.

Mai mult, ca sa se fereasca de procese cam toate medicamentele au recomandarea sa nu conduci, minuiesti masini samd.

Dar ca sa exemplific o sa fac cu un medicament romanesc (unde teama de procese nu exista)

Efecte averse:

Epigastralgii,greata voma,reactii alergice diverse, eruptii cutanate, bronhospasm,reactii anafilactoide diverse cu asfixie si colaps, tulburari de ritm si crestera tensiunii arteriale.

Se containdica:

celor cu alergii, ulcer gastro-duodenal, astm, in timpul sarcinii,cu diabet, cu tratamente corticoide, gravidelor.........

Se pare ca acest medicament este f. periculos daca ne gindim la colaps, asfixie,reactii anafilactoide zic eu ca-i mai periculos chiar decit interferonul !

A sa nu uit !

Numele lui este...............ANTINEVRAGIC ....

Marius

Editat de dmb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marius, poti sa stergi mesajul sau sa-la muti. Nu am vrut sa sperii pe nimeni, si nici nu cred ca Roche a avut de gand sa-si sperie clientii.

Nu stiu cum se face dar nu am gasit nici un forum in care sa se discute problemele majore pe care le ridica administrarea de antinevralgice.

 

Sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

V-am scris cumva ca poti trai toate efectele secundare ale interferonului fara ca sa urmezi acest tratament sau mi sa-a parut mie???!!! Imi joaca feste memoria sau calculatorul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gia mesajul tau are locul lui aici si e binevenit.

Roche nu-si sperie clientii ci se pune la adapost ca oricare alta firma farmaceutica.

In privinta forumului despre antinevralgic ma gindesc ca nu citeste nimeni cu seriozitate ce scrie pe biletul de insotire mai ales ca cei de virsta mea cunosc antinevralgicul vindut fara cutie ......la cag. In schimb o durere de masea este ceva mai comuna DEOCAMDATA decit o hepatita C; ca atare si medicatia este mult mai comuna, apropiata oamenilor. Peste citiva ani cind (daca merge in ritmul acesta) majoritatea vor lua interferon...........nu o sa mai intereseze pe nimeni ce scrie pe bilet!

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marius, am ales sa scriu ce scrie pe prospect tocmai pentru a nu ma suspecta cineva de subiectivitate. Daca e asa, pot da linca-uri spre persoane care au luat acest medicament si care au suferit multe din efectele de acolo.

Eu am scris la sfarsit ca fiecare organism reactioneaza in mod diferit.

Am inteles deja ca esti un adept infocat al interferonului. Eu nu sunt o adepta infocata a lui dar nici a medicinei alternative. Am ales-o doar pentru ca, in mod sigur, nu ma scoate din circulatie. Insa imi place sa ma informez inainte de a opta pentru un tratament, mai ales unul care ridica asa mari probleme ca interferonul.

Acesta a fost scopul mesajului meu si nu acela de a " o lua inainte cu biletul"

Te rog sa ma crezi ca nu este deloc placut sa postez mesaje cand stiu ca mi le vei analiza atat de critic doar pentru faptul ca nu sustin din toata inima trat. cu interferon.

Scopul meu este sa ajut si sa primesc ajutor si nu sa obtin adepti pentru un tratament sau altul.

Si doamne fereste sa ajunga lumea sa ia interferon precum ia antinevralgice! E o exagerare. Sper ca stiinta sa nu stea pe loc si sa avem acces cat de curand la o medicatie mai putin periculoasa.

 

In speranta ca am reusit sa ma fac inteleasa, va doresc multa sanatate si o seara placuta tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gia,

 

nu sint deloc adeptul interferonului si nici nu primesc procente ca sa-i fac publicitate.

Nici nu au nevoie de asta, pina sint singurul leac DOVEDIT in boala noastra sau altele mai turbate.

Pe forumul german sint cam 500 de pacienti care au suferit / si mai sufera fiecare inca tot felul de efecte secundare.

Interesant este ca incearca tratamentul pentru a 3- a oara unii cu toate efectele negative. Bucuria mare este cind te lasa corpul sa apuci 24 de saptamini de tratament; tristetea cind corpul nu te lasa si trebuie sa intrerupi.

Unii nu pot face nimic ( nu mai au putere) dar nu ar intrerupe in ruptul capului.

De ce ?

Si aici sint alopati, homeopati, magnetisti,naturisti , med. chinezeasca, indiana samd la orice colt de strada.

De ce atita lipsa de incredere in medicina alternativa ?

Pentru ca o viata de om valoreaza aici ceva si nimeni nu-i face sperante desarte pacientului cu Hep. C . Poate sa-i faca valori hepatice mai bune, asta da, dar nu-la poate vindeca. Eu, sau noi cei pe partea raului asta necesar (peg) nu vreau sa traiesc cu dusmanul in mine tot restul vietii ! Ori singura sansa deocamdata este interferonul.

Mai mult , in viata mea de cite ori am mers pe drumul usor, mi-am rupt ba un picior, ba o mina, ba...

Sa nu crezi ca "te analizez critic " pe tine sau pe altcineva. Analizez critic ce rezultate aduce cele spuse de tine sau altul, la fel cum sint probabil la rindul meu "analizat"

Desigur cineva poate avea chiar mai multe efecte secundare decit stau in prospect, dar la fel de bine ........poate sa nu aiba niciunul ! La frica care domneste in Romania la cuvintul interferon, plus iluzile vindute de Formula As, cind citeste cineva prospectul renunta la calea asta grea inainte sa fi facut primul pas pe ea.

Mie mi se pare timp pierdut sa nu incep cu singurul tratament care UCIDE virusul si sa sper ca gindacii sau vreo buruiana oarecare o sa tina virusul in sah.

Valorile hepatice bune cu care va laudati nu sint deloc relevante. Sint zeci de pacienti cu valori mai bune si milioane de virusi/ ml ! Un virus nu poate traii liber. Intra intr-o celula hepatica pe care o compromite. Ficatul moare in fiecare zi, putin cite putin.

Prin regim, protectoare samd el compenseaza moartea celulelor un timp dupa care se prabuseste.

Calea asta de a-mi lungii viata ramine inca la dispozitia mea cind nu o sa reusesc sa-i distrug pe virusi. Dar posibilitatea de a ma vindeca prin interferon scade odata cu virsta, starea ficatului ..........

Si findca lupta este de durata trebuie inceputa cit de repede.

Toate spuse de mine sint conforme cu constinta mea 100%. Nu vreau sa am EU dreptate! Dar ma doare de faptul (eu cred cu toata fiinta mea) ca pierdeti timpul cu fleacuri, timp pretios in loc sa va apucati de lupta !Si am o furie nebuna pentru vinzatorii de iluzii (vraci si babe, ziare de doi bani).

In urmatorii 10 (zece) ani nu o sa apara nimic pe piata in locul interferonului ! Tot ce este in cercetare acum le mai trebuie ani de teste.

Ma doare si pe mine lucru acesta mai ales ca nu am raspuns la tratament complet,

dar realitatea trebuie privita in fata chiar daca nu ne convine.

Eu va vad pe toti ca pe familia mea si nu pot fi diplomat in ce spun de dragul discutiei.Daca unul dintre noi pierde razboiul, il pierd si eu, si tu , si toti de pe pamintul asta.

Asa simnt. Nu mai pot gindii egoist.

Si daca fac spume, lasati-ma sa fac ca nu le fac impotriva voastra ci de dragul vostru!

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×