Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

PersoNulitati ale istoriei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eh, daimon... hai sa nu le dam prea mare importanta unor adolescenti rataciti in carul cu bani si putere.

 

Sincer, singura nulitate ce imi vine in minte in momentul de fata, e fizicianul ce conduce Institutul Cultural Roman, si anume, Horia Roman Patapievici. Ma uimeste ce face o `reconversie profesionala` , recte un mini doctorat in filosofie. Pentru detalii sau nelamuriri, consultati partea intai a volumului Politice (1996 )... sau.. orice aparitie in public a sus-numitului.

 

"Romana este o limba in care trebuie sa incetam sa mai vorbim sau... sa o folosim numai pentru injuraturi..."(din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag.64)

Editat de Khristine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eh, daimon... hai sa nu le dam prea mare importanta unor adolescenti rataciti in carul cu bani si putere.

 

Sincer, singura nulitate ce imi vine in minte in momentul de fata, e fizicianul ce conduce Institutul Cultural Roman, si anume, Horia Roman Patapievici. Ma uimeste ce face o `reconversie profesionala` , recte un mini doctorat in filosofie. Pentru detalii sau nelamuriri, consultati partea intai a volumului Politice (1996 )... sau.. orice aparitie in public a sus-numitului.

 

"Romana este o limba in care trebuie sa incetam sa mai vorbim sau... sa o folosim numai pentru injuraturi..."(din

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oops. :kiss:

Daemon... Ce ziceai tu in jurnalul tau?... :bye: Oricum, nu esti singur. Felicitari pentru topic si promit sa citesc ce-o sa se scrie aici; dar de raspuns, orice, dupa individa asta... sorry can't do... :pleasantry:

 

Ma scuzi, l-am avut profesor, un om care-si scuipa studentii pentru mine nu merita sa fie ceea ce e acum.

 

e democratie nu dictatura ;)

Editat de Khristine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, fie:

Daca citim cu atentie titlul acestui topic, vedem ca acolo nu scrie "mari ne-caractere ale istoriei". Si cum sper ca pana acum v-ati dumirit si dumneavoastra ca un mare spirit nu implica si un mare carcter, ca ce chestie pardon de expresie ni l-ati trantit pe Patapievici aici? Pentru ca v-a scuipat? Naspa moment dar nu despre asta facem vorbire. Nu de parerea dumneavoastra despre Patapievici m-am amuzat, ci de cata confuzie exista pe planeta si de cum s-a nimerit ea sa ucida din fasa un topic altminteri promitator; atata tot.

O zi buna. :pleasantry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce mare progres ar face omenirea sa nu mai judece personalitatile dupa marimea pantofului, sau dupa culoarea ochilor, ci dupa produsul intelectual. Nechita trecea repede la extaz , dar a ramas genial. Bacovia , la randu-i, in momente extreme atingea sfintii, dar a ramas in istorie pt calitatea sa literara. Oberth era un tip distrat dar a pus bazele rachetei spatiale. Exemple sunt cu miile privitor la manifestarile diferite pe teren diferit ale unor personalitati.

Blaga a fost tocat pt ca nu a agreat comunismul.

Stiti cumva de ce trebuie sa ne incurcam in lucrurile marunte ? Poate pentru ca nu le putem patrunde pe cele profunde !

A scuipat ? De ce oare? Cu siguranta cineva l-a iritat ! Imi amintesc o intamplare cu un student care urina in usa Facultatii , moralizator ! Ce sa faca un profesor, sa-l mangaie pe frunte cu dragoste ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiti cumva de ce trebuie sa ne incurcam in lucrurile marunte ? Poate pentru ca nu le putem patrunde pe cele profunde !

A scuipat ? De ce oare? Cu siguranta cineva l-a iritat !

 

Chiar nu se poate altfel decat intr-una sau alta din extreme?...

Nu, nu e un "lucru marunt". Si niciodata un profesor care scuipa un student (daca asta s-a intamplat) n-o sa ma puna pe ganduri in asa hal incat sa ma intreb "de ce oare?". Nu exista nici-o scuza pentru asa ceva. Nu te nasti cu "ochi verzi, 47 la pantof si tendinta compulsiva de a scuipa in clasa in eventualitatea in care ajungi cadru didactic". Nu trebuie sa i se gaseasca scuze ca a scuipat doar asa, ca e Patapievici, asa cum nu trebuie sa fie considerat o nulitate pentru ca a scuipat.

Daemon, ce fac eu aici?... Dincolo ca-s offtopic grupa mare... Zi si tu, ca eu ma simt ca-n Kafka...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Categoric, nimic nu justifica o asemenea atitudine ! (daca a existat , ma rog..si asta nu trebuie rupta din context) Dar a cantari cariera intelectuala dupa o intamplare, chiar inseamna ca ne pierdem in derizoriu. E clar insa , cineva a reusit sa ne paseze o pisica moarta....

 

 tendinta compulsiva de a scuipa in clasa in eventualitatea in care ajungi cadru didactic".

Si aici , nu stiu de ce, dar cazi tu in extreme .

 

Clar ca nu ma poti acuza pentru o grseala inclusa si in expunerea ta.

Revenim la tema ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine, fie:

Daca citim cu atentie titlul acestui topic, vedem ca acolo nu scrie "mari ne-caractere ale istoriei". Si cum sper ca pana acum v-ati dumirit si dumneavoastra ca un mare spirit nu implica si un mare carcter, ca ce chestie pardon de expresie ni l-ati trantit pe Patapievici aici? Pentru ca v-a scuipat? Naspa moment dar nu despre asta facem vorbire. Nu de parerea dumneavoastra despre Patapievici m-am amuzat, ci de cata confuzie exista pe planeta si de cum s-a nimerit ea sa ucida din fasa un topic altminteri promitator; atata tot.

O zi buna. :roll:

 

 

Patapievici face impresie buna doar pentru ca foloseste limba romana foarte alambicat si raman unii siderati!

spunand woow! ce fascinant!

In rest, un om cu un caracter similar tuturor romanilor! Poate chiar "abject" pe alocuri daca il privim in detaliu.

 

Eu ma asteptam sa vad insirati oameni ce au avut efecte negative (reprobabile) asupra dezvoltarii socio-economice si politice a terrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×