Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

Pretul carburantilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa cum stiti, vara aceasta, pretul carburantilor nu a scazut cum face deobicei in fiecare an, si iarna asta continua sa creasca vertiginos, incurajat de presiuni din partea economiilor asiatice.

 

Azi pretul unui baril a ajuns la $98.62. :blink:

 

http://business.guardian.co.uk/story/0,,2206560,00.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carburantii s-au scumpit de opt ori in ultimele trei luni. Benzina s-a scumpit cu 7% si motorina cu 10%

 

Saptamana si scumpirea! Asa ar putea fi rezumata evolutia tarifelor la carburanti din ultimele trei luni, de cand s-au amplificat tensiunile in lumea araba.

 

 

Marti seara, compania OMV Petrom a majorat preturile de referinta la benzina cu 8 bani/litru si la motorina cu 6 bani/litru. Este a opta scumpire a carburantilor din ultimele trei luni! Astfel, in perioada decembrie 2010 – februarie 2011, benzina s-a scumpit cu aproape 7%, iar motorina cu circa 10%...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca inca se vor mai opera scumpiri.

Harababura asta mondiala, companiile ce se comporta de parca sunt un cartel si guvernul impotent al lui Boc, toate vor mai conduce la scumpiri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca inca se vor mai opera scumpiri.

Harababura asta mondiala, companiile ce se comporta de parca sunt un cartel si guvernul impotent al lui Boc, toate vor mai conduce la scumpiri.

 

Tot mai sus cu preturile la carburanti. Nu ca sa-i iau apararea dar in cazul scumpirilor guvernul nuare nimic de facut chiar daca noua asa ni se pare. Ce ar putea sa faca guvernul si nu face este:

- stimularea economica a producerii de vehicule care sa foloseasca combustibili alternativi eventual mai ieftini decat cei actuali,

- stimularea cercetarii si in acest domeniu prin alocarea unor fonduri mai mari etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- stimularea economica a producerii de vehicule care sa foloseasca combustibili alternativi eventual mai ieftini decat cei actuali,

- stimularea cercetarii si in acest domeniu prin alocarea unor fonduri mai mari etc.

Astea sunt lucruri pe care le poate face guvernul german sau cel american. Pe de-o parte, România nu are în nici un caz bani de aşa ceva, iar pe de altă parte, dacă s-ar găsi totuşi bani, în România s-ar reinventa dinamul şi bateria alcalină, cu fondurile respective.

 

Combustibilii auto actuali sunt scumpi din cauza accizelor şi TVA-ului, nu din cauza costului lor de producţie. E aberant să te aştepţi ca guvernul să sprijine producţia de combustibili alternativi, reducându-şi astfel încasările la buget. Dimpotrivă, când astfel de combustibili vor ajunge utilizaţi pe scară largă, vor fi accizaţi şi aceştia.

 

La fel cum staţiile de alimentare pentru vehiculele electrice vor plăti accize pentru energia electrică respectivă.

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ai lua-o rezervele de titei nu vor dura la infinit,

Eu m-am cam săturat să aud prostia asta repetată la infinit. Nu ştiu ce făceai tu acum 3-4 ani, dar eu eram tot aici pe Roportal şi explicam altuia ca tine aceleaşi lucruri: petrolul nu se va termina niciodată, aşa cum nu s-a terminat nici cărbunele. Se vor găsi combustibili mai eficienţi şi mai ieftini, mult înainte de a se termina petrolul. Prostia asta cu petrolul care se termină ţi-o spune ţie guvernul (sau guvernele, la modul general) ca să justifice de fiecare dată creşterea accizelor.

 

Am văzut că îţi place să predai economie de bodegă pe forum, ia vezi tu cât din preţul unui litru de carburant la pompă reprezintă accizele şi TVA-ul şi cât reprezintă costul de producţie. :spiteful:

 

Guvernul român, ăla la care visezi tu să-i dai deşteptarea, e a cincea roată la căruţă, în UE. Şi păstoreşte cam 4% din populaţia UE. Ce-or face guvernele care păstoresc câte 15-20% din populaţia UE, aia o să facă şi guvernul român, nu mai visa tu să-i dai deşteptarea.

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am cam săturat să aud prostia asta repetată la infinit. Nu ştiu ce făceai tu acum 3-4 ani, dar eu eram tot aici pe Roportal şi explicam altuia ca tine aceleaşi lucruri: petrolul nu se va termina niciodată, aşa cum nu s-a terminat nici cărbunele. Se vor găsi combustibili mai eficienţi şi mai ieftini, mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bugetele tarilor OPEC is facute pe un pret ridicat al petrolului si pana si Rusiei ii prinde bine o infuzie cu niste alegeri in vizor. Nu ca nu ar castiga Putin by default (sau cine vrea el sa castige).

 

Plus TVA si accize, yeah.

IO doar am auzit, dar nah.....astept contre.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×