Sari la conținut
Forum Roportal
Piersicuta Nebuna

Sunt in Spania si am probleme mari!

Postări Recomandate

Termenul de escroc nu e chiar cel mai exact, dar date fiind imprejurimile e cel mai potrivit. Am lucrat cu sotul meu in Cipru unde l-am intalnit pe acest individ care ne-a oferit de lucru in Spania si noi am acceptat. Nu suntem oameni prosti sau creduli, dar el parea o persoana normala. Chiar si dupa ce am ajuns aici, cam 3-4 saptamani parea ca este totul in regula, dupa care a inceput calvarul. Cand sa ne dea salariile, ne-a spus ca numai sotul va fi platit, ca eu 2 luni nici nu se pune problema sa iau bani si dupa aceea va vedea daca are nevoie de mine. Intre timp firma lui a dat faliment si s-a gandit sa lucreze cu noi ca "independeti". Bineinteles, nimic clar nu ne spune, acte nu ne-a facut... E plin de datorii si incearca sa ne ademeneasca intr-un fel de intelegere din care noi sa nu castigam mai nimic dar sa-i producem destul cat sa isi plateasca datoriile. Nu-mi dau seama daca sunt explicita sau destul de coerenta. Sunt disperata de stres. Avem o chirie care e platita pe o luna (noiebrie) si ceva bani sa mai traim o luna.

Va rog mult, oricine poate sa-mi dea orice sfat folositor, orice informatie, sa nu ezite s-o faca. Avem nevoie de ajutor. Locuim in zona Castellon, suntem tineri, vorbim liba engleza perfect, El vorbeste franceza si italiana foarte bine. Eu vorbesc maghiara. Amandoi avem experienta in marketing si vanzari, dar nu prea vorbim spaniola. Sotul mai mult. Eu ma fac inteleasa dar atat.

Va rog mult, ajutati-ne!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi bine sa intreb mai concret!

1. Cum se procedeaza pentru a se lucra "como autonomo"?

2. Locuieste cineva in zona Castellon?

3. Ce stiti despre locuri de munca unde se cere limba spaniola doar la nivel minim? Practic asta este problema noiastra, ca nu vorbin decat f putin limba...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu gasiti de lucru acolo?

curios...stii cat sunt salariile (la necalificati ) in bucuresti...15 mil...(aproape 500E )si nu-i gasesti!

nu te supara ca zic asta dar ,asa sta realitatea ..

nu disperati ,am inteles ca mai aveti ceva resurse!

cautati de lucru,prin toate mijlocele presa ,net, diaspora

aveti timp suficient

am fost in situatia ta (in urma cu 14 ani)...n-aveam insa nici ce manca si nici unde sta!

nu va pot ajuta cu sv.,insa aveti tot timpul si toate atuurile! acceptati ,in prima faza,orice munca!

succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu gasiti de lucru acolo?

curios...stii cat sunt salariile (la necalificati ) in bucuresti...15 mil...(aproape 500E )si nu-i gasesti!

nu te supara ca zic asta dar ,asa sta realitatea ..

nu disperati ,am inteles ca mai aveti ceva resurse!

cautati de lucru,prin toate mijlocele presa ,net, diaspora

aveti timp suficient

am fost in situatia ta (in urma cu 14 ani)...n-aveam insa nici ce manca si nici unde sta!

nu va pot ajuta cu sv.,insa aveti tot timpul si toate atuurile! acceptati ,in prima faza,orice munca!

succes!

 

 

Buei, nu mai arata salarii scifi : in ziarul de astazi arata ca abia s-a ajuns la salariul MEDIU de 1000 de lei ....daca un necalificat ia 1500 , cine sunt ceilalti jumatate din total - persoanele care iau sub 1000 ? :pleasantry: ...si asta asa , ca sa fiu bland ....ca pentru a creea o medie de 1000, la fiecare director sau mare scula de bascula - cati "fraieri" castiga 500 sau mai putin ? Aud ? :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Spania daca nu vorbesti destul de bine limba, (scris citit), poti gasi de lucru numai in agricultura. (Asta e ce stiu eu, poate nu e asa...) Pe de alta parte, am gasit niste oferte prin internet, unde nu se cere spaniola, dar toate sunt in Barcelona, ceea ce ar fi foarte bine, ca in orasele mari se gasesc mai multe oportunitati, dar noi nu ne putem muta acolo ca am platit chirie in Castellon si ne-am dat toti banutii pe garantie, care o pierdem daca plecam. Avem un coleg la aceeasi firma, care e spaniol si e la fel de rau tratat ca si noi. Nici el nu stie ce sa faca, pt ca in perioada asta a anului nu-i usor sa gasesti de lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Spania daca nu vorbesti destul de bine limba, (scris citit), poti gasi de lucru numai in agricultura. (Asta e ce stiu eu, poate nu e asa...) Pe de alta parte, am gasit niste oferte prin internet, unde nu se cere spaniola, dar toate sunt in Barcelona, ceea ce ar fi foarte bine, ca in orasele mari se gasesc mai multe oportunitati, dar noi nu ne putem muta acolo ca am platit chirie in Castellon si ne-am dat toti banutii pe garantie, care o pierdem daca plecam. Avem un coleg la aceeasi firma, care e spaniol si e la fel de rau tratat ca si noi. Nici el nu stie ce sa faca, pt ca in perioada asta a anului nu-i usor sa gasesti de lucru.

 

 

Auzi, se mai intampla si de-astea - am trecut si eu prin chestii asemanatoare - problema cu limba este majora - nicaieri nu vei putea gasi un servici calificat daca ai probleme de limba - aviz amatorilor de Japonia !

Si probabil ca paragraful asta taie si Argentina din ecuatie ...

Hai sa arunc si eu o pisica neagra pe masa .....parca ai zis ca vorbiti maghiara ....daca asa stau lucrurile , emigrarea asta a voastra ar cam trebui sa se opreasca la Budapesta ...doar o parere :pleasantry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu spun ca nu e normal sa se ceara limba tarii, doar e una din problemele noastre de moment. Suntem aici de doua luni, ne descurcam cu limba dar nu suficient de bine!

Nu pot emigra in Ungaria deoarece nu-mi place Ungaria si sotul meu se tine cu dintii de ideea de a traii in Spania. Lui ii place f mult tara asta. E frumoasa intr-adevar, doar sa scapam noi din cursa in care suntem.

 

 

Stie cineva un site pe care merita sa ma uit pt locuri de munca?

 

 

Noi doi din fericire suntem asa :roll: cu sotul dar as vrea sa scap odata de necazurile provocate de nesimtirea altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu spun ca nu e normal sa se ceara limba tarii, doar e una din problemele noastre de moment. Suntem aici de doua luni, ne descurcam cu limba dar nu suficient de bine!

Nu pot emigra in Ungaria deoarece nu-mi place Ungaria si sotul meu se tine cu dintii de ideea de a traii in Spania. Lui ii place f mult tara asta. E frumoasa intr-adevar, doar sa scapam noi din cursa in care suntem.

 

 

Stie cineva un site pe care merita sa ma uit pt locuri de munca?

 

 

Noi doi din fericire suntem asa :roll: cu sotul dar as vrea sa scap odata de necazurile provocate de nesimtirea altora.

 

Poate reconsideri Ungaria ....am trait (si muncit) cateva luni bune in Budapesta si mi-a placut foarte mult - oamenii nu sunt deloc antiromani si climatul general e unul de munca si respect pentru munca ...daca as fi putut invatza maghiara sansele sunt ca as fi ramas acolo ...dar nu puteam nici macar distinge pauzele intre cuvinte :yes: ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate reconsideri Ungaria ....am trait (si muncit) cateva luni bune in Budapesta si mi-a placut foarte mult - oamenii nu sunt deloc antiromani si climatul general e unul de munca si respect pentru munca ...daca as fi putut invatza maghiara sansele sunt ca as fi ramas acolo ...dar nu puteam nici macar distinge pauzele intre cuvinte :roll: ...

 

 

Eu nu sunt romanca, de aceea nu-mi fac probleme de antiromanism. Bineinteles ca ungurii nu sunt antiromani, nici romanii nu sunt antiunguri. Oamenii in general nu se nasc cu ura fata de alte popoare ci sunt instigati sa urasca pt a servi interese politice.

Am nevoie de sfaturi, daca poate sa-mi dea cineva, de cum sa ma descurc in Spania, nu de cum sa plec de aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu sunt romanca, de aceea nu-mi fac probleme de antiromanism. Bineinteles ca ungurii nu sunt antiromani, nici romanii nu sunt antiunguri. Oamenii in general nu se nasc cu ura fata de alte popoare ci sunt instigati sa urasca pt a servi interese politice.

Am nevoie de sfaturi, daca poate sa-mi dea cineva, de cum sa ma descurc in Spania, nu de cum sa plec de aici.

 

 

De Spania nu stiu mai nimic in domeniul care te intereseaza pe tine asa ca nu iti mai irosesc timpul :roll:

 

Eu nu sunt romanca, de aceea nu-mi fac probleme de antiromanism. Bineinteles ca ungurii nu sunt antiromani, nici romanii nu sunt antiunguri. Oamenii in general nu se nasc cu ura fata de alte popoare ci sunt instigati sa urasca pt a servi interese politice.

Am nevoie de sfaturi, daca poate sa-mi dea cineva, de cum sa ma descurc in Spania, nu de cum sa plec de aici.

 

 

De Spania nu stiu mai nimic in domeniul care te intereseaza pe tine asa ca nu iti mai irosesc timpul :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×