Sari la conținut
Forum Roportal
dmb

PEG-interferon + Ribavirin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut !

 

Ma numesc Diana, am 27 de ani si fac scoala de asistenti medicali. Acum un an am aflat de la parintii mei ca bunica mea a fost diagnosticata cu Hepatita C in urma unor controale medicale (are mai multe boli cum ar fi: ulcer, af cardiovasculare cu hipertensiune arteriala intre 18 - 24) . Bunica e in varsta (73 ani) iar medicii nu i-au prescris nici un tratament...sa fie oare varsta prea inaintata pentru efectuarea unui tratament cu interferon ? Parintii mei mi-au sugerat sa nu ma ma zbat atat pentru bunica deoarece " e batrana si oricum va muri" insa pe mine nu am lasa inima vazand ca starea ei se inrautateste zi de zi (chiar astazi am vb cu ea la telefon si mi-a spus ca se simte din ce in ce mai rau...ca are dureri noaptea si nu poate dormi) Ce sa fac ? Ma aflu in postura in care eu fac scoala de asistenti medicali pentru a ajuta oamenii bolnavi...si ironia e ca nu imi pot ajuta fiinta cea mai draga care m-a crescut de mica !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga diana

poate e cinic ce vreau sa scriu si inca de acum imi cer scuze

da, tratamentul cu interferon si ribavirina e scump, si cu cred ca vei intalni vre-un medic care sa-i administreze bunicei tale tratamentul ''salvator'' in locul unui tanar

si cazuri disperate sun ..la greu, din pacate

apoi, cu hepatita C se poate trai inca multi ani, mai ales daca se respecta un regim bine ales

cam dupa 8-10 ani hepatita netratata se poate transforma in .....altele

sanatate bunicei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diana trebuie să ştii că tratamentul cu interferon şi ribavirină nu e tocmai uşor de suportat nici de cei mai tineri, dar bunica ta care are respectabila v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diana trebuie să ştii că tratamentul cu interferon şi ribavirină nu e tocmai uşor de suportat nici de cei mai tineri, dar bunica ta care are respectabila v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara la toata lumea.

 

Ca urmare a dorintei exprimate de Carla ma vad tot eu nevoit sa incep cu povestirile despre efectele secundare.

1. Dupa prima injectie (care se face la sfirsitul saptaminii ca sa poti fi apt de munca lunea) cel mai adesa apar durerile de cap, stare subfebrila, nas infundat.

Paracetamolul luat chiar inainte de injectie poate face minuni.........daca nu primul atunci al doilea, ........al patrulea.

2. Dureri ale sternului, oaselor lungi. Eu am patit-o de 3-4 ori in 3 luni dar paracetamolul este prea slab !

3.Dureri musculare

4. Oboseal

5. Tremuraturi exterioare sau /si interioare

6. Agresiune

7 Depresiune

8.Eczeme, uscarea pielii, matreata

9. lipsa chefului de a face ceva

10.ameteli

11. amnezie temporala

12.irascibilitate

 

Acum sint la a 15-a injectie si din toate cele de sus au mai ramas pct 1 (fara dureri)

si 8.

Corpul sa-a invatat cu tatamentul-sper sa nu o fi facut si virusii

Marius

Buna! Ar fi bine sa nu mai iei paracetamol deoarece ste contraindicat in hepatitele cronice ,virale atat si in afectiunile renale cat si in boala alcoolismului.....la fel de contraindicat sunt si medicamentele care contin paracetamol(nurofen etc)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna! Ar fi bine sa nu mai iei paracetamol deoarece ste contraindicat in hepatitele cronice ,virale atat si in afectiunile renale cat si in boala alcoolismului.....la fel de contraindicat sunt si medicamentele care contin paracetamol(nurofen etc)

Este adevar ce spui despre paracetamol,dar in cazul tratamentului cu interferon se recomanda pentru a mai diminua efectele adverse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor. am intrat pentru ca vad ca multi se cam panicheaza cand aud de interferon. am facut tratamentul cu interferon si ribavirina un an. acum urmeaza sa-mi fac testarea dupa 6 luni de la incetarea tratamentului. eu zic sa nu renuntati la ideea de tratament de frica efectelor secundare. intr-adevar e greu tratamentul dar alta sansa de a fi bine nu prea ai. am avut si eu efecte secundare o gramada: iritabilitate, instabilitate psihica (ma busea plansul fara motiv), astenie pana la lesin, leucopenie si trombocitopenie, dureri musculare si osoase, febra, caderea parului (de fapt s-a rarit si s-a schimbat structura, nu a cazut complet), scaderea vederii...au fost destule dar le-am depasit. cu suport si ajutor din partea celor dragi reusesti sa treci peste tot. am mers la servici si am facut si scoala pe perioada tratamentului. greu tare dar am supravietuit. am avut momente in care am simtit ca cedez psihic dar cu vointa am trecut peste tot. e greu dar nu imposibil. cel mai greu e in prima luna, primele doua sedinte cel putin ti se pare imposibil sa mai continui tratamentul. pe mine m-a ajutat foarte mult ca mi-a povestit cineva drag care trecuse prin asta cum e, si mai ales ca m-a incurajat ca o sa fie altfel dupa primele sedinte. si chiar a fost asa. de aia vreau sa va spun si eu voua sa nu va speriati si sa nu va descurajati . nu renuntati la ideea de tratament, ca dupa primele sedinte devine mai suportabil. eu imi faceam injectia vineri seara sa am 2 zile libere in care sa ma refac pana luni. curaj si tineti-va tari! sunt tratamente mai grele ca asta (sunt cadru medical si vorbesc in cunostinta de cauza). sanatate va doresc la toti si SA NU CLACATI PSIHIC, asta e foarte important! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea!!! Eu sunt noua pe acest forum si am foarte mare nevoie de ajutorul tuturor. Eu am 29 de ani cu 6 ani in urma am fost diagnosticata cu hepatita B+D. A fost un soc si am avut nevoie de multa vreme sa-mi revin. Intre timp am ramas insarcinata de 3 ori si de 3 ori am pierdut sarcina a fost soc si este si pina acum ultima sarcina am pierdut-o in martie 2012. Medicii nu stiu ce sa-mi spuna dar nu pot lega cu hepatita care o am si eu am ramas in disperarea mea si durerea mea fara nici o explicatie. Dupa pierdere am fost contactata de medicul meu si mi s-a spus ca mi-a venit rindul pentru tratament antiviral la hepatitele mele, si eu sunt disperata sa am copii si cu frica mare pentru tratament. Am foarte mare nevoie de sfaturile tuturor celor care au trecut prin tratament ca sa-mi dau seama ce sa fac si sa iau o hotarire. Eu de una singura nu ma descurc. Va multumesc anticipat!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Nu stiu, daca e un lucru bun ori ba, faptul ca Gia a tradus intreg prospectul de la tratamentul cu Interferon si Ribavirina, insa va pot asigura ca toate sunt scrise la modul general,posibil si ca fiecare caz in parte are propriile sale particularitati.

Eu fac tratamentul cu Pegintron si Rebetol de aprox.10 luni si va pot marturisii ca am avut toate efectele secundare din prospect, mai putin starile febrile. Dupa nici o injectie nu am manifestat frison ori freba!

Inca de la prima injectie durerile osoase si musculare m-au coplesit, asa este si astazi, greata si varsaturile s-au instalat, eruptiile cutanate au inceput de la nivelul capului, apoi au coborat pe intreg corpul, pana pe membrele inferioare, mi-a aparut o forma de psoriazis, pielea de la nivelul intregului corp este foarte uscata, dar cel mai mult si mai mult ma lupt cu depresia, non sensul existential pe care mi-l ofera fiecare injectie si pastiluta-n parte. Desigur, e important de specificat ca aceste stari au aparut treptat de la o injectie la alta si ca unele s-au mai retras, altele s-au evidentiat clar.

Eu fac injectia in zi de Vineri, va pot spune ca Sambata si Duminica capul imi e tahui si durerile sunt ingrozitoare, abia ma misc, mai rau ca un batran de 80 de ani, imi e greata si nu mai am pofta de mancare de nici un fel, nu suport carnea sub nici o forma, si imi vin tot felul de ganduri negative si nu am energie fizica si psihica de nici un fel. Am mers si am consultat, atat psihiatru,cat si psiholog si acum sunt mai binisor, dar tot nu am scapat complet. Dupa injectie primele zile e greu!

Am facut pana acum 40 de injectii, mai am 8, insa acestea imi par cele mai greu de dus, dar gandul NEDETECTABILULUI iesit dupa 3 luni nu ma lasa sa renunt!

In speranta ca nu v-am speriat foarte mult, si ca in pofida tuturor celor scrise mai sus si a greutatii ce o presupune acest tratament veti alege si aceasta Sansa, va doresc tuturor NEDETECTABIL!

 


Buna Bianka!

Dupa parerea mea afectiunea ta nu prea se pupa cu dorinta ta asidua de a fi mama, plus de asta consider ca ar fi mai important sa te gandesti la o solutie de vindecare pt,tine si de asigurare ca ceea ce ai tu nu ajunge la micutul caruia doresti sa-i dai viata. O mama sanatoase -> un copil sanatos, nu crezi?

At.cand descoperi boala,ai un soc, dupa care accepti ideea, ba chiar te bucuri ca nu e mai rau si te gandesti ce solutie sa adopti pt.a te vindeca, cel putin asa a fost la mine, eu avand boala descoperita din urma cu 13 ani, dar statul roman a asteptat sa ma imbolnavesc suficient pt.a-mi aproba tratamentul, altminteri nu am intrunit conditiile impuse de CAS.

Sa-nteleg ca-n aceasta perioada de 6 ani tu nu ai urmat nici o forma de tratament pt.ficat, nici macar hepatoprotectoare, nu tu perfuzii cu arginina, aspatofort, nimic, nimic! Parerea mea e sa lasi frica la o parte si sa incerci tot ce-ti sta-n putinta sa duci acest tratament, pt.ca mai apoi sa fii mamica cu acte sanatoase!

Mult succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×