Sari la conținut
Forum Roportal
Hmd

religie comparata: Crestinism si Islam

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oamenii vorbesc despre credinta si religie cati si-aiu batut capul sa vada daca exista si alte solutii in alta religie decat cea in care sa-au nascut.

 

Pot sa va spun ca am citit despre religia Islamica si cred este o religie mai practica decat crestinismul si m-am gandit sa deschid un topic pe aceasta tema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pot sa va spun ca am citit despre religia Islamica  si cred este o religie mai practica decat  crestinismul si  m-am gandit sa deschid un topic  pe aceasta tema.

[snapbacca]47200[/snapbacca]

 

In ce sens ?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai practica pentru cine? Nu cred ca pentru femei. :good:

[snapbacca]47239[/snapbacca]

 

De cand Dumnezeu a creat primii oameni, barbatul si femeia, ei au fost EGALI.

Omul este chipul şi slava lui Dumnezeu.., Corinteni ...

Facut cu putin mai pe jos decat Dumnezeu, si la-ai incununat cu slava si cu cinste.., Psalmi...

Ca si suveran printre fapturi, omul are suprematie asupra tuturor lucrurilor de pe pamant.., Geneza ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De cand Dumnezeu a creat primii oameni, barbatul si femeia, ei au fost EGALI.

Omul este chipul şi slava lui Dumnezeu.., Corinteni ...

Facut cu putin mai pe jos decat Dumnezeu, si la-ai incununat cu slava si cu cinste.., Psalmi...

Ca si suveran printre fapturi, omul are suprematie asupra tuturor lucrurilor de pe pamant.., Geneza ...

[snapbacca]47243[/snapbacca]

 

Asta zic crestinii. Musulmanii nu sunt de aceeasi parere din cate stiu eu. La ei barbatii sunt mai egali decat femeile :good:"

Editat de corinae

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta zic crestinii. Musulmanii nu sunt de aceeasi parere din cate stiu eu. La ei barbatii sunt mai egali decat femeile
Editat de ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De cand Dumnezeu a creat primii oameni, barbatul si femeia, ei au fost EGALI.

Omul este chipul şi slava lui Dumnezeu.., Corinteni ...

Facut cu putin mai pe jos decat Dumnezeu, si la-ai incununat cu slava si cu cinste.., Psalmi...

Ca si suveran printre fapturi, omul are suprematie asupra tuturor lucrurilor de pe pamant.., Geneza ...

[snapbacca]47243[/snapbacca]

 

 

Pot sa te intreb ce fel de chip de femeie sau de barbat?. Care este caipul lui Dumnezeu.

de barbat sau femeie?

Si ce intelegei prin egalitate?

Noi oamenii suntem unici desi semanam mult. Daca vreti sa va spun si altceva nu exista 2 identitati.

 

Si sa va mai intreb inca un lucru: Aveti impresia ca in Biblie este egalitate intre femei si barbati?

Caci va pot da si eu citate din Biblie care o fi adevarate dintre aceste versete? Cele citate de voi sau cele citate de mine mai jos?

 

Sotul ei sa stapaneasca peste ea: GENEZA 3:16 Femeii i -a zis: ,,Voi mari foarte mult suferinta si insarcinarea ta; cu durere vei naste copii, si dorintele tale se vor tinea dupa barbatul tau, iar el va stapini peste tine

 

1CORINTENI 14:34- 35 Femeile sa taca in adunari, caci lor nu le este ingaduit sa ia cuvintul in ele, ci sa fie supuse, cum zice si Legea. Daca voiesc sa capete invatatura asupra unui lucru, sa intrebe pe barbatii lor acasa; caci este rusine pentru o femeie sa vorbeasca in Biserica.

 

Mai vreti?

 

DEUTEROMul 25:11-12 Cind doi oameni se vor certa unul cu altul, si nevasta unuia se va apropia sa scoata pe barbatul sau din mina celui ce-la loveste, daca intinde mina si apuca pe acesta din urma de partile rusinoase, sa-i tai mina: sa n-ai nici o mila de ea.

 

LEVITICUL 12:1-5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai practica pentru cine? Nu cred ca pentru femei. :good:

[snapbacca]47239[/snapbacca]

 

 

De unde sti ai intrebat o femeie musulmana daca este asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unei femei musulmane ii este dictat de cand se naste conditiile'' Coranului'', biblia voastra care nu are in ea decat indemnul de a te recunoaste pe tine cu celalalt, cu conditia ca celalalt sa fie musulman...

Ce spune Dumnezeu ?...

Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti.., voi de ce sunteti diferiti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred ce scrie in biblie--- despre cat de supusa TREBUIE sa fie femeia!!

As zice multe dar ma abtin!!!

Oricum biblia e scrisa de barbati, deci...

O intrebare pentru Hmd----citatele sunt date din noul sau vechiul testament?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×