Sari la conținut
Forum Roportal
ciprian2007

Vlad Tepes vs. Dracula

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da...Vlad Tepes a fost un personaj foarte interesant, vadit afectat de traumele din copilaria. Avea un umor negru de neegalat. Pe langa binecunoscutele trageri in teapa si luarea pranzului in fata oamenilor trasi in ele(tepele), mai exista o istorioara mai mult sau mai putin cunoscuta: Facand o captura de cativa otomani, Vlad tepes care avea o boala pe turci si pe turbanele lor a pouncit sa le fie batut un cui in cap ca sa nu le cada turbanele.

Măsura respectivă aş fi adoptat-o şi eu :cheer: :

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da...Vlad Tepes a fost un personaj foarte interesant, vadit afectat de traumele din copilaria. Avea un umor negru de neegalat. Pe langa binecunoscutele trageri in teapa si luarea pranzului in fata oamenilor trasi in ele(tepele), mai exista o istorioara mai mult sau mai putin cunoscuta: Facand o captura de cativa otomani, Vlad tepes care avea o boala pe turci si pe turbanele lor a pouncit sa le fie batut un cui in cap ca sa nu le cada turbanele.

Istorioara solilor otomani aparea si in manualele din invatamantul primar. Eu o tin minte. Era pe vremea cand eram prin clasa a III - a sau a IV - a. Definitia pentru "patriot" devenea in cazul asta "cel care bate cuie in capul unor soli"?

Noroc ca au inceput sa utilizeze mai mult istorioara "cupei de aur" din care toti calatorii isi astamparau setea si care nu era furata.

 

Măsura respectivă aş fi adoptat-o şi eu :) :
Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
El le cere solilor sa-si scoata turbanele de pe cap, dar acestia nu au putut indeplini cerinta, pentru ca obiceiul musulman nu le permitea.

Reformulare: aceştia au refuzat să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
obiceiul musulman nu le permitea.

 

Dar acest obicei le dadea voie sa incendieze lacase de cult crestine si sa omoare o familie inaintea tatalui in fata unei multimi? Departe de mine gandul sa ii iau apararea lui Tepes. Dar musulmanilor sigur nu. In termeni moderni orice despot al secolului 15 era un criminal, daca nu judecat pentru genocid si crime impotriva umanitatii. Tepes insa a depasit masura pana si pentru acele vremi.

 

Chestia cu aparatorul crestinatatii nu o inghit, ci o consider vendeta personala (oftica) fata de turci. Apoi in loc sa se alieze cu var-su in lupta cu Semiluna, el s-a batut cu el la Cetatea Alba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui facuta o deosebire clara intre cei doi. Domnitorul real si personajul inventat de Bram Stoker...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca ar trebui facuta o deosebire clara intre cei doi. Domnitorul real si personajul inventat de Bram Stoker...

Aşa e :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta dacă ne luăm după documentele germane, documente venite pe filieră săsească, saşi cărora li s-a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, au inventat ei totul

 

Nu ştiu. Am spus doar cum stau lucrurile. Toţi cronicarii germani şi maghiari s-au inspirat de la saşi, care saşi, erau foarte..."fericiţi" că Ţepeş le-a interzis comerţul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×