Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate cineva se gandeste sa mearga in Cipru si nu a mai fost acolo. In cazul acesta as avea cateva experiente personale de impartasit.

Veti gasi multi romani pe acolo, emigranti si sezonieri, dar nu se prea arata, adica sunt discreti de tot, mai ales cei care locuiesc acolo permanent.

Sezonul turistic incepe in mai si se termina in octombrie. Sunt foarte multe locuri de munca si de regula se ofera cu cazare si mancare. Cel mai bine este sa va cautati un job la un hotel, cu cat mai mare cu atat mai buna va fi cazarea si mancarea.

Personal nu recomand posturile de chelneri nici la hotel si nici la restaurante sau baruri deoarece au un sistem tampit de a imparti bacsisurile in felul urmator: totul se pune intr-un borcan, daca te prinde de 2 3 ori ca n-ai pus, te da afara, seara, un headwaiter, care sunt toti ciprioti, numara banii dar niciodata nu-ti va spune cati au fost. La sfarsit de luna se impart banii de sus in jos: I managerul ia cei mai multi, II headwaiter-ii si pe urma chelnerii, in functie de cate ore ai lucrat si cat de cuminte ai fost. Intr-un hotel de 5* se primeau 10 lire. cca 20 de euro, ceea ce mi se pare o gluma. In afara de asta niciodata nu sunt suficienti chelneri si se munceste aproape la fel de rau ca in constructii.

Cu cat stiti engleza mai bine, cu atat veti fi mai bine platiti.

Ce pot recomanda ca post sunt urmatoarele: receptioner, daca stii engleza si o alta limba. A doua limba nu trebuie s-o stii bine, doar putin si pretinzi ca stii. Hamal, adica le cari bagajele oamenilor. Pare nasol dar e foarte bine si iei bacsisuri bune, daca hotelul e bun, 4-5*. Pt baieti, maintenance, foarte lejer, daca stii sa pui o priza, sa schimbi un bec, sa repari o usa esti ideal, iar cum la noi ne-am obisnuit sa le facem pe astea prin casa, nu e greu. Pt fete, personal pt cluburile de copii, un fel de bona a hotelului. Daca te tin nervii e mai bine decat sa lucrezi din muschi! Ar mai fi jobul ideal, in opinia mea, casier la restaurant. Iti trebuie minim de creier, sa stii un pic ce-i aia calculator si ai o slujba in care nimeni nu se ia de tine, program lejer si poti sa faci bani in plus daca ai tupeu.

Nu va duceti prosoape, maxim unul, nici sampoane sau sapunuri, farfurii, tacamuri, patura, ca cine lucreaza la hotel isi face rost de acolo.

Va trebuie in schimb pantofi negri, cat se poate de comozi, fara tocuri la fete, inchisi. Tenisii simpli degrii de panza sunt cei mai buni! Acolo vara sunt 45 de C si 85% umiditate. Pantaloni negri sau fusta neagra, cine ce prefera si n-ar strica si cateva camasi albe de bumbac.

Cand va cautati de lucru, acceptati orice job care ofera cazare si cand ajungeti din prima zi incepeti sa cautati ceva mai bun. Sunt f multe locuri de munca, nu va faceti probleme. Nu-i frumos sa spun asta dar mintiti fara rusine si spuneti ca aveti experienta enterioara in hoteluri. conteaza f mult si fiindca Cipru e complet diferit de alte tari si are cu totul alte sisteme, nimeni nu-si va da seama ca de fapt invatati din mers.

Orice va mai intereseaza intrebati, locuri, hoteluri, preturi, lucruri de evitat, lucruri de facut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

eu sunt pe cale sa obtin un loc de munca in Cipru in urmatoarele zile.

ma intereseaza daca in aceasta perioada a anului gasesc ceva oferte de munca dincolo, in Cipru? mai este acum sezon. Am apelat la o firma de intermediere si nu vreau sa arunc banii pe geam dar sa le platesc lor comisionul.

Ce am gasit pana acum sunt ceva posturi de waiter la ceva baruri/ restaurante. cica platesc cam sase sute plus cazare is masa

astept sfaturi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua...Vreau sa aflu si eu mai multe amanunte despre Cipru..Vreau sa aflu absolut tot despre Cipru..Cum sunt oamenii de acolo?Daca exista conflicte(adica...sa se ia cineca de tine...daca exista prostitutie pe acolo...ca daca e asa ceva ma feresc cat pot...)Pe 21 plec in Cipru si vreau sa ma asigur ca totul e bine..Care sunt preturile?Cine ma poate ajuta??Va rog din inima sa-mi oferiti mai multe amanunte daca puteti...Va multumesc si astept un raspuns...O zi buna va doresc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe 21 o sa fiu in Cipru...Vreau sa stiu si eu cam cum e viata pe acolo??Va rog mult de tot...Daca e bine ....Poate raman pe acolo... :P :dwarf: ...Oricum de ramas vreau sa raman ca o sa ma marit pe acolo...Dar daca e rau..Vin in Romania....A si inca ceva...Cum sunt CIPRIOTII de fel??Astept un raspuns...Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa plec si eu in cipru.am apelat la o firma de recrutare.problema e ca cer 270 de euro comision.ma trimit acolo ca sofer delevery...sal 100 de euro cazare si bilet de avion gratis..e prea frumos sa fie adevarat..nu? firma se cheama sandino agency...a mai plecat cineva cu aceasta firma sau a auzit de ea? adresa mea este ilie_cristian9@yahoo.com poate stiti ceva in acest sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreau sa plec si eu in cipru.am apelat la o firma de recrutare.problema e ca cer 270 de euro comision.ma trimit acolo ca sofer delevery...sal 100 de euro cazare si bilet de avion gratis..e prea frumos sa fie adevarat..nu? firma se cheama sandino agency...a mai plecat cineva cu aceasta firma sau a auzit de ea? adresa mea este ilie_cristian9@yahoo.com poate stiti ceva in acest sens.

 

Ce e prea frumos >Cris? Salariul de 1000 de euro in Cipru ?(banuiesc ca 1000 ai vrut sa spui, nu 100). Despre firma nu stiu nimic dar cere si tu un precontract, coordonatele firmei ca sa o poti localiza. Nu iti fie teama sa pui intrebari, deocamdata o faci pe banii tai!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa plec in cipru.am apelat la o firma de recrutare care mi-a cerut 270 de euro comision.si au zis ca o sa plec a delevery pizza..sofer..salariu 1000 de euro cazarea si biletul de avion asigurate...e prea frumos ca sa fie adevarat nu? firma se numeste sandino agency.daca a mai auzit cineva de aceasta firma si stie ceva de ea rog sa imi dea un semn.adresa mea este ilie_cristian9@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreau sa plec si eu in cipru.am apelat la o firma de recrutare.problema e ca cer 270 de euro comision.ma trimit acolo ca sofer delevery...sal 100 de euro cazare si bilet de avion gratis..e prea frumos sa fie adevarat..nu? firma se cheama sandino agency...a mai plecat cineva cu aceasta firma sau a auzit de ea? adresa mea este ilie_cristian9@yahoo.com poate stiti ceva in acest sens.

salut si eu trebuie sa plec la munca in cipru cu sandino agency si vad ca tot ma amana trebuia sa plec miercuri pe 16 si acum ia-m sunat si mi-au spus ca sar putea sa plec saptamana viitoare nu se stie nimic sigur.Te rog zi-mi si mie pe tine te-au sunat si ti-au spus data sigur sau ti-a zil cand te-ai dus la interviu.Astept raspuns.mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va rog o intrebare stie cineva de firma de recrutare ACS Europe din Brasov e seriosa?trebuie sa plec in cipru cu fira aceasta si o sa trebuiasca sa dau un comision de 300 de eurodaca cunoaste cineva da-ti un raspuns va rog frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a afla informatii direct de la romanii care sunt in Cipru, cauta pe google "romani in cipru" sau intra direct pe www.CyprusAlien.com, forumul romanilor din Cipru. Sute de membri activi, mii de posturi, te asteapta cu raspunsuri la intrebarile tale. Iar daca nu gasesti raspunsul la intrebarile tale, scrie intrebarile pe forum si vei primi raspunsuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×