Sari la conținut
Forum Roportal
adelutza*

Copiii altei femei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aceste intrebari nu ti le-ai pus inainte de a intra in acea casnicie?

Cred ca in primul rand trebuie sa faci tot posibilul sa ti-i apropii,sa comunici mai mult cu ei,sa vezi ce asteapta ei de la tine si apoi vei sti cum sa procedezi.

Si consider ca este normal ca si sotul sa se implice in rezolvarea eventualelor probleme ce apar.

 

Multumesc pentru raspunsuri in primul rand.Eu am 28 de ani, nu am mai locuit cu cineva inainte, am avut relatii dar nu am locuit cu nimeni...Stiam cam ce ma asteapta o data ce ma casatoresc, copiii nu stau la noi, stau la mama lor ca ea are custodia, au respectiv 15 si 16 ani si sunt amandoi baieti.Noi nu locuim in Romania, suntem in Statele Unite, deci nu sunt copii romani, nu pot sa tip la ei, sa ii urechez, de abia asteapta probabil ca ma poate da si in judecata pentru asta.Societatea e diferita de ce a romaneasca.Copiii sunt foarte dificili, deja au ajuns sa il manipuleze pe tata iar el nu vrea sa strice relatia cu ei.Nu poate sa le zica nimic, nu poate sa ii controleze in niic un fel, sunt scapati demult de sub frau.Sunt complet diferiti de copiii romani, foarte obraznici.Am incercat si am afcut tot posibilul sa ii apropii, ei ce sa astepte de la mine decat bani atata, nu s epune problema sa imi ceara parerea intr-o situatie,daca le dai bani sunt cei mai fericiti.De muncit nu vor sa munceasca(aici tot copilul trecut de 15 ani munceste in vacante).Situatia e fara scapare si nici sotul nu stie ce sa le mai faca,sa le zica, sa se cuminteasca, sunt si foarte sensibili.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:jester: Adica sa-i pacaleasca ? Sa le etaleze o falsa intelegere ?

Poate mama lor nu-i invata cu bani pe mana si nici la petreceri nu ii lasa . De ce sa pozeze ea in ceea ce nu este cand pe ra DEJA o deranjeaza acei copii ?

Nu. Pur si simplu sa incerce sa le castige increderea cumva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intra-le sub piele, dar fi finuta. Atrage-i de partea ta, da-le bani, sfaturi bune, lasa-i sa mearga la petreceri, etc. Fa-i sa inteleaga ca tu nu vrei sa iei locul mamei lor, ci ca vrei sa fi prietena lor.

 

Prea multa libertate.

Sa le dea bani?

 

Dar de ce nu ne spui cum ai face tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prea multa libertate.

Sa le dea bani?

 

Dar de ce nu ne spui cum ai face tu.

Eu asta as face. As incerca sa le fiu prietena.

 

Increderea nu se castiga cu falsitati. Tu spui sa faca asta cu sinceritate... dar ea pare cam departe de acest lucru.

Nici nu vroiam asta. Niciun copil nu e rau daca incerci sa-l cunosti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu asta as face. As incerca sa le fiu prietena.

Da, am inteles asta.

Cu siguranta asta e solutia, dar, gandestete ca acei copii se pot uita la tine cu alti ochi.

Sunt adolescenti, deci e naspa.

Sti bine ca adolescentii sunt putin mai de neintelesi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu asta as face. As incerca sa le fiu prietena.

 

 

Nici nu vroiam asta. Niciun copil nu e rau daca incerci sa-l cunosti.

 

Pai cum sa manipuleze?mint pe fata si pe tatal lor si pe mine...poate ca si pe mama lor dar ea e cam singura care ii poate tine in frau, pe ea o asculta cat de cat.Intr-un fel se comporta cu mine cand e tatal lor de fata si in alt fel cand sunt numai eu cu ei.abia imi raspund la salut, sunt suspiciosi, nu vreau sa fiu un al treilea parinte pentru ei, dar am pretentia doar sa nu se mai prefaca.se baga in vorba cand vorbesc cu sotul meu, pun tot felul de intrebari, tatal lor nu le poate interzice nimic de frica sa nu ii piarda.cum le zice sa faca ceva curat in camera intorc spatele si pleaca din casa, dar in schimb la mama lor fac de toate, ei vin aici doar sa mamance si sa ceara bani si sa vada ce s-a mai intamplat, cum merge relatia mea cu tatal lor.sotul nu are o relatie buna cu mama copiilor, femeia nu il sustine deloc, de aceea nici nu il asculta ca daca nu obtin ce vor de la el se duc si cer mamei, si invers, sunt foarte rasfatati.cateodata am impresia ca ma urasc ca am venit in viata lor dar eu nu am venit aici pentru ei, ci pentru tatal lor.sotul spune doar ca trebuie sa mai asteptam vreo 4,5 ani sa mai creasca sa aiba si ei viata lor.aici copiii sub 21 de ani nu au voie in baruri sau cluburi, ei se distreaza jucand fotbal, basket sau uitandu-se la filme cu taicasu si asta e toata viata lor.am 5 luni de cand sunt aici.

Acesti copii nu ma deranjeaza, cred ca eu ii deranjez pe ei.daca pur si simplu ar pleca asa cum s-a mai intamplat inainte sa vin eu aici, tot ei ar pierde, ca ar pierde relatia cu tatal lor adica bani, suport...asa cas-au hotarat sa se prefaca, sa fie diplomati poate in felul lor ca sa nu piarda relatia cu tatal lor.s-au certat o data si 6 luni copiii nu au mai venit aici, asta se intampla iniante sa vin eu, dar apoi s-au impacat inainte sa vin.nici eu nu vreau sa pierd relatia cu sotul si nu stiu ce sa fac...oare sa ma prefac si eu asa ca ei ca sa imi salvez casnicia?acesti copii vor pleca o data si o data, vor creste asa cum zicea si sotul meu si va fi altfel.

Editat de adelutza*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alinutza, din cate-am inteles din cele postate de tine,esti casatorita cu un barbat care are copii deja adolescenti.Spui ca nu stii ce sa faci ca sa le fi lor pe plac. In fond, pe tine ce te intereseaza?...sa fii pe plac celor doi baieti?...sau sa-ti continui casnicia cu tatal lor?....Nu stiu in ce context ai ajuns sa te casatoresti cu tatal lor, adica, el era casatorit inca atunci cand v-ati cunoscut?...sau, era deja divortat de mama copiilor lui?

Pun aceasta intrebare, deoarece daca atunci cand l-ai cunoscut pe sotul tau, el era inca casatorit cu mama copiilor, e normal ca acestia sa te considere doar femeia care i-a lasat fara tata....(n-o zic cu rautate, dar stiu cum gandeste un copil in acest caz)....si in cazul acesta tu, esti doar tolerata de catre ei, si n-o sa reusesti sa ii castigi de partea ta.

In alta ordine de idei, daca-ti iubesti sotul, il iubesti stiind ca avea un trecut in momentul in care l-ai cunoscut.....si in acest caz, trebuie sa iti vezi de casnicia ta, fara sa-l "intorci" impotriva propriilor lui copii(gen: "au o anumita varsta, si nu lucreaza in vacante"...sau.."au nevoie doar de banii tai"...).

Imi inchipui ca ai nevoie ca acei copii sa te accepte (in calitate de noua sotie a tatalui lor).....dar, nu astepta sa te iubeasca.....au o anumita varsta, la care deja stiu sa discearna.....si, la fel, nu mai au varsta la care sa accepte ciocolata doar pentru a-si face ordine in camera.. 8)

Parerea mea, e sa fii tu insuti.....sa nu te amesteci, sa ii accepti asa cum sunt, fara sa ai alte pretentii...

Daca va fi sa te accepte, o vor face pentru tine, pentru felul tau de-a fi.....nu pentru stradaniile pe care le faci pentru asta.

Sotul tau, ar trebui sa te sustina....chiar daca asta ar insemna sa nu le faca lor pe plac. :band:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce faci cand o data intrata intr-o casnicie deja exista copii si care nu sunt ai tai, ci ai sotului din casatoria anterioara?Dar daca acesti copii sunt deja adolescenti?Ce faci cand copiii incep sa manipuleze iar tu ca mama vitrega nu ai nici un cuvant de spus de teama sa nu provoci tensiune?

S-a confruntat cineva cu o astfel de situatie?

 

Nu incerca sa te impui pentru ca nu vei reusi.Intai incearca sa te apropii de ei ca si o prietena.Daca ai si tu copii,nu fa diferente intre ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu incerca sa te impui pentru ca nu vei reusi.Intai incearca sa te apropii de ei ca si o prietena.Daca ai si tu copii,nu fa diferente intre ei.

 

Sotul meu era divortat de 10 ani de mama copiilor, si dupa divort a avut "n"prietene care au locuit cu el aici(copiii nu au locuit niciodata cu tatal lor, doar vin in vizita).Copiii sunt obinuiti sa il stie pe tatal lor cu o alta femeie, pentru ca practic asa au crescut.Mama lor s-a recasatorit la 1 luna dupa ce a divortat de tatal copiilor, acel barbat avand si el 2 copii dintr-o casatorie anterioara. Acesti copii practic au crescut numai in certuri si scandaluri, mama lor inca este casatorita cu acel barbat, dar sotul meu a toto avut relatii fugitive, cea mai lunga relatie la el a durat 2 ani de cand a divortat, eu ma gandesc ca ecesti copii au ajuns sa se implice si s-or fi cam saturat de prietenele tatalui lor, poate ca l-au vazut si suferind...si acum se gandes ca si eu o sa il fac sa sufere.Eu nu am copii, nu am fost niciodata casatorita.Nici nu se stie daca o sa avem vreo data copiii nostri pentru ca sotul imi zice ca nu vrea s aii faca gelosi, poate mai incolo cand o sa ii vada maturi si cu familiile lor, dar asta poate se va intampla peste cativa ani buni.Noi nu am petrecut mult timp impreuna iniante de casatorie si noi de fapt incepem sa ne cunoastem acum dupa casatorie.Pur si simplu a fost iubire oarba.Imi iubesc sotul la fel cum si el ma iubeste pe mine si vrem sa ramanem impreuna.Cineva mi-a spus ca cu cat sunt mai nesimtita si nu imi pasa si nu pun totul la suflet cu atat mai bine.Eu nu am pe nimeni aici, nu parinti, nu rude, nici macar prieteni nu am reusit sa imi fac, nu am vazut nici un roman pe aici iar din astia americani, nu multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu aplic un principiu: apropie-te de adversar ca sa-l poti controla... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×