Sari la conținut
Forum Roportal
il servo

"Iata, Eu vin curand" apoc.22:12

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Crestinismul a redefinit termenul "curand". Daca scriptura este adevarata atunci Apocalipsa 22:12 nu are nici o legatura cu timpul nostru. :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul a redefinit termenul "curand". Daca scriptura este adevarata atunci Apocalipsa 22:12 nu are nici o legatura cu timpul nostru. :bataita:

 

Toate generatiile au sperat ca ei sa fie fericitii partasi ai acestui eveniment.Si eu cred la fel.Avand in vedere faptul ca majoritatea,sau toate evenimentele premergatoare venirii Sale sau implinit,consider ca orice zi poate fi ZIUA.

MARANATHA!

 

Crestinismul a redefinit termenul "curand". Daca scriptura este adevarata atunci Apocalipsa 22:12 nu are nici o legatura cu timpul nostru. :o:

 

De unde stii ca aceasta promisiune nu se adreseaza exclusiv acestei generatii?

La urma urmei santem prima generatie si singurul timp in care acest mesaj se adreseaza intregii lumi.Fiecare om de pe glob are o biblie sau cel putin a auzit intr-un fel sau altul de Evanghelie.

In urma cu 1900 si ceva de ani,Ap.22.12 era pentru cateva sute de ucenici.Astazi toata lumea stie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si intradevar a venit ...chiar foarte repede ...doar ca nimeni nu l-a vazut ...ma refer la altii decat la Petrache Lupu si poate jiji care ii face biserica ....deci inseamna ca il veti astepta mult si bine ...poate inca 2000 de ani si tot cu acelasi rezultat ca si pana acum ...adica zero!

 

Iar daca asteptati in persoana lui Isus... sa intalniti Un Dumnezeu ....atunci trebuie sa va spun ca nici contemporanii lui nu l-au vazut asa ceva si nici intemeietorii religiei crestine care l-au vazut si ei in realitate ...dar nu ca mantuitor ...ci doar ca profet al unui alt Dumnezeu mai bun decat Dumnezeul Raului din VT.

 

In rest celor care nu sunt intemnitati cu mintea in temnita libertatii de gandire ...numita religie ...ganditi-va bine ca un ...Dumnezeu Adevarat nu se poate declara dintr-un om ...ba chiar dupa 325 bde ani dupa ce acesta a murit cu acte in regula ....si mai ales de catre un Criminal al antichitatii...asa cum Constantin l-a declarat pe Isus Omul ca Dumnezeu ...doar ca sa ii creasca lui autoritatea divina!(citeste politica

 

Cat despre doleanta ta ...noi o respectam la fel de mult ca pe tine ...dar ne ierti ca ne e mai drag ADEVARUL! (ala care se poate verifica)...si te rugam sa te bazezi in afirmatiile tale pe realitate si nu pe carti neinspirate de nici un Dumnezeu ...dar marsvite secole la rand de catre oameni!

 

Asa ca si noi credem in Isus ca intr-unul care a inteles sa se revolte impotriva tatalui sau care a adus raul in lume si este chiar originea raului pe pamant ....dar din pacate ...il putem considera un unul care si/a ratat misiunea ...ca nu a reusit sa isi impuna gandurile frumoase dar a reusit sa faca una din cele mai bestiale sisteme de a produce rau si suferinta omenirii ...adica biserica crestina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa aproape doua mii de ani de la intamplarea acestui eveniment, in ciuda marii majoritati a lumii crestine sau necrestine care batjocoreste ideea revenirii lui Hristos, exista totusi in lume sute de mii si chiar milioane de persoane care asteapta cu nerabdare acest eveniment de o maretie cosmica si de o importanta eterna, si i-si dedica viata intreaga pregatirii lor si a celor din jur pt intampinarea Domnului Domnilor in care si-au pus toata speranta vietii lor.

Intreaga istorie a omenirii este dedicata de catre Creatorul ei, Persoanei Domnului Isus Hristos si a celor doua marete actiuni ale Sale de importanta inexprimabila in cuvinte omenesti: Golgota si A Doua Venire a lui Hristos.

Pe cat este de evident in textul scripturilor faptul ca Isus Hristos a murit, a inviat si s-a inaltat la cer, tot la fel de evident este si faptul ca El va reveni pt a aduce cu Sine rasplata fiecaruia: unora viata vesnica iar altora moartea vesnica.

 

Sunt nenumarate textele biblice care afirma ca Isus Hristos va reveni cu siguranta, revenirea Sa va fi un eveniment glorios si de o stralucire nemaipomenita in istoria umanitatii, atunci vor primi viata vesnica toti cei care au trait in aceasta speranta dar care au adormit in tarana pamantului dea lungul istoriei, lumea aceasta va fi distrusa dupa invierea celor drepti care va avea loc atunci, si un Pamant nou va fi dat celor care vor fi primit viata vesnica.

 

As dori ca in discutia pe aceasta tema sa se implice doar cei care cred in Isus Hristos, si doar cei sunt cu adevarat interesati sa descopere acest adevar biblic, si rog din suflet pe toti cei care sunt anti-Hristos, anti-crestinism, anti-biblici, etc. sa nu se implice si sa nu deranjeze.

 

p.s. Eu am intrat odata pe un topic de-al homosexualilor ca sa le spun ca Dumnezeu condamna atitudinea aceasta fata de relatia sexuala, si mi-au sugerat sa parasesc topicul pt ca nu sunt de-al lor. Bine-nteles ca m-am retras si nu am mai intrat de atunci, asa ca va rog sa fiti la fel de civilizati si voi cu noi cei care credem in Hristos si sa nu ne deranjati.

Multumesc anticipat.

 

sa-mi spui, te rog, daca doresti sau nu sa mai intru pe topicul acesta, caci mie imi este greu sa-mi dau seama.

multumesc

 

cat priveste subiectul, si eu cred ca Iisus va veni. doar ca nu in persoana. si stii de ce cred aceasta?

pentru ca mi se par inspirate cuvintele lui Luca:

 

Editat de octavc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa-mi spui, te rog, daca doresti sau nu sa mai intru pe topicul acesta, caci mie imi este greu sa-mi dau seama.

multumesc

 

cat priveste subiectul, si eu cred ca Iisus va veni. doar ca nu in persoana. si stii de ce cred aceasta?

pentru ca mi se par inspirate cuvintele lui Luca:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde stii ca aceasta promisiune nu se adreseaza exclusiv acestei generatii?

 

Pai cum poate "curand" sa insemne 2000 de ani ? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×