Sari la conținut
Forum Roportal
carly

Cum as putea trai cu perechea mea care-i departe?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt disperata.

Am prietenul in State si ne iubim foarte mult. E o relatie mai deosebita, suntem la jumatatea vietii si cam stim ce dorim de la viata. Doar sa fim impreuna. Altceva nu ne mai lipseste. Ne potrivim de minune...

E de-a dreptul penibil ce se intampla cu noi.

In saptamana care a trecut am participat la un interviu pt viza B2...am fost refuzata pe motiv 214(b). Nici nu m-am asteptat la ceva mai mult dar mi-am spus ca trebuie sa incerc tot ce pot ca distanta asta ne macina si ne va distruge...macar sa nu ma simt vinovata ca aveam sanse si nu m-am folosit de ele.

Bineinteles vrem sa ne casatorim. El a primit Green Card-ul in septembrie prin firma la care lucreaza de 4-5 ani. Eram tare fericiti si am sarbatorit impreuna...virtual.

Se pare ca nu ne prea ajuta GC-ul, dimpotriva. Am citit pe diferite site-uri pe tema precum daca ar fi fost doar cu viza H1b, puteam obtine usor viza H4.

Noi ne vom casatorii aici in Bucuresti unde stau eu acum. Urmeaza sa aplice pentru reintregirea familiei acolo in State la USCIS. Nu mai stiu ce sa cred, din cate am citit, este mult posibil sa asteptam inca 5 ani, pana primeste cetatenia. Dar eu voi fi pe prag de pensionare...e absurd. Cine ma va mai angaja acolo la 50 de ani?! Si cum sa traim atata amar de timp departe unul de celalalt. El vine aici de doua ori pe an, are concediu doar trei saptamani care impartim in doua si petrecem cate doua saptamani (cu prelungirea concediului cu sarbatori nationale ale lor) pe sase luni odata. Despartirile ne termina, nu mai rezistam ca tinerii...noi n-avem viata inaintea noastra, jumatate a trecut din ea.

Stie cineva cum s-ar putea sa plec si eu si sa ne implinim visul?

Mi se pare absurd ce se intampla, consulii astia au puterea de-a decide final pe la ambasada...fara nici o noima sau explicatie. N-ai nici drept de contestatii.

Femeia de la ghiseu m-a vazut antipatica din prima clipa...a fost ironica cu mine. Stiam cand m-a apelat, dupa primele cuvinte, ca voi fi refuzata. N-am pomenit de relatia noastra, spuneam ca-i doar prieten de familie...Stiu ca daca as fi spus ce ne leaga, as fi fost refuzata din start ca posibila emigranta. Dar n-am fost departe de asta, tot m-a refuzat...cu pareri de rau. E ceva mai elegant.

Ma intreb, oare de ce suntem noi diferiti de restul lumii...am citit ca daca ar fi cetatean american, ar veni aici, ne-am casatori, am cere a doua zi viza pentru mine si in mai putin de o luna as putea pleca...poate chiar cu el impreuna daca ne-am incadra in concediul lui.

In cazul nostru ce e de facut? Doar sa stam despartiti 5 ani de-acum incolo?

 

Merci pentru rabdare de-a-mi citi "amarul"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

printre randurile scrise coerent si la obiect simt disperarea ta.

din pacate asa este. voi va puteti oricand casatori in orice alt loc din afara usa unde legea va permite sa o faceti.

dar ca sa aplice pt a te aduce in calitate de sotie in usa va putea doar dupa ce va fi cetatean. va fi oarecum mai usor sau mai plauzibil pt americani daca sunteti casatoriti mai dinainte. si asa va fi un mare semn de indoiala pt autoritati. pt asta va trebui ca de fiecare data cand va mai reveni in romania sa faceti poze, casete, cd cu mici filmulete cu voi si familia impreuna, aparatul care inregistreaza sa aiba data jos afisata, practit sa va construiti dovezi ca voi chiar traiti impreuna, natural ca orice cuplu casatorit pe perioada cand el vine in tara. stiu ca persoanele care lucreaza la ambasada din romania sunt f circumspecte si exigente. ar fi fost o sansa pt voi daca s-ar fi ridicat vizele pt romani insa in contextul actual legat de agitatia din europa vi-a-vis de romani nu cred ca mai putem spera la asa ceva.

sa stii insa ca in usa spre deosebire de romania gasesti de lucru . depinde de pozitia pe care doresti s-o ocupi, de nevoile statului in care vei locui. de mai multi factori.nu asta trebuie sa te ingrijoreze.

multa rabdare si perseverenta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajare.

Dovezi ca suntem impreuna sunt cu gramada, si filme si poze, si cateva mii de scrisori pe mail. Astea ne tin pe linia de plutire si nici nu ma gandeam pana acum ca ne-ar folosi pt altceva decat ca amintiri din clipele cele mai fericite pe care le-am trait impreuna.

Ma gandesc daca n-ar fi mai bine sa nu ne casatorim si sa aplic pt alt tip de viza. Apoi dincolo mai vad ce pot face, sau macar vin inapoi si pot dovedi ca nu vreau sa emigrez ilegal. Nici el n-a stat ilegal o clipa...nu inteleg deloc de ce suntem restrictionati astfel. Daca era doar cu viza de lucru, aveam sanse sa plec, acum nu. Deci prin Green Card iti pierzi drepturile dinainte? E total aiurea. Ma poti lamuri (?) sau poate nici tu nu-i vezi logica...

Nu trebuia sa lucrez acolo din prima clipa. Aveam de gand sa mai invat, pe urma sa ma angajez intr-un post decent, ar fi avut el grija de mine.

Deci mai asteptam...deocamdata simt ca innebunesc.

Merci mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai mai fost pana acum in usa?

ai spus la interviu ca invitatia este de la prietenul tau?

daca da, te au in baza de date ca potential imigrant pt ca doresti sa ajungi in usa pt a lucra sau a te casatori.

daca vii in usa si ramai ilegal gandind ca astepti ca el sa devina cetatean si ca abia apoi va veti casatori iti va trebui in mod sigur avocat si aplici doar cand el va fi cetatean. sunt sanse f mici te va costa avocatul

cea mai buna varianta e viza de logodnica asta tot dupa ce obtine cetatenie

daca vii in usa si ramai legal(doar daca gasesti sponsor pt slujba) e cel mai bine

mai incerci la anul alt interviu.

stiu pe cineva care a aplicat de 11ori pt viza . ce este drept ca inca n-a reusit dar si-a propus sa se duca din nou

nu stiu nici eu ce reprezinta motivul respingerii 214 dar poate in timp aflu

el poate contacta un avocat ( vorbitor de limba romana specializat in imigration) si poate cere o consultatie prin telefon

nu costa mult . 1/2ora 60$ ii expune situatia si primeste raspuns legal f documentat

aflat de 5ani in usa chiar nu stie cum sa procedeze?

 

prin green card castigi o multime de alte drepturi pe care nu le ai ca ilegal.

ca persoana aflata legal in usa , cu drept de munca cu ssn ai incertitudinea ramanerii pe termen lung in usa.

cu green card intri si pleci cand vrei din usa si ai multe alte avantaje.

doar trecand prin toate etapele simti diferenta de statut.

intra pe uscis.gov si afli acolo multe

la fel si pe immigration.law

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai fost in USA. Nu am spus nimic de legatura noastra...as fi spus ca merg sa vad pomul de Craciun din Washington...dar nu m-au intrebat decat daca am un cont umflat in banca si chestii de genul. Si de cand e, cel care mi-a trimis invitatia, dincolo...e din 2001.

N-am de gand sa stau ilegal in USA, totusi era mai mult decat avem sa pot sta 6 luni pe an dincolo. Dar pt asta trebuie sa trec de consulii astia care hotarasc viata oricui...ca in exemplul nostru ne vor distruge incet cu refuzul lor. La urma urmei nu inteleg ce diferenta ar fi sa ma fi casatorit cu un american sau cu un roman de acolo. El e monitorizat si n-as fi avut nimic impotriva sa fiu si eu, n-am de gand sa impusc pe nimeni...e absurd. Adica te lasa sa emigrezi dar doar peste 5 ani...care-i logica?

Refuzul 214...adica nu pot dovedi ca ma intorc, n-am mii de dolari aici in banca, nici firma pe numele meu, nici sot, nici copil minor...astea m-au intrebat si n-aveam cum sa mint. Nici nu m-am intors de acolo...pe timp ce nu mi-au dat viza...n-am de unde sa ma intorc...nu? E ca si cum angajezi tanar absolvent dar sa fie si cu experienta. Astia chiar nu au o gandire logica? Si ce daca am bani in banca? Pai primesc viza si maine imi anulez contul, il golesc. Pot sa am avere imensa, pot vinde orice...in timp rapid. Astea-s argumente ca n-ai emigra? N-a interesat-o nici varsta mea pe care ma bazam, tinerii se refuza frecvent pe motivul 214(b).

Oricum merci mult pt ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou si Paste Fericit,

Intre timp situatia mea s-a schimbat...

In 2007 decembrie ne-am logodit, cu prietenul meu din USA. In 2008 ianuarie si-a primit al doilea plic de la Loteria Vizelor actuala mea nora. Pe atunci fiul meu era cu ea de 5 ani si imediat s-au casatorit, deci in vara lui 2008 au plecat amandoi. Logodnicul meu i-a ajutat in tot ce ar insemna "primii pasi".In aceeasi toamna am incercat sa obtin viza turistica de 2 ori. Stiu ca m-am cam grabit dar urma sa ma mut din Bucuresti si era un motiv si distanta catre ambasada sa ma folosesc de avantaje. Am fost refuzata deja de 3 ori pe atunci. Am asteptat pana inainte de Craciun si deja cu cont la banca si o gramada de acte doveditoare ca as veni inapoi, m-au refuzat din nou... Aveau dreptate pe undeva pt ca n-as fi venit inapoi, toti dragi mie traiesc acolo. Dar in continuare insistam sa-mi vizitez copilul pe perioada sarbatorilor de iarna, S-au legat de timpul scurt ramas sa-mi mai pot cumpara un bilet, interviul fiind in data de 14 decembrie, daca bine tin minte. Ei mereu gasesc diferite motive absurde, chiar si cand n-au dreptate...

Am stat cuminte 9 luni si m-am prezentat cu salariu considerabil ridicat, din nou in 2009 septembrie. Atunci au gasit altceva... m-au intrebat de prima mea locuinta, cand am cumparat-o. Pai era cadnva in luna Mai '84, n-am mai stiut si ziua exacta, deci m-au refuzat din nou. Nici nu s-au uitat macar la AOS care ar fi dovedit ca fiul meu m-ar putea tine si pe mine si inca 2-3 persoane :roll:

Cu 5 refuzuri mi-am incheiat "cariera" ca vizitator la ambasada si am renuntat. E mult stres degeaba, presupun ca n-as lua niciodata viza turistica.

Dar acum, daca am un trecut de 5 ani in domeniul relatie la distanta, mai pot astepta 17 luni sa mi se inainteze actele de emigrare dupa casatorie deja cu un cetatean. In curand voi depune juramantul pt schimbarea cetateniei mele astfel ca cetatean al tarii respective, voi obtine pasaport care intra in programul Visa Waiver. Ce nu stiu... ma gandesc cam ce sanse am cu un nou nume, deci cel original, pt ca deocamdata am unul tradus, nou pasaport si refuzurile respective ca cetatean roman.

Riscul nu mai e atat de plin de adrenalina pt ca in VWP n-am drepturi sa raman acolo, eventual pot sta 90 zile maxim. Dar e mult mai mult decat 3 vacante pe an, de cate o saptamana, petrecute aici cu logodnicul meu, in plus il pot vedea pe fiul meu cand vreau, el stand la distanta de 5 minute de domiciliul, unde as fi. Si distanta la perioade de 3-4 luni cat as mai sta in Ro intre vizite, ar fi mult mai suportabila.

Ce-mi recomandati... sa pomenesc de refuzuri la intrare in SUA sau sa risc ca sunt habarnista? Eventual sa incerc iar viza B2 la ambasada unde voi apartine cu noua cetatenie? O viza mi-ar fi dat sansa sa ma casatoresc acolo cu logodnicul meu si sa aplicam pt GC. Dar ma gandesc si la un nou refuz si deja chiar mi s-a acrit de "cersit"...

Stiti voi cumva cazuri cum sunt tratati cei cu VWP la vama? Daca sunt destul de superficiali, poate as risca cu prima intrare, apoi restul vizitelor banuiesc ca ar fi simple daca n-am stat niciodata mai mult de 85-90 zile.

Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×