Sari la conținut
Forum Roportal
adelutza*

Copiii altei femei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce faci cand o data intrata intr-o casnicie deja exista copii si care nu sunt ai tai, ci ai sotului din casatoria anterioara?Dar daca acesti copii sunt deja adolescenti?Ce faci cand copiii incep sa manipuleze iar tu ca mama vitrega nu ai nici un cuvant de spus de teama sa nu provoci tensiune?

S-a confruntat cineva cu o astfel de situatie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel mai bine ar fi sa intri pe sub pielea copiilor, sa'i faci sa fie de partea ta...

Ca o prima masura ..da ..asta trebuie . :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel mai bine ar fi sa intri pe sub pielea copiilor, sa'i faci sa fie de partea ta...

 

Raspunsul e bun.

Asta si ea stie.

Dar tu nu sti cat de greu e asta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce faci cand o data intrata intr-o casnicie deja exista copii si care nu sunt ai tai, ci ai sotului din casatoria anterioara?Dar daca acesti copii sunt deja adolescenti?Ce faci cand copiii incep sa manipuleze iar tu ca mama vitrega nu ai nici un cuvant de spus de teama sa nu provoci tensiune?

S-a confruntat cineva cu o astfel de situatie?

Intra-le sub piele, dar fi finuta. Atrage-i de partea ta, da-le bani, sfaturi bune, lasa-i sa mearga la petreceri, etc. Fa-i sa inteleaga ca tu nu vrei sa iei locul mamei lor, ci ca vrei sa fi prietena lor.

Editat de heidy_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce faci cand o data intrata intr-o casnicie deja exista copii si care nu sunt ai tai, ci ai sotului din casatoria anterioara?Dar daca acesti copii sunt deja adolescenti?Ce faci cand copiii incep sa manipuleze iar tu ca mama vitrega nu ai nici un cuvant de spus de teama sa nu provoci tensiune?

S-a confruntat cineva cu o astfel de situatie?

 

Aceste intrebari nu ti le-ai pus inainte de a intra in acea casnicie?

Cred ca in primul rand trebuie sa faci tot posibilul sa ti-i apropii,sa comunici mai mult cu ei,sa vezi ce asteapta ei de la tine si apoi vei sti cum sa procedezi.

Si consider ca este normal ca si sotul sa se implice in rezolvarea eventualelor probleme ce apar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma inteleg bine cu baietii logodnicului mei. La inceput au fost timizi si nu prea au vorbit cu mine dar acum ma intreaba pe mine inainte sa il intrebe pe tatal lor daca ii las afara sa se joace.... si asta ma uimeste mult :jester: ... De mituit ii mituiesc cu ciocolata ca sa faca curat in camera :o: ... Nu stau decat 2 zile pe saptamana si au 12 respectiv 10 ani. De ceva timp ii aveam si 3 zile pentru ca se bucura sa vina la noi .. dar de cand ii pun la lectii parca vor sa mearga acasa mai repede :jester: O singura problema am avut cu cel mai mic ... pentru ca l-am gasit in bucatarie facea paine prajita si baga cutitul in toaster sa scoata painea... am tipat la el pentru ca putea sa se electrocuteze ... si uite asa a plans :focus: jumate de ora.

Nu mi-am facut un scop din a ii rasfata ... ma comport normal si trebuie sa inteleaga ca si la noi si la mama lor e acasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×