Sari la conținut
Forum Roportal
alex321

Pensia copilului major

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un copil major primeste pensie de intretinere pe perioada efectuarii studiilor universitare.As vrea sa stiu daca pe perioada masteratului este valabila platirea pensiei ?

De asemenea as vrea sa stiu daca se plateste pensia de catre parintele respectiv si in cazul in care se urmeaza o a doua faculatate.

Daca in timpul celei de a doua facultati depasesc virsta de 26 de ani mai primesc pensia ?

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

desi s-ar puitea sa gresesc, pensia se acorda doar in cazul primei facultati fara a se include si masteratul si mai mult atentie!..doar in cazul studiilor urmate la facultati de stat la cursuri de zi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe perioada studiilor dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 25 de ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri !

Totusi .

Masteratul este considerat "perioada de studii" ?

A doua facultate poate fi si la fara frecventa , pentru a primi pensia ?

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe perioada studiilor dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 25 de ani

*26

 

desi s-ar puitea sa gresesc, pensia se acorda doar in cazul primei facultati fara a se include si masteratul si mai mult atentie!..doar in cazul studiilor urmate la facultati de stat la cursuri de zi

Ai si gresit!

Nu conteaza daca urmeaza cursurile unei facultati private sau de stat sau daca e prima facultate. Se poate include si masterul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca daca urmeaza o facultate sau doua sau masterat pensia se va plati pina la 26 de ani .

Multumesc inca o data.

Cam da, dar se va tine cont si de posibilitatile financiare ale parintilor, vor fi evaluate si pretentiile majorului in afirmarea dreptului sau la educatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cam da, dar se va tine cont si de posibilitatile financiare ale parintilor, vor fi evaluate si pretentiile majorului in afirmarea dreptului sau la educatie.

Trei intrebari mai am.

Unu. Facultatile trebuie sa fie urmate la cursuri de "zi" . Ma refer la faptul ca se pot urma si cursuri seral,fara frecventa , internet etc...In acest timp se poate presupune ca majorul are un servici.

Doi. Am auzit si virsta de 25 de ani . Cind e valabil 25 de ani si cind e valabil 26 de ani ?

Trei. Daca majorul se casatoreste se mai plateste pensia de intretinere de catre un parinte ?

Multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trei intrebari mai am.

Unu. Facultatile trebuie sa fie urmate la cursuri de "zi" . Ma refer la faptul ca se pot urma si cursuri seral,fara frecventa , internet etc...In acest timp se poate presupune ca majorul are un servici.

Doi. Am auzit si virsta de 25 de ani . Cind e valabil 25 de ani si cind e valabil 26 de ani ?

Trei. Daca majorul se casatoreste se mai plateste pensia de intretinere de catre un parinte ?

Multumesc !

Art. 89. din Codul Familiei - Intretinerea se datoreaza in ordinea urmatoare:

a) sotii isi datoreaza intretinerea inaintea celorlalti obligati;

b) descendentul este obligat la intretinere inaintea ascendentului, iar, daca sunt mai multi descendenti sau mai multi ascendenti, cel in grad mai apropiat inaintea celui mai indepartat;

c) cel care infiaza este obligat la intretinere inaintea parintilor firesti;

d) fratii si surorile isi datoreaza intretinere dupa parinti, insa inaintea bunicilor.

 

Daca se casatoreste, obligatia de intretinere va reveni sotului/sotiei, dupa caz.

 

Art. 94. - Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati.

 

Daca majorul are un serviciu, se presupune ca are posibilitatea de a-si plati facultatea si de a se intretine, nemaiaflandu-se in stare de nevoie. Daca insa, nu castiga suficient, parintele ar putea contribui cu diferenta. Cheltuielile avute in vedere vor fi cele necesare, iar nu de lux.

 

In mod normal varsta maxima e cea de 25 ani, insa in cazuri exceptionale se poate admite si varsta de 26 ani.

Editat de Wahaha

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×