Sari la conținut
Forum Roportal
CEeste07

Cat costa un dinte de porcelan?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va dau eu un calcul al dentistului meu, pentru reconstructia totala a danturii, bineinteles ca nu cu portelan, ca nu am atatia bani!

5 extractii=250RON;

1 ablatie=35RON;

7 pulpectomii=910RON;

3 coronite sus=480RON;

8 coronite jos=1280RON;

2 proteze=2400RON.

_____________________

Total=5355 RON., cca 1300euro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut tuturor!

 

Eu sunt tehnician dentar, va spun ca o coronita de portelan in laboratorul dentar costa intre 35-40 de euro pe dintele slefuit. Bineinteles, dupa ce tehnicianul preda lucrarea finala facuta in laborator,pt. 40 de euro, medicul dentist mai pune inca pe atata, chiar si triplu. De ce? Ar trebui intrebati ei. Cei mai multi spun ca raspund pt lucrarea din gura, dar in caz ca se intampla ceva, tot tehnicianul trebuie sa refaca lucrarea, probabil din buzunarul lui...deci gratis. Lumea e cu susul in jos..

Mai baiatule, cand vei slefui tu dintele(nu pe modelul de gips), sa mai comentezi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dinte de portelan? Probabil te referi la metalo-ceramica,lucrare care in momentu de fata este depasita de coroana din oxid de zirconiu integrala sau placata cu ceramica. Ttoti mai multi dentisti incep sa faca lucruri de calitate. Si eu mi-am facut o coroana in fata din oxid de zirconiu cu ceramica si sunt foarte incantata. A costat doar 1000 ron ,si amprimit garantie 5 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut tuturor!

 

Eu sunt tehnician dentar, va spun ca o coronita de portelan in laboratorul dentar costa intre 35-40 de euro pe dintele slefuit. Bineinteles, dupa ce tehnicianul preda lucrarea finala facuta in laborator,pt. 40 de euro, medicul dentist mai pune inca pe atata, chiar si triplu. De ce? Ar trebui intrebati ei. Cei mai multi spun ca raspund pt lucrarea din gura, dar in caz ca se intampla ceva, tot tehnicianul trebuie sa refaca lucrarea, probabil din buzunarul lui...deci gratis. Lumea e cu susul in jos..

 

 

Ai dreptate,dar ce poate face pacientul?Nu stie preturile materialelor, calitatea lor,al lucrarii la laborator,nu este nimic afisat pe nicaieri.Tratamentele sunt cam la fel peste tot.Dar la lucrari TEAPA MARE acolo iese banul adevarat!!!!!!!!!!!

 

Iti cer o parere :

 

la o proteza de acrilat, nu mai este decit 22,23,24 si 18 este 660 proteza,2x450 telescoape(din cr-ni),si o capsa 450.

 

Ce zici? Aseamana cu service Auto?Cauciucuri de mercedes la dacie?????????????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut tuturor!

 

Eu sunt tehnician dentar, va spun ca o coronita de portelan in laboratorul dentar costa intre 35-40 de euro pe dintele slefuit. Bineinteles, dupa ce tehnicianul preda lucrarea finala facuta in laborator,pt. 40 de euro, medicul dentist mai pune inca pe atata, chiar si triplu. De ce? Ar trebui intrebati ei. Cei mai multi spun ca raspund pt lucrarea din gura, dar in caz ca se intampla ceva, tot tehnicianul trebuie sa refaca lucrarea, probabil din buzunarul lui...deci gratis. Lumea e cu susul in jos..

 

 

Ai dreptate,dar ce poate face pacientul?Nu stie preturile materialelor, calitatea lor,al lucrarii la laborator,nu este nimic afisat pe nicaieri.Tratamentele sunt cam la fel peste tot.Dar la lucrari TEAPA MARE acolo iese banul adevarat!!!!!!!!!!!

 

Iti cer o parere :

 

la o proteza de acrilat, nu mai este decit 22,23,24 si 18 este 660 proteza,2x450 telescoape(din cr-ni),si o capsa 450.

 

Ce zici? Aseamana cu service Auto?Cauciucuri de mercedes la dacie?????????????

 

Dinte de portelan? Probabil te referi la metalo-ceramica,lucrare care in momentu de fata este depasita de coroana din oxid de zirconiu integrala sau placata cu ceramica. Ttoti mai multi dentisti incep sa faca lucruri de calitate. Si eu mi-am facut o coroana in fata din oxid de zirconiu cu ceramica si sunt foarte incantata. A costat doar 1000 ron ,si amprimit garantie 5 ani.

 

Buna,

 

ma intereseaza si pe mine unde ai gasit acest dentist,am mare nevoie de ajutorul tau!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×